“Májová” liptovská bryndza je delikatesa, ktorej tajomstvo pozná málokto, no chutí celému Slovensku!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
májová liptovská bryndza

Májová liptovská bryndza je dobre známa delikatesa, ktorá prispieva k podpore návštevy regiónu, ktorý je obľúbeným cieľom domácich a zahraničných turistov. Uplynulé roky potvrdilo Liptákom a Liptovu, že byť originálny a výnimočný sa oplatí. Región odkrýva menej poznané, alebo bolo dokonca nepoznané tajomstvá a zákutia a odhaľuje svojim návštevníkom Liptov nepoznaný. Pridajte sa k nám, výlet sa začína…

K atraktívnym témam patrí napríklad už aj tradičné salašníctvo. Alebo horské pramene, vodopády, tradičné remeslá, no aj menej známe prírodné zákutia a námety na túry.

Májová liptovská bryndza je  všeliek a pochúťka 

Hľadáte odpovede na otázky – prečo je najlepšia práve májová bryndza, či bačom široký opasok dodával silukoľko je v košiari ovečiek a koľko baranov? Alebo, či v súčasnosti na salašoch nájdeme aj ženy-bačovky a ako je možné, že valaška je vlastne ovca? Odpoveď treba hľadať priamo na mieste a u miestnych, ktorí vám radi prezradia aký je nepoznaný Liptov. Keď sa tráva po zime konečne zazelená, sa zvyknú ovečky vyháňať na salaše na pašu. Ich tradičná poživeň sa dopĺňa o čerstvú trávu. A to je odhalené tajomstvo májovej liptovskej bryndze. Je lahodná, veľmi jemná, lebo je čerstvá a nestála dlhé mesiace v sudoch. Odporúčame, nechajte aj vy bokom všakovaké iné nátierky. Je totiž ešte vždy správny čas na originálne a zdravé liptovské bryndzové nátierky a poctivé liptovské bryndzové halušky!

Kuchyňa starých materí, bryndzove halusky


Odporúčame, nechajte aj vy bokom všakovaké iné nátierky. Je totiž ešte vždy čas na originálne a zdravé liptovské bryndzové nátierky a poctivé liptovské bryndzové halušky!

Neprehliadnite: 

Stieg Larsson

Stieg Larsson a ďalšie severské krimi Dievča v orlích pazúroch. Séria Millennium pokračuje!   

 

Aký bol Liptov v minulosti, aký je Liptov dnes?

Aký bol typický Liptov minulosti? To boli hlavne početné ovčie stáda v dolinách na pasienkoch. Návrat do  minulosti nie je reálny, no v súčasnom svete spájania, treba ponúkať témy , ktoré zaujmú a majú svoju históriu práve tu na Liptove a ktoré návštevníkov zaujmú. Veľa sa hovorí o prírodnom turizme. Liptov je vo verejnosti spájaný s agroturizmom a prírodným turizmom. No prírodný turizmus tu je a vždy aj bol. Salaše sú totiž jeho dokonalým zhmotnením. Liptov má nádhernú prírodu, miesta ktoré stoja za objavenie a my ich budeme postupne odkrývať.

májová liptovská bryndza


Leto na Liptove bude opäť v znamení ovečiek 

Prajme si, aby aj blížiace sa leto bolo najmä o Slovensku a jeho regiónoch. Blíži sa čas hlbšie spoznávať tajomstvá a zákutia, ktorých je naozaj na severe Slovenska neúrekom. Ruka v ruke je Liptov spätý s vyháňaním oviec. Tu odhalíte salašníctvo, jeho históriu a samotnú pastiersku kultúru. Predstavíme tradičnú ovečku valašku, ktorá zvláda aj tunajšie náročné horské terény.
Už teraz sa Liptov na turistov chystá! (RE)

Foto: archív redakcie a pixabay