Leto na Slovensku vyčarilo zážitok zanieteného turistu na aký sa nezabúda: bivak na vrchu Drža v pohorí Tribeč

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Nadšenci hikingu a pešej turistiky mi určite porozumejú. Už som to nemohol vydržať. Letný čas je tu a výzva na zdolanie ďalšieho môjho sna rovnako. Ešte aj meno cieľa zaujímavého výstupu moju netrpezlivosť vystihuje. Ďalší v katalógu mojich pochodených turistických trás je totiž vrchol v pohorí Tribeč; bezpochyby vrchol toho dňa – bivak na vrchole Drža. 

Tento zaujímavý kút pohoria Tribeč je pekné, pomerne veľké vresovisko s ojedinelými dubmi a brezami. Na fantastické tvary nemých, napriek tomu veľavravných dubov na kremencových hôrkach, nenájdete slov. Také sú za mnohé roky urastené, že to iba umocňuje múdrosť prírody. Ak im niekto dokáže konkurovať, tak hádam iba brezy svojimi prapodivnými tvarmi v bielo zelenej kombinácii letného šatu … podľa osvedčenej módy. Mojich živých spoločníkov dopĺňajú kremencové skaly. Tu sú o čosi menšie ako v iných lokalitách. Zdobia úzky hrebienok, ktorý sa tiahne severozápadným smerom. Kombinácia kremencových skál, vresu, dubov a briez robí hrebienok veľmi malebným.

Neprehliadnite:
Objavujeme málo známe lokality Slovenska: Ráztocká hoľa 1565 m.n.m. – Národný park Nízke Tatry.

A v takejto lokalite som čakal som na nezabudnuteľný dojem z prebdenej noci. Kto by odolal lesným vílam a prespal to tu? Bivak som si rozložil na krásnej a neznačenej kremencovej hôrke vo výške 499 m.n.m. V pohorí Tribeč nájdete túto kótu iba na vrchu Drža.

Ako bonus boli – a to som si naplno vychutnal až ráno – výhľady. Z vrcholu južným smerom hrad Jelenec (Gýmeš), neprehliadnete Kostoliansku kotlinu a v diaľke časť Žitavskej pahorkatiny. Juhovýchodným smerom vidíme Veľký Lysec a Ploskú, východným smerom Veľký Tribeč a na severe vidíme Kovarskú hôrku, Hrdovickú a Solčiansky háj. Za nimi sa v opare rozprestierajú Topoľčany. Oplatilo sa. Bivak na vrchu Drža a najmä dojem z túry bol unikátny.

Veľa podobných zážitkov počas leta na Slovensku vám praje Tomáš Grman.

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk