Viete, že rímske kúpele nájdete aj na južnom Slovensku? Dudince sú jedny z nich.

Share:
Dudince

Na juhu Banskobystrického kraja, kúsok od mesta Levice, ležia vyhľadávané liečebné kúpele Dudince, ktoré majú svojich priaznivcov u nás doma i v zahraničí. Niektoré pravidelné návštevníčky kúpeľov tvrdia, že im tunajšia voda dokáže dlho udržať mladistvý vzhľad, dobrú pohyblivosť a vitalitu.

Unikátne dudinské minerálne pramene obsahujú sírovodík, oxid uhličitý a mnohé vzácne prvky priaznivo pôsobiace na prevenciu a liečbu ochorení pohybového a srdcovo-cievneho aparátu. V kombinácii s vysokokvalifikovaným zdravotníckym personálom, pohodlným ubytovaním a pestrým sortimentom kúpeľných a wellnessových služie sú zárukou k dosiahnutiu fyzickej i duševnej pohody.

Dudince, Dudinka

Kúpeľné procedúry sa poskytujú v niekoľkých liečebných domoch a moderných wellness hoteloch, ktoré sa nachádzajú v rozsiahlom parku. Na okraji pokojného kúpeľného mestečka, na mieste niekdajšieho verejného kúpaliska, je postavené moderné termálne kúpalisko Dudinka.

Neprehliadnite: Poznáte Termály Malé Bielice?

S relaxačným a atrakciovým bazénom s teplotou vody 28 ºC, detským bazénom (30 ºC) a minerálnym bazénom s vodou 33 ºC teplou. Vyhľadávajú ho najmä hostia, ktorí prichádzajú do Dudiniec ani nie tak za liečbou, ale skôr za oddychom a rodinnou rekreáciou.

Dudince, Dudinka

Rovinaté okolie kúpeľov je vhodné na nenáročnú cykloturistiku, vodné toky lákajú rybárov a milovníci histórie si prídu na svoje v blízkych Leviciach. Nájdete tu zachované zvyšky stredovekého hradu a v neďalekých Brhlovciach jedinečné  skalné obydlia vytesané v tufových skalách, ktoré sú obývané do dnešných dní.

Dudince, Dudinka

Legenda o pôvode dudinských prameňov, lepšie povedané o ich názve hovorí, že v 2. storočí pred Kristom. Keď na územie dnešného Slovenska prišli Rimania, časť z nich sa utáborila asi 2 km južne od dnešných kúpeľov. Jednej noci rímskemu vojvodcovi zmizol z tábora syn. Vojaci ho dlho neúspešne hľadali. Nakoniec ho našiel otec na brehu jazierka s čudnou vodou. Bol bez známok života a zdalo sa, že chlapcovi už niet pomoci, no zúfalému otcovi prišla na pomoc dobrá víla menom Dudinka.

Rímske kúpele alebo Močidlá

Svojim dotykom premenila otrávenú vodu na priezračnú a životodárnu, pokropila ňou chlapcovu tvár a tak mu vrátila život. Na pamiatku tejto udalosti nechala víla tejto vode liečivú moc a ľudia túto minerálnu vodu odvtedy volajú podľa nej – Dudinka a miesto, kde uzdravuje ľudí – Dudince.

V kúpeľoch Dudince

sa nachádza ešte jedna zaujímavá jedinečnosť – Rímske kúpele alebo tiež Močidlá. Je to rozsiahla travertínová terasa trochu vyvýšená nad okolitý terén, ktorá vznikla spojením viacerých kôp. Na terase sa nachádza 32 umelo vytesaných bazénikov. Udajne ich vyhĺbili rímski vojaci (preto Rímske kúpele).

Rímske kúpele Močidlá

Tieto „kúpele v prírode“ napĺňané minerálnou vodou ľudia po celé stáročia využívali na liečenie, ale tiež v nich vraj močili konope (preto Močidlá). Až do roku 1958 bol prítok minerálnej vody do bazénov činný. Odvtedy nevšedný útvar bez vody zvetráva a zarastá vegetáciou. Aj tak však púta pozornosť svojou zvláštnosťou.

Anna Malá
Foto: archív Dudiniec