Staroveký Rím a jeho stopy na Slovensku: Dudince – tip na rodinnú dovolenku s receptom na zdravie!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dudince

Na juhu Banskobystrického kraja, neďaleko od mesta Levice, ležia vyhľadávané liečebné kúpele Dudince. Svojich priaznivcov majú u nás doma i v zahraničí už od rímskych čias. A to je priam neuveriteľná história! Povráva sa, a niektoré pravidelné návštevníčky kúpeľov to rady potvrdia, že tunajšia voda dokáže dlho udržať mladistvý vzhľad, dobrú pohyblivosť a vitalitu. Hor sa do Dudiniec…!

Unikátne dudinské minerálne pramene obsahujú sírovodík, oxid uhličitý a mnohé vzácne prvky priaznivo pôsobiace na prevenciu a liečbu ochorení pohybového a srdcovo-cievneho aparátu. V kombinácii s vysokokvalifikovaným zdravotníckym personálom, pohodlným ubytovaním a pestrým sortimentom kúpeľných a wellnessových služieb sú zárukou k dosiahnutiu fyzickej i duševnej pohody.

Dudince, Dudinka

Kúpeľné procedúry sa poskytujú v niekoľkých liečebných domoch a moderných wellness hoteloch, ktoré sa nachádzajú v rozsiahlom parku. Na okraji pokojného kúpeľného mestečka, na mieste niekdajšieho verejného kúpaliska, je postavené moderné termálne kúpalisko Dudinka.

Neprehliadnite:
Poznáte Termály Malé Bielice?

V tunajšom areáli nájdete relaxačný bazén s teplotou vody 28 ºC, detský bazén 30 ºC i minerálny bazén s vodou 33 ºC teplou. Sú obľúbené a vyhľadávané najmä hosťami, ktorí prichádzajú do Dudiniec ani nie tak za liečbou, skôr však za oddychom a rodinnou rekreáciou. To akiste ocenia návštevníci ako výborný tip na toto atypické leto.

Dudince, Dudinka

Rovinaté okolie kúpeľov je vhodné na nenáročnú cykloturistiku, vodné toky lákajú rybárov a milovníci histórie si prídu na svoje v blízkych Leviciach. Nájdete tu zachované zvyšky stredovekého hradu a v neďalekých Brhlovciach jedinečné skalné obydlia vytesané v tufových skalách, ktoré sú obývané do dnešných dní.

Dudince, Dudinka

Staroveký Rím a tisícročné stopy 

Legenda o pôvode dudinských prameňov – lepšie povedané o ich názve – hovorí, že v 2. storočí pred Kristom, keď na územie dnešného Slovenska prišli Rimania. Časť z nich sa utáborila asi 2 km južne od dnešných kúpeľov. Jednej noci rímskemu vojvodcovi zmizol z tábora syn. Vojaci ho dlho neúspešne hľadali. Nakoniec ho našiel otec na brehu jazierka s čudnou vodou. Bol bez známok života a zdalo sa, že chlapcovi už niet pomoci. No zúfalému otcovi prišla na pomoc dobrá víla menom Dudinka.

Rímske kúpele alebo Močidlá

Svojim dotykom premenila otrávenú vodu na priezračnú a životodarnú, pokropila ňou chlapcovu tvár a tak mu vrátila život. Na pamiatku tejto udalosti darovala víla tejto vode liečivú moc. Ľudia túto minerálnu vodu odvtedy volajú podľa víly – Dudinka a miesto, kde uzdravuje ľudí – Dudince.

Kúpele Dudince – oáza pohody

V kúpeľoch sa nachádza ešte jedna zaujímavosť a unikátna jedinečnosť – Rímske kúpele alebo tiež Močidlá. Je to rozsiahla travertínová terasa trochu vyvýšená nad okolitý terén, ktorá vznikla spojením viacerých kôp. Na terase sa nachádza 32 umelo vytesaných bazénikov. Udajne ich vyhĺbili rímski vojaci, ktorí sa tu oddávali relaxu; preto Rímske kúpele.

Rímske kúpele Močidlá

Tieto kúpele v prírode napĺňané minerálnou vodou ľudia po celé stáročia využívali na liečenie. Zároveň v nich vraj močili konope (preto Močidlá). Až do roku 1958 bol prítok minerálnej vody do bazénov činný. Odvtedy nevšedný útvar bez vody zvetráva a zarastá vegetáciou. Aj tak však púta pozornosť svojou zvláštnosťou.

Foto: archív Mesta Dudince