Nedávny Deň vody pripomenul naliehavú každodennú výzvu o konci jednorazových plastov.


290   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
deň vody

Svetový deň vody spred pár dní sa niesol v duchu zmeny, ktorá by mala začať u každého z nás. Dekády produkcie nekonečného množstva jednorazových plastov a ďalšieho odpadu na jedno použitie vedú k nekontrolovateľnej kríze znečistenia prírody. Spoločnosť sa navyše stretáva s otázkou, ako sa s takým množstvom odpadu vysporiadať…

Ako sa zbaviť jednorazových plastov doma?

Aby sme znížili množstvo jednorazových plastov, musíme začať hľadať riešenie najskôr sami u seba. Len si uvedomte, kedy ste si naposledy kúpili v kaviarni kávu so sebou, ale nemali ste vlastný hrnček, či náhodou ešte stále nebalíte banány do igelitového vrecúška alebo či je kupovanie balenej vody do domácnosti naozaj nutnosťou. Tieto malé krôčiky môžu urobiť v spotrebe plastov veľký rozdiel.

Päť jednoduchých spôsobov, ako zabrániť zbytočnému odpadu

Hoci sa plastov nezbavíme úplne, môžeme ich spotrebu výrazne obmedziť. A to aj vo svojej domácnosti, ale napríklad aj v práci. Stačí len vedieť ako na to.

Pite vodu z kohútika

Plast sa najčastejšie používa na balenie pitnej vody, a to aj v krajinách, kde zdraviu vyhovujúca voda tečie priamo z kohútika. Ako teda uľahčiť nielen našim taškám, ale aj životnému prostrediu? Riešenie je jednoduché, namiesto balenej vody vyskúšajte tú z vodovodu. Ak vám voda z vodovodu nechutí, alternatívou môže byť filtrácia vody. Ideálnym pomocníkom je filtračná kanvica, ktorá redukuje obsah chlóru, vodného kameňa, ťažkých kovov, pesticídov, herbicídov a zvyškov liekov. Filtrovaná voda má tak lepšiu chuť a navyše umožňuje plné rozvinutie vône kávy alebo čaju. Zároveň chráni vaše spotrebiče pred usadzovaním vodného kameňa a tým predlžuje ich životnosť.

svetový deň vody


Majte u seba vlastnú fľašu na pitie

Každý z nás to dobre pozná. Fľaša na pitie môže byť skvelým spoločníkom, nech už si ju vezmete na výlet, do práce alebo len tak na cesty. Podporíte tým nielen svoj pitný režim, ale aj udržateľný životný štýl bez zbytočného odpadu.


Aj na kávu iba s vlastným hrnčekom? 

V Slovenskej republike sa za rok spotrebuje 340 miliónov plastových pohárov na kávu. S tým súvisí aj spotreba plastových viečok a ďalších uzáverov, ktorá dosahuje 25 miliónov kilogramov za rok. Len si spomeňte, kedy naposledy ste si brali kávu z vašej obľúbenej kaviarne so sebou. Aj tu preto platí, že nie je od veci zaobstarať si váš osobný cestovný hrnček, ktorý s vami absolvuje cestu autobusom, prechádzku parkom alebo náročný deň v práci.

Igelitové obaly a vrecúška to majú spočítané…

Najjednoduchšie pravidlo, ktoré prispieva k obmedzeniu jednorazových plastov, je nosiť si v kabelke alebo v batohu tašku, ktorú môžete použiť, keď pôjdete nakupovať potraviny, drogériu alebo čokoľvek iné. Skúste sa však zamyslieť aj nad vašou spotrebou igelitových vrecúšok pri nákupe zeleniny alebo ovocia. To platí aj v prípade plastových obalov, do ktorých sa často ukladajú paradajky, hrozno alebo napríklad jahody. Ich náhradou môžu byť látkové vrecúška, ktoré môžete používať opakovane.

Svetový deň vody


Hľadajme alternatívy k plastom

Málokto si uvedomuje, že plasty sú aj súčasťou našich hygienických potrieb, napríklad tyčiniek do uší, jednorazových odličovacích tampónov alebo jednorazových plastových strojčekov na holenie. Skúste sa zamyslieť, či aj v tomto prípade nebude lepšie nahradiť ich udržateľnejšími materiálmi, ako sú bavlna či bambus, ktoré sú rovnako dobrí, v niektorých prípadoch dokonca lepší a na dotyk príjemnejší pomocníci.

Foto: pixabay a archív redakcie