Zdravie zo záhrady! Jar sa blíži a s ňou aj výzva: doprajte si radosť na duši z plodov z vlastnej záhrady.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zdravie zo záhrady

Zdravie zo záhrady! A navyše z vlastnej. Pre záhradkárov a milovníkov prírody je to nepochybne prvoradý záujem, zmysel i potešenie zo záhradkárčenia. V tomto predjarnom období vám ponúkame veľmi cennú knihu. Je plná rád, tipov, trikov, vlastných osvedčených nápadov a experimentov. Jej autorka Hanka Sekulová má dokonca certifikovanú prírodnú záhradu. 

Ide o nadnárodný projekt Natur im Garten, v ktorom splnila kritériá a jej záhrady zaradili do siete certifikovaných prírodných záhrad, ktoré slúžia ako príklad a motivácia pre ostatných.

Viac o knihe…

„Kniha je o tom, ako to robíme my, delím sa s vami o naše vlastné postrehy a skúsenosti. Ukážem vám, ako niektoré veci fungujú a môžu fungovať. Nebudem teoretizovať, všetko, čo je v knihe napísané, som vyskúšala, ochutnala, vypestovala, zažila a nakoniec zapísala. Veľa som experimentovala a pozorovala prírodu, aby som nakoniec dospela k poznaniu, že „koleso už nevymyslím, keď je vymyslené“ a že príroda je dokonalá vo všetkom taká, aká je, keď je prirodzená,“ tvrdí Hanka Sekulová. Celý rozhovor s ňou si môžete v tomto podcaste Knižný kompas.

Zdravie zo záhrady


Čo v knihe okrem iného nájdete

– ako premeniť štandardnú záhradu na prírodnú liečivú
– ako zmeniť golfový trávnik na lúku
ako využívať dažďovú vodu a záhradný odpad
– ako si poradiť so všadeprítomnými mravcami, krtkami a nepríjemnými slizniakmi
– ako prilákať do záhrady včely

Neprehliadnite:

pergola

Pergola dokáže zabezpečiť pohodu a malý kúsok raja.
Pripravte sa už teraz na horúce leto. 

Zdravie zo záhrady, kde Hanka pestuje aj vlastné semená

Už 11 rokov seje a sadí podľa lunárneho kalendára, píše o osvedčených kombináciách rastlín, byliniek a zeleniny.
Dáva tipy ako pestovať zemiaky v slame alebo v nádobe, ako si zhotoviť solárnu sušičku, záhradnú sprchu… Hovorí sa, že ak venujeme záhradke svoju pozornosť a starostlivú lásku, záhradka to cíti a niekoľkonásobne nám to vráti späť. Aj toto píše Hanka Sekulová v knihe Zdravie z vlastnej záhrady. Už pri čítaní cítite, že tomu verí, že to tak robí, že sa jej to vracia a hádam prostredníctvom tejto knihy inšpiruje a nadchne pre prírodnú liečivú záhradu aj vás.

Pozrite si video Hanky Sekulovej:


Citácie z knihy Zdravie z vlastnej záhrady

Keby ste vedeli, koľko chemických jedov obsahuje napríklad krásne vyzerajúce jablko zo supermarketu, nikdy by ste doň nezahryzli… Vyrástlo v chemicky pohnojenej sterilnej pôde, niekoľkokrát ho postrekovali silnými chemickými prípravkami proti škodcom, opäť hnojili chemickým kokteilom, aby bolo nakoniec ešte „mumifikované“ prípravkami, aby počas transportu do obchodu nezhnilo. Niekedy je ešte aj troška dofarbované… Stratili ste naň chuť? Ja určite áno; takéto „jablko“ už ani červík nechce…

Zdravie zo záhrady


Zaujímavé fakty nájdete nielen v tomto, ale aj v mnohých ďalších knižných tituloch, ktoré pre vás starostlivo vyberá knižný publicista Milan Buno.

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk