Prieskum 123dopyt.sk prekvapil: Záhradnícke služby patria na Slovensku medzi najžiadanejšie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
123dopyt.sk záhrada

Preferencie Slovákov sa po pandémii, náraste cien energií a materiálu výrazne zmenili. Ukazujú to aj posledné štatistiky spoločnosti 123dopyt.sk, ktorá prevádzkuje najväčší dopytový systém a online katalóg dodávateľov na Slovensku. Viditeľné rozdiely spoločnosť zaznamenala najmä v segmente služieb stavebníctva, bývania a záhradníctva.

Zmena návykov a zmena záujmov

Vplyvom udalostí, ktoré mali dopad na celosvetovú ekonomiku začalo čoraz väčšie množstvo ľudí  investovať do svojich domovov. Pri ich renováciách uprednostňujú materiály a služby, ktoré im pomôžu vytvoriť si udržateľné a funkčné prostredie, kde sa cítia pohodlne a bezpečne.

O čo je najväčší záujem?

Slováci v súčasnosti najviac vyhľadávajú záhradnícke služby. ,,Ak si to napríklad porovnáme ešte s s rokom 2021, v prvých 6 mesiacoch roka sme zaznamenali v tejto oblasti veľký nárast až o 40 % v porovnaní s rokom 2022. Zatiaľ sa tento trend potvrdzuje aj v prítomnosti a krivka ukazuje stále smerom nahor,“ hovorí Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk. Slováci pri dopytovaní najčastejšie zadávali pojmy ako oranie záhrady, kosenie trávy a sadenie rastlín, medzi ktorými dominovali najmä tuje. S využívaním týchto služieb je úzko prepojená aj kúpa záhradného nábytku.

123dopyt.sk

Oproti záhradníctvu si však posledné roky drží rovnaké miesto s minimálnymi odchýlkami. Na svojej záhrade, terase či balkóne, dávame najviac prednosť paletovému a ratanovému sedeniu, outdoorovému nábytku na mieru, ale aj drevenej studni či kvetináčom na kvety.

123dopyt.sk

Zaujímavé ukazovatele záujmu

Naopak, na nižších priečkach rebríčka obľúbenosti sa umiestnili drevostavby, ktoré majú od roku 2021 na Slovensku skôr klesajúcu tendenciu, a to v porovnaní s dneškom až o 72 %. ,,Súvisí to vo veľkej miere s nárastom cien dreva za posledné dva roky. Ak sa však pozrieme do zahraničia, vidíme, že sa máme kam posúvať. V Európe majú vedúce postavenie škandinávske krajiny, kde majú drevostavby silnú tradíciu a kde je tento pomer okolo 80 – 90 %. Vyšší podiel nájdeme aj v susedných krajinách, a to v Českej republike či Rakúsku,“ dopĺňa Otto Kočí.

123dopyt.sk

Veľký záujem dopytovaných bol v tejto kategórii predovšetkým o dokončovacie práce a dostavby drevostavieb, ale aj výstavby drevených rodinných domov na kľúč či realizáciu nízkoenergetickej drevostavby.

Neprehliadnite:

drevené stavby
Drevené stavby a výrobky z dreva patria k najobľúbenejším. Prečo je drevo také obľúbené celé stáročia?

Zákazník rozhodol

Podľa predchádzajúcich dvoch rokov záujem o drevostavby síce klesá, no prístup k bývaniu sa v spoločnosti mení. Ľudia pozerajú pri výstavbe aj na energetickú náročnosť a od moderného domova očakávajú i väčšiu udržateľnosť. ,,Vo všeobecnosti môžeme povedať, že v našich vyhľadávačoch vidíme stále viac požiadaviek kladených týmto smerom. Je to určite pozitívna správa. Z dlhodobého hľadiska prináša takéto bývanie hneď niekoľko benefitov ako sú nižšie náklady a spotreba energie v konečnom dôsledku o niekoľko desiatok percent, využívanie obnoviteľných zdrojov a ich vlastností, recyklácia materiálov a úsporné riešenia. Možno aj preto by si drevostavby zaslúžili ďalšiu šancu,“ uzatvára Otto Kočí.

mobilne domy_villa betula

O spoločnosti

123dopyt.sk je najväčší dopytový systém v Slovenskej republike, ktorý využíva 79 711 dodávateľov zo všetkých kategórií podnikania. Mesačne spracuje viac ako 3 tisíc dopytov vo finančnom objeme viac ako 75 miliónov EUR. (BA)

Ilustračné foto: pixabay

Viac na: www.123dopyt.sk