Drevené stavby a výrobky z dreva patria k najobľúbenejším. Prečo je drevo také obľúbené celé stáročia?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
drevené stavby

Drevené stavby – domčeky, altánky, nábytok, doplnky či dokonca aj drevený autoprístrešok a mnoho ďalších iných výrobkov a využitia dreva na milión spôsobov. Bežne ho využívame, drevené výrobky sú dôkazom toho, že drevo patrí medzi obľúbené a nenahraditeľné materiály. Samo o sebe má nezameniteľnú úlohu v rôznych oblastiach ľudskej činnosti, či už je to rezbárstvo, stavebníctvo, umenie. Prečo je teda drevo také obľúbené?

Drevo je jedným z najstarších stavebných materiálov aké poznáme. Stačí spomenúť napríklad ľudovú architektúru na našom území, na myseľ vám prídu drevené domy, kostoly, synagógy ale aj hospodárske objekty. Drevo a jeho využitie v architektúre bolo (nielen) na území Slovenska obľúbené najmä vďaka jeho ľahkej dostupnosti a opracovateľnosti ako stavebného materiálu. Ani dnes tomu v rámci využívania dreva ako stavebného materiálu nie je inak. Drevo je obľúbeným a často využívaným materiálom, či už ide o záhradné domčeky, altánky, chaty, či dokonca aj prístrešok na auto alebo iné vonkajšie stavby. Aké výhody so sebou drevo prináša a prečo je takým obľúbeným a často využívaným materiálom?

Gedeon M&ajunke Kostol nanebovzatia Panny Márie

Estetická hodnota dreva

Drevené stavby, resp. drevo je obľúbeným materiálom v architektúre. Nielen v exteriérových častiach, ale aj v interiéri. Spomeňme drevený nábytok, dekorácie, drevené exteriérové stavby, záhradný nábytok. Drevo so svojím prírodným charakterom vnáša do prostredia harmóniu a kus prírody. Je materiálom s vysokými estetickými hodnotami, najmä pre jeho jedinečnosť v rámci farebnej a štrukturálnej premenlivosti. Drevo navodzuje pocit tepla, útulnosti a spojenia s prírodou. To je jedna z vlastností, pre ktorú drevo patrí k obľúbeným interiérový aj exteriérový materiálom.

Neprehliadnite:
vintage štýl

Zamilovali ste si vintage štýl?
Takto môže zútulniť aj vaše bývanie a vniesť do príbytku neopakovateľné čaro!

Tepelné a akustické vlastnosti

Okrem estetických vlastností so sebou drevo ako materiál prináša aj iné – praktické benefity. Je to organický materiál, ktorého tepelné, akustické a aj už spomínané estetické vlastnosti sú vhodné na využívanie v stavebníctve. Mnoho iných materiálov podlieha zmenám v objeme pod vplyvom tepelných podmienok. Drevo je prevažne stabilný materiál, ktorý svoj objem pri vysokých či nízkych teplotách zásadne nemení. Môže však dôjsť k jeho vysychaniu, ktoré urýchľuje vysoká teplota. Avšak správnou starostlivosťou o drevo sa tomu môžete vyhnúť. Aj akustické vlastnosti robia z dreva obľúbený materiál. Zabraňuje totiž ozvenám a nadbytočnému hluku tým, že ho absorbuje.

drevené stavby

Menšie drevené stavby 

Drevo je veľmi obľúbeným materiálom práve pri záhradných stavbách, akými sú altánky, chaty či domčeky. Výnimkou nie je ani drevená garáž či prístrešok na auto. Túžite mať aj vy doma záhradnú stavbu? Premýšľate či sa pustiť do stavby svojpomocne alebo si zvoliť záhradnú stavbu na kľúč? Tu je zopár dobrých nápadov, napríklad za koľko sa oplatí postaviť moderný drevený dom, prípadne drevenú záhradnú chatku.  

Kvalita aj v tomto prípade rozhoduje

Keďže je drevo prírodný materiál zložený z organických zložiek, je náchylné na poškodenie vplyvmi ako UV žiarenie, oheň, voda, kyslík, emisie ale aj škodcami ako drevokazný hmyz, huby a plesne. V tejto súvislosti je dôležité hovoriť o ochrane dreva a drevených stavieb. Prvým krokom jej výber kvalitného druhu dreva, ktoré je odolné voči spomínaným vplyvom. Z tuzemských drevín je to najmä smrekovec, borovica, dub či agát. Následne je dôležitá aj chemická ochrana dreva, pri ktorej sa do dreva aplikujú ochranné látky ako fungicídy, insekticídy či retardéry. Ide o impregnáciu dreva s použitím rôznych ochranných náterov. Chemická ochrana dreva by nemala byť podceňovaná, zabezpečuje totiž vyššiu odolnosť a dlhšiu trvácnosť dreva a drevených stavieb.

 drevené stavby

Obľúbené drevo

Drevo je bez pochýb obľúbeným materiálom, ktorý vnáša do domácností a záhrad príjemnú a harmonickú atmosféru. Drevené stavby sú čoraz častejšou súčasťou mnohých záhrad a pozemkov, slúžiac či už ako miesto na oddych a rekreáciu, alebo ako zázemie pri záhradných prácach. Chaty, domčeky či altánky z dreva majú svoje čaro, o ktorom sa presviedča stále čoraz viac ľudí. Chceli by ste medzi nich patriť aj vy?

Text: redakcia
Foto: archív redakcie a pixabay