Aký záhradný nábytok? Tieto rady pomôžu správne sa rozhodnúť a mať radosť z príjemných chvíľ!


2127   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
záhradný nábytok

Záhradný nábytok a rodinná grilovačka, posedenie s priateľmi alebo hoci len relax na čerstvom vzduchu s kávou a koláčikom, dobrou knihou, sa bez pohodlného nábytku nezaobídu. Správne nakombinovaný záhradný nábytok umocní príjemné chvíle v súkromí a umožní vám relaxovať podľa predstáv. Ako si vybrať ten pravý?

Aký materiál záhradného nábytku je najpraktickejší?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý má iné požiadavky na záhradný nábytok a každý materiál má nielen svoje plusy, ale aj mínusy. Preto je vhodné zvážiť, čo bude najlepšie zodpovedať vašim predstavám o používaní záhradného nábytku. Plast je najlacnejšou možnosťou, no má aj najmenšiu životnosť a pevnosť. Drevo pôsobí už na prvý pohľad luxusne, je však aj drahšie, a okrem toho si vyžaduje omnoho zložitejšiu údržbu ako kov či umelý ratan. Treba počítať najmä s pravidelými nátermi špeciálnym olejom. Obľúbenou možnosťou je umelý ratan, pretože je nenáročný na údržbu, odolný voči nečistotám a vplyvom počasia, navyše vyzerá veľmi dobre. Kov je takisto obľúbenou možnosťou, tiež si však vyžaduje občasný náter proti korózii. Inak je v podstate nenáročný, odolný a vydrží naozaj dlho. Uprednostnite kvalitný, stabilný záhradný nábytok, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.

Otázka dizajnu, druhov a ceny

Záhradná zostava môže byť jednoliata, ak sa rozhodnete pre súpravu zloženú zo sedačky, stola, prípadne ďalších komponentov v jednotnom dizajne. Máte tak istotu, že sa jednotlivé kusy budú k sebe hodiť. Ak máte chuť vyskladať si originálnu kombináciu a uplatniť tak svoju kreatívnu stránku, môžete sa rozhodnúť ísť cestou podobných farieb, alebo naopak kontrastných prvkov. Všetko závisí len na vašom vkuse a celkovom charaktere záhrady.
Dôležitým faktorom pri nákupe záhradného nábytku je aj cena. Neoplatí sa uprednostniť veľmi lacný nábytok, ktorý vám poslúži len krátko, ekonomickejšie je investovať do kvality za rozumnú cenu, aby vám nábytok slúžil niekoľko sezón. Medzi najobľúbenejšie druhy záhradného nábytku patria hojdacie siete, záhradné lehátka a ratanové sety v modernom, minimalistickom dizajne.

Neprehliadnite:

zimné záhrady
Zimné záhrady a nábytok – myslite na tento dobrý nápad už teraz a užite si záhradu aj v zime

Kam umiestniť záhradný nábytok?

Ujasniť si, aký nábytok potrebujete, vám pomôže aj priestor, kam ho chcete umiestniť. Je totiž rozdiel, či bude nábytok stáť v záhrade, pod pergolou alebo na úplne zakrytej terase. Ak sa rozhodnete pre nekrytý priestor záhrady, výberu podriaďte materiál, ktorý bude dostatočne odolný voči poveternostným vplyvom, dažďom, prachom, peľom a slnečnému žiareniu. Nábytok, ktorý bude pod strechou, nebude tak náročný na odolnosť, tam však treba zvážiť priestorové možnosti, aby ste sa mohli pohodlne pohybovať. Veľká zostava zaberie dosť miesta, takže netreba zabúdať na miesto okolo nej.

Ešte zopár detailov…

Aby bolo posedenie v záhrade príjemné, myslite na tieň. Najmä v horúčavách oceníte, ak si budete môcť oddýchnuť od prudkého slnka v chládku. Ak nemáte na záhrade tieň napríklad zo stromov, myslite na alternatívu ako slnečníky.
Vyberte si ideálny záhradný nábytok ešte dnes.

Ilustračné foto: photographee.eu / Shutterstock.com