5 tipov, ako si udržať zdravý domov. Kto by ho nechcel mať a cítiť sa v ňom naozaj ako doma…?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zdravý domov

Väčšina z nás sa usiluje mať zdravý domov a žiť čo najzdravšie. Chodíme cvičiť, dávame si pozor na to, čo jeme. Okrem zdravého životného štýlu, by sme však nemali zabúdať ani na zdravie nášho domu. To takisto dokáže ovplyvniť náš zdravotný stav. Prečítajte si naše tipy, ktoré vám pomôžu nájsť odpoveď na otázku – ako mať zdravší domov? 

Vhodný výber omietok

Pre zdravý domov je dôležité, aby sa v ňom udržiaval čerstvý vzduch so správnou vlhkosťou. Ideálna je vtedy, ak dosahuje okolo 40 až 60 %. Suchší vzduch však, naopak, môže vyvolať problémy s nosovou sliznicou či s dýchaním. Najčastejšie ho spôsobuje prílišné prekurovanie. Vyššia vlhkosť, nad 60 – 70 %, zase podporuje tvorbu plesní. Tie spúšťajú alergie, astmy či zvyšujú riziko ochorení dýchacích ciest. 
Zdravý domov môžete podporiť aj vhodnou omietkou. Na trhu nájdete viacero druhov, no mali by ste sa zamerať na také, ktoré dokážu pohltiť vlhkosť a postupne ju uvoľňovať. Vďaka tomu znižujú výskyt mikroorganizmov škodlivých pre naše zdravie.

Kvalitné zateplenie domu

Zateplením domu takisto zabránite tvorbe plesní či odlupovaniu a moknutiu muriva. Ak zvolíte správny typ zatepľovacieho materiálu, po celý rok bude vo vašom dome príjemná teplota. V lete bude zateplenie slúžiť ako ochrana pred prehrievaním a v zime zase nebudú steny príliš studené. Síce sa to môže zdať príliš drahé, no investícia sa vám vráti v podobe ušetrených nákladov za vykurovanie či klimatizáciu. Najčastejšie sa zatepľuje minerálnou vlnou, ktorá je odolná voči škodcom i hnilobe. 

Využívanie masívnych materiálov

Pri výstavbe domu sa vám neoplatí šetriť na materiáli. Radšej vybudujte širšie steny, ktoré počas leta nebudú prepúšťať veľa tepla, a v zime zase rýchlo nevychladnú. V dome tak budete udržiavať optimálnu teplotu po celý rok a ušetríte na energiách. 

Neprehliadnite:

zimné záhrady
Zimné záhrady a nábytok – myslite na tento dobrý nápad už teraz a užite si záhradu aj v zime


Odstránenie vlhkosti z múrov

Vlhké steny sú strašiakom pre každý rodinný dom. Príčin, prečo vlhnú, môže byť viacero. Preto je dôležité najskôr dôležité zistiť dôvod. Ak máte vo fasáde trhliny, odstráňte ich fasádnou omietkou alebo náterom, ktoré nebudú prepúšťať vodu do muriva. Pri vlhnutí stien od základov je najúčinnejšie, ak okolie domu odvodníte pomocou drenáže. Ďalšou možnosťou je injektáž. Je to metóda, pri ktorej sa do muriva aplikuje chemická látka. Tá prenikne do pórov a vytvorí vodeodolnú vrstvu. 

zdravý domov

Pravidelné vetranie

Ani tie najlepšie materiály vám nezaručia zdravé bývanie. Preto nezabúdajte pravidelne vetrať. Ideálna teplota miestností by mala byť okolo 21 – 23 °C. Vetrajte nárazovo, minimálne päťkrát denne približne 7 minútZa taký krátky čas steny nestihnú vychladnúť, no vzduch sa vymení. Nezabudnite pravidelne otvárať okná aj v zime. Ak v kúpeľni nemáte okno, mali by ste zabezpečiť kvalitné odvetrávanie. Vlhké prostredie je totiž ako stvorené pre vytváranie plesní.