Poznáte týchto 7 základných zásad pre bezpečnú prácu v záhrade?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
v záhrade

Prácu a pobyt v záhrade ovplyvňuje – popri iných faktoroch – najmä počasie. Teplé počasie čoraz viac láka von príležitostných záhradkárov a práve práca v záhrade je skvelým spôsobom, ako si užiť pobyt na čerstvom vzduchu, popracovať na svojej fyzickej kondícii a v neposlednom rade zveľadiť svojej okolie. Odmenou za vaše úsilie vám bude nielen pevnejšie zdravie, ale aj chutné plody vašej práce. Aby ste si naplno užili radosť zo svojej záhrady počas celej sezóny, nemali by ste zabúdať na týchto 7 zásad bezpečnej práce.

Odhadujte svoje možnosti

Aby pre vás práca v záhrade napokon nebola utrpením, mali by ste vždy vedieť zhodnotiť svoje fyzické limity. Najmä ak udrú letné horúčavy, môže sa vám ľahko stať, že svoje schopnosti preceníte. Rovnako je to aj v prípade prác, ktoré si vyžadujú fyzickú námahu ako napríklad pergoly drevené stavané svojpomocne. Vždy teda počúvajte svoje telo a neberte si na plecia príliš veľa.

práca v záhrade

Ak už máte zdravotné problémy, spýtajte sa svojho lekára

Je úplne normálne, že od určitého veku sa pridávajú aj zdravotné problémy. A kým nárazová práca v domácnosti, ako napríklad krtkovanie Dunajská Streda, vám nemusí spôsobovať problémy, tak tá pravidelná v záhradke už áno. Nie je preto žiadnou hanbou, opýtať sa svojho lekára na to, či by ste si mali pri niektorých pracovných činnostiach dávať pozor. Artritída, reuma či prejavy iných chronických ochorení sa pravidelnou prácou v záhrade môžu zhoršovať.

Opatrne s chemikáliami

Práca v záhrade sa môže zdať ako úplne bezpečná, avšak len dovtedy, kým začnete pracovať s chemikáliami alebo technikou s benzínovým pohonom. Nepodceňujte zásady bezpečného zaobchádzania s chemikáliami a vždy si prečítajte návod na použitie.

Neprehliadnite:

voda v bazéne
Voda v bazéne musí byť hlavne čistá.
Poznáte tipy a triky, ako zostane voda v letnom bazéne dlhšie čistá?


Investujte do kvalitných pracovných pomôcok v záhrade

S bezpečnosťou práce na záhrade bezpochyby súvisia aj pracovné pomôcky. Na tých sa šetriť neoplatí, a to bez ohľadu na to či ide o jednoduché náradie, rukavice, ochranný odev či ďalšie pomôcky. Napríklad, kvalitné záhradné rukavice vám vydržia slúžiť aj roky.

práce v záhrade

Oboznamujte sa s pracovnými postupmi

Hoci pre bežnú prácu na záhrade nenájdete BOZP školenia, neznamená to, že by ste sa nimi nemohli inšpirovať. Viaceré zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci totiž platia nielen v rámci zamestnaneckého pomeru, ale aj iných pracovných činností vykonávaných vo voľnom čase. Oboznámenie sa so zásadami bezpečnosti pri rôznych pracovných postupoch preto určite nebude na škodu.

Doprajte technike pravidelnú údržbu

Napokon, nie je dôležité byť iba v dobrej fyzickej kondícii, ale rovnako by v nej mala byť aj používaná technika. Venujte preto svojej záhradnej výbave pravidelnú pozornosť a nepracujte s poškodenými nástrojmi, predlžovačkami, zásuvkami či osvetlením.

Nezabúdajte, že aby bola vaša radosť zo záhradky naozaj dlhodobá, bezpečnosť zaraďte na prvé miesto. (WP)