Retrocyklojazda ako námet na nové skvelé zážitky. Turistika má aj takéto nevšednejšie podoby

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
retrocyklojazda

Retrocyklojazda s nádychom minulosti a spomienok je zaujímavý spôsob ako si pripomenúť roky dávno minulé a zažiť množstvo zábavy. Klasická turistika je slovenský fenomén a jeho doterajšie podoby obohacujú dnes aj menej časté varianty. Aj sem presakujú nové podnety a trendy – výstrojové kúsky, doplnky, navigácie,…

No čaro z turistického výletu by nemali zatieniť novodobé nástrahy. Skôr dobrý nápad a hoci aj návrat do minulosti. Že to ide, dokazujú podujatia v duchu retrocykloturistiky. Námet na spanilú jazdu na historických bicykloch ponúkame aj vám…

Burza v štýle retro – cyklotúra v štýle retro

Cyklisti a bicykle – výhradne staršieho dátumy výroby! To je spoločný menovateľ podujatí, na ktorých sa stretávajú vyznávači histórie, zdravého životného štýlu i jednostopých technických pamiatok, ktoré už čosi pamätajú. Možno je preto namieste aj otázka, aby náš zážitok z očakávanej jazdy nezatienili vzácne historické kúsky a podujatie napokon neprerástlo do burzy starých bicyklov… A, napokon, prečo aj nie? Takéto stretnutie má šancu na pravidelnosť a postupne prerásť aj v burzu vzácnych historických kúskov.

Neprehliadnite:


Na bicykloch naprieč “opätkom talianskej čižmy”.
Alebo zážitky Záhoráka na Apeninskom polostrove

Vyšší vek účastníkov a ich bicyklov

Nestáva sa bežne, aby sme na cyklistických chodníkoch stretávali toľko seniorov na špeciálnom cyklistickom podujatí. No, čo nebolo, stáva sa realitou a viaceré komunikty sa zameriavajú na retro cyklistický výlet. Spanilá jazda historických bicyklov je v prvom rade nádhernou prehliadkou, na ktorej sa vynímajú legendárne skladačky a mnohé ďalšie vzácne kúsky napríklad aj z medzivojnového obdobia. Dokonca na takýchto podujatiach nie sú výnimkou napríklad ani kúsky spred ôsmich desaťročí.

Retrocyklojazda po cestách-necestách

Retrocyklojazdy a výlety sa organizujú napríklad v turistickom klubu KST Tesáre, kde účastníci nemajú problém “dať” viac ako 20 km. Na taký bicykel a po lesných cestách je to celkom slušný výkon…Viac riskovať netreba; veď ohľaduplnosť a opatrnosť musí byť najdôležitejšou podmienkou podujatia.

retrocyklojazda jazda

Aj tu platí – žiadne rekordy, žiadne hazardy so zdravím, veď ide o spôsob relaxu a načerpania duševných a fyzických síl. Slovom, dobrá nálada v kruhu priateľov a fanúšikov retro životného štýlu. Spanilá jazda bude mať isto svojich pokračovateľov a nových záujemcov. Vy sa kedy pridáte?

Text a medzititulky: redakcia
Foto: pixabay a archív redakcie