S tromi medzi stromami sochárov Loviškovcov sú ako ich monumentálne diela v architektúre

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
S tromi medzi stromami

S tromi medzi stromami je názov aktuálnej výstavy akademických sochárov Viliama a Marcely Loviškovcov v Oravskej galérii. Pýši sa kolekciou väčších i menších obrazov, sôch či objektov a nespočetných okamihov myšlienok. Navonok sú kompaktné ako modranská žula. Sú tvárne i magické, rozprávajú samostatné príbehy, aby sa na divákovej sietnici spojili do syntetického obrazu.

Vlastná podoba krásy

Diela umelcov nie sú len o malých i veľkých objavoch, o tvorivom premýšľaní naprieč stáročiami, konfrontáciách s autormi, ktorých stretli alebo ich inšpirovali, ale aj vytrvalej túžbe priniesť svoju podobu krásy. Krásy, ktorá má veľký nádych, nie je však na jedno vydýchnutie. Jej tajomstvo, umelecký fortieľ a myšlienková nasýtenosť je totiž tak intenzívna, že komnaty do ich sveta umenia treba otvárať opatrne a postupne. Divákovo úsilie neisto nevjde navnivoč. Odmenou je poznanie, na čo myslia stromy, aké strhujúce môžu byť kamenné príbehy, o čom je cyklus Mezzo, čiže postavenie a tvorba umelca medzi dvomi veľkými kultúrami a ako sa modeluje kaligrafia krajiny.

S tromi medzi stromami

Ako “čítať” diela a ako im rozumieť?

Na otázku – do akej miery teda treba čítať diela ako autorské výpovede a do akej ako spoločné dielo? Umelci unisono odpovedajú: „Spoločné je uvažovanie, veď žijeme v jednom priestore a spolu sa neustále rozprávame sa o hodnotách umenia. Jednotlivé umelecké diela však obsahujú rôznu mieru našich vstupov.“

Neprehliadnite:

Marián Polonský
MARIÁN POLONSKÝ – pocta autorovi bronzových reliéfov pri príležitosti významného životného jubilea

Premiérová výstava

Aj o tom je ich premiérová výstava v Oravskej galérii (OG) v Dolnom Kubíne s názvom S tromi medzi stromami, ku ktorej prizvali aj ich dcéru – fotografku Leu Loviškovú. Tá do celkovej inštalácie prináša médium fotografie s cyklom o lese, koncept pri Kamenných príbehoch, ale aj výrazné sklíčko do mozaiky spoločného uvažovania nad večnou otázkou  na čo je nám dnes umenie? Ozaj. Načo? Niektoré odpovede ponúka prítomná výstava; na tie ďalšie si musia odpovedať samotní diváci.

S tromi medzi stromami

Aj ďalšia výstava bude prekvapením…

Na záver ešte pozvánka na vernisáž výstavy 26. mája o 16.30 hod. vo výstavnej sieni Koridor v Župnom dome v Dolnom Kubíne –

BRAŇO JÁNOŠ: PRÍBEH KRAJINY KRESBY 1987 – 2022

Kurátor: Michal Čajka

Výstava potrvá do 10. 9. 2023

Text: Ľudovít Petránsky
Medzitulky: redakcia
Foto: archív OG

Viac na: www.oravskagaleria.sk