Spoznajte najkrajšie skanzeny na Slovensku – dôkaz stáročnej identity národa a jeho kultúry

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
skanzeny na Slovensku, lexikon.sk

Napriek tomu, že Slovenská republika je jedným z najmladších štátov sveta, naša krajina má veľmi bohatú históriu. Jej veľký kus ukrývajú skanzeny – jedinečné múzeá v prírodnom prostredí. Tu nájdeme skryté dávne pravdy o našom národe a jeho živote. Obdivovatelia slovenskej ľudovej architektúry, kultúry a tradícií si zaručene prídu na svoje prí návšteve najkrajších slovenských skanzenov.

Ak túžite ocitnúť sa v inom storočí, vyberte sa na výlet do jedného (alebo najlepšie a postupne do všetkých) z našich uvedených tipov. Oboznámite sa so životom našich predkov a zistíte, ako žili generácie pred niekoľkými storočiami.

Čičmany

Čičmany sú azda najznámejší a jeden z najkraších skanzenov. Vzory, ktoré nájdete na drobných domčekoch v tejto malej dedinke, sa objavujú na rôznych prezentačných predmetoch Slovenska. Lákadlom skanzenu sú zruby vyrobené z dreva s typickou ľudovou pravidelnou ornamentálnou výzdobou. Ubytovanie v Čičmanoch Vám ponúka skvelú možnosť navštíviť tento krásny skanzen.

Čičmany, skanzeny na Sloevnsku, Ivo Houska

Foto: Ivo Houska

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Pri návšteve Oravy sa určite zastavte v Múzeu oravskej dediny, ktoré sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí Západných Tatier. Nájdete tu viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry a tiež technické stavby ako mlyn na vodný pohon.

Skanzeny na Slovensku, lexikon.sk

Foto: Vilam M.

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Expozícia vytvára obraz tradičného ľudového staviteľstva a spôsobu života obyvateľov Liptova, Oravy, Turca a Kysúc. Čaká tu na vás viac ako 100 stavieb, ktoré sú rozmiestnené v krásnej prírode.

skanzeny, lexikon.sk

Foto: Jaroslav Moravcik

Vlkolínec

Osada Vlkolínec predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí. Najcharakteristickejším znakom vlkolínskych domov je sedlová strecha pokrytá šindľom a pestrofarebné maľby domov.

skanzeny, lexikon.sk

Foto: Walkerssk

Neprehliadnite:

Nesmelá jar na potulkách v Turci: náučný chodník Tiešňava v Krpeľanoch

Múzeum liptovskej dediny

Najznámejším a najnavštevovanejším slovenským skanzenom je Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Skanzen vznikol v súvislosti s výstavbou vodnej plochy Liptovská Mara. Najväčšia časť pamiatok pochádza práve zo zatopených liptovských dedín. Nájdete tu zámok z Parížoviec, kostol Panny Márie, či lokomotívu Považskej lesnej železnice. V blízkosti múzea nájdete aj široký výber ubytovania v Pribyline.

skanzeny, lexikon.sk

Foto: Pernuska

Skanzen Stará Ľubovňa

Ľubovniansky skanzen patrí medzi najmladšie skanzeny na Slovensku. Najväčšou dominantou skanzenu je zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Najväčšie zastúpenie tu však majú zrubové obytné domy z dedín Veľký Lipník, Veľká Lesná, Údol, Jakubany, Kremná, či Litmanová. Nechýbajú ani hospodárske objekty, technické stavby, či dielňa stolára z Piľkovčíka.

múzeá v prírode, Xtrodinary

Foto: Xtrodinary

Skanzen v Humennom

Síce nepatrí medzi tie najväčšie skanzeny (úvodná fotografia, autor: Przykuta), napriek tomu zaujme vystihujúcim charakterom Horného Zemplína. Nachádza sa takmer v strede mesta a nájdete v ňom 10 stavieb, ktoré približujú život ľudí v rôznych dedinách východného Slovenska.Je veľmi pravdepodobné, že niektorý skanzen a jeho okolie vás natoľko očarí, že sa vám nebude chcieť odísť. V okolí skanzenov sa nachádzajú rôzne možnosti ubytovania, ktoré nájdete na ubytovacom portáli Hauzi. Stačí si len vybrať to najvhodnejšie pre seba.