Kysuce nie sú iba rajom turistov. Ponúkajú aj iné Dary zeme – ovocie a zeleninu na výstave plnej zdravia


2791   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výstava ovocia a zeleniny, ale aj prednáška o ich spracovaní. Tešíme sa na vás na podujatí Dary zeme

Kysucké múzeum v Čadci pripravuje v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 27. septembra 2020 podujatie pod názvom Dary zeme. Už z názvu je zrejmé, že pôjde o podujatie, ktoré ukáže silu tunajšieho leta. Pozývame vás na výstavu tohtoročnej úrody zo švíkov kysuckých polí, rolí, sadov a záhonov.

Príďte osláviť všetko, čo tento rok ponúkla príroda v podobe úrody ovocia a zeleniny. Už od soboty 26. septembra si môžete v Múzeu kysuckej dediny pozrieť výstavu plodov zeme. Prehliadka zdravej výživy potrvá aj počas celej nedele. Nájdete tu rôzne plodiny, ktoré sa urodili na kysuckých poliach, záhradkách i v lesoch. Tešiť sa môžete aj na kultúrne pásmo v podaní Folklórnej skupiny Dolinka z Novej Bystrice. Kultúrno spoločenský program bude pokračovať o 12.45 h. sprievodom účinkujúcich na svätú omšu. Začne sa o 13. hodine.

Neprehliadnite:
Výstava trofejí aj kulinárske špeciality.
Poľovníci oslávia sviatok Svätého Huberta v Múzeu kysuckej dediny.

Na obrade sa požehná aj tohtoročná úroda. Po omši bude pokračovať kultúrny program ďalšou časťou. O 14. hodine bude prednáška na pódiu, ktorá bude venovaná spracovaniu úrody. Osvedčené rady a recepty – ako sa postarať o dary zeme – odovzdá známa bylinkárka a výrobkyňa omáčok, džemov Mirka Harantová. Je pripravená poradiť – čo a ako pri spracovaní úrody a čo treba urobiť na zachovanie čerstvosti plodov. Blíži sa zima a cenné návody, aby vydržala pozbieraná úroda počas celej zimy, prídu isto vhod. Na Kysuce si budeme musieť asi postupne zvyknúť nielen iba ako na cieľ výletov a dovoleniek. Zdá sa, že tu vzniká konkurencia tradičných pestovateľských lokalít Slovenska a perspektívna zásobáreň čerstvej zeleniny a ovocia.

Veríme, že vás toto jesenné podujatie plné zdravia zaujme a vyprovokuje a na návštevu Múzea kysuckej dediny s nedočkavosťou zavítate. Výstavu Dary zeme a užitočné prednášky môžete potom – na vyváženie – doplniť atraktívnou jazdou po Historickej lesnej úvraťovej železnici. Do konca októbra máte možnosť pozrieť si v atraktívnom lesnom prostredí aj dve aktuálne výstavy: Drotári a drotárstvo v Multifunkčnom objekte a Vlaky s vôňou dreva v Raganovom mlyne.

www.kysuckemuzeum.sk