Jesenné potulky po Slovensku: kostolík v obci Ludrová – vzácna gotická pamiatka a miesto duchovného pokoja


5451   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Potulky severným Slovenskom môžu mať rôzne ciele. V lete prevládajú túžby naplno využiť osvieženie v akvaparkoch známych a obľúbených stredísk, v zime jednoznačne prevažujú centrá zimných športov. A na jeseň, prípadne počas prebúdzajúcej sa jarnej prírody, to môže byť príjemná vychádzka za poznávaním prírodných krás. Kľukatými cestičkami vždy natrafíte chtiac-nechtiac aj na vzácne kultúrne pamiatky. Príklad a dobrý tip na jesenný výlet – kostolík v obci Ludrová.

Blízko Ružomberku, v dedinke Ludrová sa nachádza tajomný gotický kostolík

Tento pandémiou poznačený čas je zvláštny tým, že sa častejšie utiekame k otázkam, na ktoré – zdá sa – je ťažšie a ťažšie nájsť uspokojivé odpovede. Naša nasledujúca pozvánka môže byť aj z tohto dôvodu pre mnohých zaujímavá. Pozývame vás na výlet do obce Ludrová, neďaleko Ružomberka. V objatí hôr sa po tu stáročia vyrovnáva s históriou nenápadná kultúrna pamiatka, ktorá patrí k najvýznamnejším sakrálnym stavbám u nás.  

Stáročná história

Vidiecky kolonizačný kostolík je postavený v poslednej tretine 13. storočia. Nájdeme ho medzi mestom Ružomberok a obcou Liptovská Štiavnica. Z dobových listín sa dozvedáme, že pred rokom 1466 pristavili na západnej strane dvojpodlažnú hranolovú vežu. Na začiatku 16. storočia kostol rozšírili o južnú loď s novým vstupom. Areál kostola ohraničuje neskororenesančný ohradný múr zo 17. storočia s klasicistickou bránou postavenou roku 1843.

Vzácne umenie stredoveku

Interiér kostolíka je cenným svedectvom stredovekej nástennej maľby. Na severnej stene pôvodnej lode sa nachádza figurálny triptych s postavami Panny Márie Ochrankyne, Krista Trpiteľa a sv. Jána Krstiteľa (resp. Krista Dobrého pastiera), vytvorený okolo roku 1400. Svätyňu kostola zdobí unikátny christologický cyklus, ktorý vznikol okolo roku 1420.

Neprehliadnite:
Od skladu soli až po honosné hostiny.
Sobášny palác v Bytči otvára po rekonštrukcii svoje brány

Ludrovský kostolík je zaujímavým príkladom miestnej podoby internacionálneho gotického slohu, ovplyvneného vzormi knižnej, nástennej a tabuľovej maľby a českého krásneho slohu. Dozaista každého návštevníka presvedčí vzácna maliarska výzdoba o výnimočnosti stavby. Kostolík v obci Ludrová právom patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky regiónu i celého Slovenska.

Zdroj: www.liptovskemuzeum.sk

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk