Od skladu soli až po honosné hostiny. Sobášny palác v Bytči otvára po rekonštrukcii svoje brány


4276   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sobášny palác v Bytči otvára svoje brány v Považskom múzeum v Žiline

Považské múzeum v Žiline sprístupní pre verejnosť od 1. októbra 2020 Sobášny palác v Bytči. Jedna z najvýznamnejších renesančných pamiatok na Slovensku bola z objektívnych príčin od 12. marca zatvorená. Neskôr v priestoroch prebiehali práce v depozitároch.

Sobášny palác v Bytči otvára svoje brány v Považskom múzeum v Žiline

Sobášny palác v Bytči dal postaviť v roku 1601 Juraj Turzo a mal slúžiť na uskutočnenie svadobných hostín jeho dcér. Svadby však neboli jediným využitím paláca a už v prvej polovici 17. storočia. Slúžil prevažne ako sklad soli, obilia a iných plodín. Bol poškodený viacerými požiarmi a po rekonštrukčných prácach v 70. rokoch 20. storočia sa stal národnou kultúrnou pamiatkou.

Neprehliadnite:
Numizmatika v našich zbierkach.
Kysucké múzeum vystavuje vzácne poklady a najcennejšie exponáty

Znovuotvorený bol v roku 2009 po kompletnej rekonštrukcii z Nórskeho finančného mechanizmu, ktorá mu prinavrátila renesančnú podobu. Desať rokov bol vstup do Sobášneho paláca v Bytči bezplatný. Po skončení udržateľnosti projektu môže Považské múzeum v Žiline do objektu vyberať vstupné, ktoré bude na základe aktuálneho cenníka 4 € a 2 €.

„Sme radi, že po pol roku môžeme v našich priestoroch opäť privítať návštevníkov. Okrem stálej expozície venovanej Jurajovi Turzovi sa môžu tešiť na premietanie filmu Život a smrť palatína – Juraj Turzo a Alžbeta Coborová od Pavla Dvořáka. Otváracie hodiny ostávajú nezmenené. Záujemcovia môžu prísť každý deň okrem pondelka od 9. do 16. hodiny.  Očakávame, že do popredia sa opäť dostanú svadobné obrady, ktoré boli veľmi obľúbené medzi rodákmi i cezpoľnými. Nášmu palácu sa tak opäť vráti status sobášny“, priblížila správkyňa Sobášneho paláca v Bytči Mgr. Andrea Turčáková.

Viac informácií nájdu návštevníci na

www.pmza.sk