Šarišské múzeum v Bardejove


5182   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Šarišské múzeum v Bardejove

 

V historickom meste Bardejov, zapísanom od roku 2000 v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO stojí uprostred hlavného námestia renesančná budova radnice, dnes sídlo Šarišského múzea. Múzeum bolo založené v r. 1903 ako múzeum Šarišskej župy. V súčasnosti má múzeum viac ako 700 000 zbierkových predmetov v historickom, prírodovednom a národopisnom oddelení a 3 stále expozície v samotnom Bardejove a tiež v Bardejovských Kúpeľoch. V Bardejove je to historická expozícia:

Šarišské múzeum v Bardejove

Šarišské múzeum v Bardejove

Bardejov – slobodné kráľovské mesto, Umelecko-historická expozícia: Ikony – prvá samostatná expozícia ikonopisných pamiatok na Slovensku (sú v nej ikony od 16. do polovice 19. stor.) a Prírodovedná expozícia: Príroda severovýchodného Slovenska a jej ochrana. V Bardejovských Kúpeľoch patrí k Šarišskému múzeu Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry, prvý skanzen zriadený na Slovensku (1965). Prezentuje takmer 30 objektov ľudovej kultúry a staviteľstva horného Šariša a severného Zemplína z 18. až 20. stor.

Bude vás zaujímať: Nové aktivity Galérie Jána Koniarka

Šarišské múzeum v Bardejove

 

V kúpeľoch sa nachádza i veľmi zaujímavá samostatná Národopisná expozícia (odev, domáca výroba a výrobky ľudových remeselníkov z horného Šariša) a vo Vile Rákoci je sprístupnená expozícia Dejiny Bardejovských Kúpeľov a Lekárenstva.

Zdroj: www.muzeumbardejov.sk
Foto: slovakia.travel