Tradičný Radvanský jarmok v Banskej Bystrici v znamení zvonov, krojov a majstrov starých remesiel


5882   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Radvanský jarmok

Radvanský jarmok – jedno z najočakávanejších podujatí v meste Banská Bystrica, sa uskutoční od 6. do 8. septembra 2019. Mesto pod Urpínom bude ako každý rok plné hudby, tanca, tradícií, remesiel, ale aj dobrého jedla a všakovakej zábavy. Tohtoročný jarmok bude venovaný najmä zvonom, ich výrobe, aj ručnému zvoneniu. Súčasne s 362. Radvanským jarmokom sa bude konať aj 2. ročník Slovenského dňa kroja. Práve k tomuto podujatiu vydala Banská Bystrica suvenírovú eurobankovku – Slovenský deň kroja (v predaji od 2. do 8. septembra).

Jarmok v znamení zvonov a ručného zvonenia

Radvanský jarmok

Banská Bystrica sa na svoj tradičný jarmok, ktorý má zvučné meno už viac ako tristo rokov, nachystala svedomito. Po modrotlači a drotárstve, ktoré boli v minulých ročníkoch nosnými témami, sa tento rok môžu Banskobystričania i návštevníci tešiť na zvony vo všetkých podobách. Keďže v roku 2011 bolo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska zapísané aj Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku, bude sa tohtoročný jarmok niesť v znamení zvonov.

Nulová eurobankovka

„Zvony, ako hudobné a súčasne aj kultové nástroje, slúžia od archaických čias na zvolávanie ľudí na bohoslužby, oznamovali čas, úmrtie, príchod vzácnych hostí, ohlasovali nebezpečenstvo, požiar, povodeň a mnohé iné príležitosti, ktoré sa dotýkali života ľudí,“ vysvetlila za organizátorov Lýdia Baranová.

Majstri každého tradičného remesla

Radvanský jarmok

Na Radvanskom jarmoku sa opäť predstaví aj približne tristo remeselníkov nielen zo Slovenska a Česka, ale aj z Poľska, Maďarska, Srbska, Rumunska a Ruska. Veľkú pozornosť si zaslúžia najmä “starí majstri remesla“, ktorí sa predstavia v priestore pred Barbakanom. Prezentovať budú výrobky vychádzajúce z pastierskych tradícií ako fujary, píšťaly, črpáky a iný bačovský riad, kožené výrobky, keramiku, drotárstvo a chýbať nebudú ani tokári, debnári a kováči. Svoje ľudovo-umelecké majstrovstvo predvedú aj výšivkárky, výrobkyne paličkovanej čipky, šperkárky, bylinkárky a krasličiarky. Z novších remesiel upúta pozornosť návštevníkov predaj ručne robených pohľadníc či poštových schránok. Pri Barbakane iste bude dominantou aj verejná ukážka zvonolejárskeho remesla.

Radvanský jarmok

Primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko k pozvánke na jarmok hovorí: „Som rád, že Radvanský jarmok nestráca svoje čaro, ktoré sa spája s tradíciami ako sú folklór či remeslá. Na svoje si prídu dospelí, ale aj deti, ktoré už nemajú toľko možností vidieť remeselníkov pri práci, ako mali kedysi ich starí rodičia. Náš jarmok nie je len o dobrej hudbe, tanci, jedle a pití, ale aj o čase strávenom s rodinou a priateľmi. Všetkých Banskobystričanov i návštevníkov mesta pod Urpínom naň srdečne pozývam a verím, že si všetci prídu na svoje.“

Zábava, hudba, tance a nezabudnuteľné zážitky

Radvanský jarmok

Bohatý kultúrny program sa na jarmoku bude odohrávať už tradične na dvoch pódiách, a to na Námestí SNP a pri Barbakane. Na otvorení piatkového programu zaznejú zvony, ktoré ohlásia začiatok programu. Následne krátky film priblíži divákom rôzne formy zvonov a zvonenia – cez zvonkohru, malé zvončeky, salašnícke zvony až po veľké kostolné katedrálne zvony. Na pódiu sa návštevníci dozvedia mnohé zaujímavosti o výrobe a histórii zvonov a ručného zvonenia. Dokonca si budú môcť vypočuť aj hru na zvoncoch. V priestoroch radnice čaká na návštevníkov výstava zvonov a spiežovcov rozmanitých tvarov, veľkostí i zvukov zo súkromnej zbierky folkloristu Mikuláša Gigaca zo Šumiaca (prístupná od 3. do 16. septembra).

jarmok

Novinkou piatkového večera bude nevšedné stvárnenie života a diela jedného z najväčších uhorských zlatníkov 19. storočia Samuela Libaya. Na nádvorí radnice budú zase vystavené repliky drevených hutníckych strojov. „Patria medzi jediné repliky tohto typu strojov na Slovensku. Postupne ich vyrábame každoročne priamo na Radvanskom jarmoku,“ priblížila Lýdia Baranová.

Neprehliadnite: Pripomíname si 75. výročie SNP

Medzi ďalšie zaujímavé aktivity budú patriť populárne tvorivé dielne na nádvorí radnice. Deti aj dospelí si v nich môžu preveriť svoju zručnosť v hrnčiarskej a textilnej dielni či skúsiť plstenie vlny a maľbu na sklo.

Gazdovský kút

Určite nikto neobíde ani gazdovský kút, ktorého cieľom je sprostredkovať návštevníkom prípravu rôznych tradičných jedál. Vlani to boli horehronské guľky, tento rok sa organizátori zamerali na horehronské prekladance. Nebudú chýbať ani ďalšie krajové gastronomické špeciality.

Radvanský jarmok

Sobota bude určená deťom a bábkovým divadlám. S interaktívnym programom a divadelným predstavením sa odprezentuje banskobystrické Divadlo pod Balkónom, ale aj ďalšie hosťujúce divadlá Teatro Neline a Ján Gontko s jeho Tyjátrom. Nebudú, samozrejme, chýbať ani zábavné parky s kolotočmi. Banícke tradície a zvyky návštevníkom predstaví Banícka dychovka z partnerského mesta Šalgotarján.

Radvanský jarmok

Nedeľa bude patriť Šajbianskym pršťokom, teda heligonkárovi Mariánovi Kováčovi a uvedeniu jeho nového albumu s názvom Keď si ja zaspievam. Sprievodný program pri Barbakane uzavrie rómske zoskupenie Romano Jilo – Cigánske srdce.

Kalendár Podujatí September 2019

Remeselníci v stánkoch sa budú tešiť na návštevníkov v piatok už od 10. do 20. hodiny, v sobotu od 9. do 20. hodiny a v nedeľu sa jarmok ukončí okolo 16. hodiny poobede. Súčasne v tých istých hodinách bude prebiehať aj bohatý sprievodný program.

Nakoľko počas Radvanského jarmoku čakajú Banskú Bystricu úpravy, uzávery niektorých ulíc, zmeny parkovania a ďalšie dopravné obmedzenia, je potrebné, aby si motorizovaní návštevníci všímali dopravné značky a rešpektovali ich. Odporúčame návštevníkom jarmoku využiť radšej mestskú hromadnú dopravu, ktorá bude mať prípade potreby posilnené spoje.

www.banskabystrica.sk
www.visitbanskabystrica.sk