Ďalšia novinka na Horehroní. Viete, čo to je? Upírska svetlá noc.


7118   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Upírska svetlá noc

Upírska svetlá noc sa uskutoční už tento piatok – 16. augusta – v obci Horná Lehota. Počas podujatia bude slávnostne otvorená aj prvá keltská izba v regióne s názvom Kelti na Horehroní a tiež Prdimuchova upírska izba. Návštevníkov čaká zaujímavý sprievodný program: ukážky remesiel, ukážky dobového obliekania, prednášky s keltskou tematikou. Pre najmenších budú pripravené predstavenia a animácie od profesionálnych divadelníkov, maľovanie na tvár či strašidelný pochod.

V piatok 16. augusta 2019 sa po prvýkrát návštevníkom otvoria dvere do prvej keltskej izby na Horehroní. Záujemcovia sa dozvedia ako v obci Horná Lehota žili Kelti. Nájdu tu predmety a nástroje, ktoré boli v tejto lokalite objavené počas archeologického výskumu i 3D model sídla Keltov – Hrádok. Zároveň pri výročí podujatia Upírska svetlá noc bude otvorená aj Prdimuchova upírska izba a v nej ožije legenda o prvom upírovi na Slovensku.

Upírska svetlá noc

Neprehliadnite: Milujete čučoriedkový koláč?

Zaujímavé podujatie odštartuje poobede prechádzkou po novom náučnom chodníku na Hrádok – sídlo Keltov na Horehroní, kde prví keltskí osadníci spracúvali železo. Počas prechádzky s odborným sprievodcom sa návštevníci dozvedia zaujímavosti zo života prvých Keltov na Horehroní. V keltskej izbe, ktorá bude sprístupnená od 17. hodiny, rozpovedia život Keltov na Horehroní informačné tabule s fotografiami a audiovizuálnymi nahrávkam i predmety, ktoré boli objavené pri archeologickom výskume na Hrádku. Otvorenie izby bude spojené aj s ukážkami dobových remesiel, odievania a odbornými prednáškami s keltskou tematikou.

Sídla Keltov – Hrádok

Interiér izby Kelti na Horehroní sme mohli zariadiť aj vďaka podpore a spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja, hradu Slovenská Ľupča, folklórneho súboru Mostár, Lesov mesta Brezno a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie. Tieto subjekty sa zapojili do veríme, že zaujímavého projektu, poskytli nám personálnu, marketingovú a organizačnú pomoc, no i potrebné materiály a predmety k zariadeniu a trvalej udržateľnosti projektu. Keltská izba vznikla aj vďaka odbornej spolupráci s Jozefom Stankovianskym,“ uviedol starosta obce Horná Lehota, Vladimír Bušniak.

Upírska svetlá noc

Strašidelná izba

Avšak v tento deň sa otvoria aj vráta strašidelnej izby jediného slovenského upíra, ktorého legendu oživili v obci už v minulom roku. Zriadením Chodníka upíra Prdimuchu z Hornej Lehoty so stanovišťami na miestach spojených s jeho životom podľa legendy. Návštevníci budú môcť po prvýkrát vstúpiť do Prdimuchovej upírskej izby o 19. hodine. Legendu o upírovi rozpovie „Fonfa“ a najmenší sa môžu tešiť na upírske maľovanie na tvár. Či na krátke predstavenia a animácie od talentovaných divadelníkov známych z relácie Československo má talent ako kúzelník a žonglér Stano Mečiar, Edo Drewo – živý strom. V upírskom šate známy herec Albín Medúz pod záštitou Divadelného sveta. Všetkých čaká taktiež spoločný pochod rozprávkovým chodníkom upíra Prdimuchu so strašidelným sprievodom. Podujatie bude ukončené zábavou so skupinou Los Babraccos pri upírskej vatre.

Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR región Horehronie na okraj podujatia konštatuje. „Sme veľmi radi, že aj vďaka iniciatíve obce Horná Lehota sme spolu vytvorili priestor, kde sa návštevníci môžu dozvedieť veľa zaujímavých informácií o histórii keltov, ktorí v tejto lokalite žili. Okrem keltskej izby a Prdimuchovej izby bude v priestoroch drevenice aj informačná miestnosť. Turisti sa v nej dozvedia o ďalších turistických zaujímavostiach a atrakcii v regióne. Zároveň tak vznikol priestor na rozvoj ďalších aktivít a podujatí pre cestovných ruch a prilákanie návštevníkov do regiónu Horehronie.“

Upírska svetlá noc

Foto: Pixabay
www.horehronie.sk