Pripomíname si 75.výročie Slovenského národného povstania. Aký je jeho odkaz pre dnešok?


7589   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
oslavy SNP

Oslavy výročia Slovenského národného povstania (SNP) budú tento rok výnimočné. Pri príležitosti 75. výročia SNP bude v Banskej Bystrici od 28. do 29. augusta 2019 pripravený bohatý kultúrny program s atraktívnymi sprievodnými podujatiami. Novinkou tohtoročných osláv bude multimediálna výstava o SNP, slávnostná vojenská prehliadka a večerný galaprogram s videomapingom.

Vojnový úsek II Dúbrava

Vojnový úsek II Dúbrava, foto Dr. Székely

Začnite s vysťahovaním. Táto veta – z úst pplk. Jána Goliana – bola pred 75. rokmi signálom pre pripravené vojenské, partizánske i organizačné a politické zložky na začatie ozbrojeného odporu proti nemeckým okupantom. Stalo sa tak 29. augusta 1944 v Banskej Bystrici a jej okolí.

Radostne sa rukuje, nástup záložníka do Radvasnkých kasární

Radostne sa rukuje, nástup záložníka do Radvanských kasární, foto. Dr. Székely

Hoci Slovenské národné povstanie bolo napokon potlačené, predsa len bolo jedinečným dôkazom vôle a sily nášho národa vzdorovať zlu. Na toto hrdinstvo by sme nemali zabúdať. Malo by byť pre nás inšpiráciou, poučením i dôvodom na národné sebavedomie.

oslavy SNP

Pri Telgárte ukoristený 7,5 cm KPÚV nasadený v obrannom úseku Jánošík do konca okt. 1944, pod Kráľovou hoľou

Pri Telgárte ukoristený 7,5 cm KPÚV nasadený v obrannom úseku Jánošík do konca okt. 1944, pod Kráľovou hoľou, foto: Dr. Székely

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková na tlačovej konferencii k samotným oslavám uviedla: Oslavy 75. výročia SNP sú jednou z posledných možností stretnúť sa s účastníkmi SNP. Našou morálnou povinnosťou je vážiť si bojovníkov za slobodu a demokraciu. Napriek tomu, že Povstanie bolo potlačené, nikdy nebolo porazené. Národnooslobodzovací oheň horel v srdciach partizánov až do príchodu osloboditeľských vojsk. Zaradili sme sa tak v najkrvavejšom konflikte ľudstva na stranu víťazov. Výročie si pripomenieme aj bohatým kultúrnym programom, v ktorom si prídu na svoje všetky generácie.“

Lučatín

Lučatín, foto Dr. Székely

Oslavy SNP 2019

Program osláv pri príležitosti 75. výročia SNP začne už v stredu 28. augusta o 12. hodine. Zo Zvolena do Banskej Bystrice sa vydá jazda dobovej cyklistickej eskadróny. Okolo 16. hodiny prejde cez Námestie SNP v Banskej Bystrici a cestu ukončí pri Pamätníku SNP. Na poludnie sa v areáli Pamätníka SNP začne predaj tretej série suvenírovej eurobankovky Múzea SNP s motívom lietadla LI2, ktoré stojí pri Pamätníku SNP. Do predaja bude uvedených 10 000 kusov.

Bankovka Souvenir

Podvečer bude nasledovať pietne uloženie pozostatkov neznámeho vojaka, ktorý padol v SNP, do pietnej siene Pamätníka SNP a o 18. slávnostný koncert v Štátnej opere Banská Bystrica spojený s odovzdávaním Cien Múzea SNP za rok 2018.

oslavy SNP

Štvrtkový (29. august) bohatý kultúrny program je rozdelený na dve časti. Denný program je venovaný pietnej spomienke a večerný galaprogram, ktorého vyvrcholením je ohňostroj a špeciálny maping premietaný na Pamätníku SNP. Dopoludňajší program začne o 10. hodine preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, pietnym aktom kladenia vencov a slávnostným zhromaždením.

Neprehliadnite: Stála expozícia Múzea SNP

Dopoludnie vyplnia príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov spolu s organizátormi a partnermi podujatia ako aj oceňovaním veteránov SNP. Vzhľadom na dôležitosť tejto historickej udalosti sa očakáva aj účasť viacerých zahraničných hostí. Príhovory budú popretkávané bohatým kultúrnym programom.

Prelet Stihaciek

Popoludňajší program otvorí o 14. hodine vystúpenie Bratislava Hot Serenades, po ktorom bude nasledovať slávnostná vojenská prehliadka Armády SR. Zúčastní sa jej vyše 1500 vojakov a viac ako 200 kusov techniky. Vojaci budú rozdelení do viac ako 35 celkov.

Mohlo by vás zaujímať: Armáda v povstaní

Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície, a samozrejme, aj Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Rezort obrany v tejto súvislosti zdôrazňuje, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Zároveň však ide o vynikajúcu príležitosť, aby občania mohli vidieť pokrok v modernizácii ozbrojených síl.

Hot Serenades

Vojaci si chcú aj takýmto spôsobom uctiť pamiatku hrdinov, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií SR a to je boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu,“ poznamenal Minister obrany SR Peter Gajdoš.

Česko Slovenský ľahký Tank

V rámci sprievodného programu nájdu návštevníci areálu Pamätníka SNP aj dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia aj v dynamických ukážkach. Popoludní bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne.

Priami Ucastnici SNP

Novinkou tohtoročných osláv bude multimediálna výstava o SNP s videomapingom.

Večer o 20. hodine začne galaprogram, na ktorom o.i. vystúpia Miroslav Dvorský, Lúčnica, SĽUK, Slovenské divadlo tanca a iní. Galaprogram ukončí slávnostný ohňostroj.

Múzeum SNP pripravuje v dňoch 15. – 16. októbra 2019 Konferenciu Slovenské národné povstanie – odkaz pre dnešok. Je určená pre vedeckých pracovníkov v oblastiach histórie, politológie, sociológie a medzinárodných vzťahov. Mala by priniesť ucelenejší pohľad na problematiku SNP a jeho významu pre slovenskú spoločnosť aj v rámci kontextu jej politického vývoja.

oslavy SNP

Hlavnými organizátormi osláv 75. výročia SNP sú: Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo obrany SR, Mesto Banská Bystrica a Múzeum Slovenského národného povstania. Slávnosť sa koná pod záštitou premiéra Petra Pellegriniho.

Doprava a obmedzenia

Oslavy 75. výročia SNP budú, samozrejme, sprevádzané aj istými obmedzeniami v doprave, parkovaní a tiež zmenami v MHD. Všetky zmeny budú zverejnené na webových stránke dopravcov aj na stránke mesta. Návštevníci tohtoročných osláv sa môžu tešiť aj na výhodnejšie cestovanie vlakom. Z ktorejkoľvek stanice na Slovensku zaplatia len cestu do Banskej Bystrice a naspäť domov cestujú bezplatne. Oficiálny dopravca osláv SNP, Železničná spoločnosť Slovensko, Národný dopravca im tak poskytuje 50 % zľavu. Pravda vlakový cestovný lístok musí byť označený pečiatkou organizátora v pokladni Múzea SNP v Banskej Bystrici alebo na železničnej stanici Banská Bystrica – mesto.

75. SNP

 

 

 

 

Zdroj: Múzeum SNP
www.muzeumsnp.sk