Pôsobivé Salamandrové dni zažijete opäť v Banskej Štiavnici

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Salamandrové dni, sprievod

Mestské slávnosti, oslavy baníkov, geológov, hutníkov a naftárov, oslava bohatej štiavnickej histórie a tradícií, dobrá zábava – to všetko sú Salamandrové dni, ktoré práve prebiehajú v Banskej Štiavnici (5. – 7. septembra 2019). Ich súčasťou je historický Salamandrový sprievod, ktorý sa koná 6. septembra.

Salamandrový sprievod

Od deväťdesiatych rokov minulého storočia sa Salamandrové dni konajú každoročne začiatkom septembra. Okrem historického Salamandrového sprievodu sú plné hudby, tradičného mestského jarmoku a ďalšej zábavy. Nechýba ani hudba rôznych žánrov, akcie pre deti (divadlá, sokoliari, animačné programy, šermiari atď.) a výstavy.

Salamandrové dni, sprievod

Tradíciu Salamandrového sprievodu založili študenti slávnej Baníckej akadémie. Pôvodne to bol vážny a slávnostný sprievod poslucháčov banskoštiavnickej akadémie pri zvlášť významných príležitostiach, ako bolo prvé fáranie – šachtág, pohreb profesora akadémie alebo študenta, lúčenie sa valetantov (absolventov štúdia) s Banskou Štiavnicou a podobne. Sprievod sa konal po zotmení vo svetle baníckych kahanov a fakieľ. Na čele sprievodu kráčal pastier s pomocníkmi, ktorý na rukách nesie jaštericu.

Neprehliadnite: Barborská cesta

Predstavujú povesť o objavení pokladov štiavnickej zeme a vďaka ťažbe zlata a striebra bola terra banensium (zem baníkov) osídlená. Jadro sprievodu tvorilo viac ako 500 poslucháčov banskoštiavnickej akadémie s kahancami. Pohybovali sa pomaly, dôstojne a pritom napodobňovali pohyb salamandry škvrnitej tým, že sa vlnili z jednej strany ulice na druhú. Sprievod tak pripomínal obrovskú svetielkujúcu jaštericu.

Salamandrové dni, sprievod

Na konci kráčali valetanti – absolventi, ktorí sa po ukončení štúdiách lúčia s obyvateľmi Banskej Štiavnice. Skupinu valentov tvorilo štyridsať lesníkov a taký istý počet baníkov. Roztopašní študenti kráčali s cigánskou kapelou. Za nimi sa vlečie opustený večný študent.

Salamandrové dni, sprievod

Po odsťahovaní Vysokej školy baníckej a lesníckej do Šoprone (1919) v meste na dlhšie obdobie prestal dovtedy bohatý spoločenský život. Od roku 1993 sa Salamandrové dní i sprievod konajú každý rok.

Salamandrový sprievod

V tomto roku sa konal historický Salamandrový sprievod 6. septembra od 19. hodiny. Ako predvoj tradičného Salamandrového sprievodu kráčali aj členovia baníckych spolkov. Obyvatelia mesta i hostia zo širokého okolia si toto jedinečné divadlo nenechali ujsť.

Zdroj foto: Slovakiatravel.sk a banskastiavnica.sk

www.banskastiavnica.sk