Albrecht Dürer – norimberský renesančný umelec. Pozvánka na výstavu Hry s umením 2024.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Albrecht Durer

Albrecht Dürer patrí medzi najvýznamnejších umelcov renesančného výtvarného umenia. Narodil sa v nemeckom Norimbergu, kde s malými prestávkami prežil celý svoj život a kde sa v jeho dome nachádza aj múzeum. A dnes sa s Dürerom stretávame pod Tatrami…

Rozmanitá tvorba veľkého umelca

Rozmanitá tvorba Albrechta Dürera (kresby, grafiky, akvarely, tempery, olejomaľby, publikácie) patrí k najcennejším pokladom galérií, múzeí a súkromných zbierok. Pochádzal z 18 detí, ako trinásťročného ho začal otec priúčať základom zlatníctva a kresby. Mal veľký talent, a tak ako 15-ročný Albrecht vstúpil ako učeň do maliarskej dielne Michaela Wolgemuta. Ten bol jedným z najvýznamnejších norimberských umelcov a v jeho dielni sa robili aj drevoryty pre knižné ilustrácie, ktorými sa neskôr Dürer preslávil.

Rodný dom A. Durera, Norimberg, Nemecko

Rodný dom A. Dürera, Norimberg, Nemecko

Na cestách po svete

Po ukončení odišiel na cesty, kde strávil 4 roky v rôznych krajinách. Vrátil sa do Norimbergu, oženil sa a otvoril si vlastnú maliarsku dielňu. Hlavnou časťou jeho vtedajšej práce boli drevoryty. Grafiky a tlače neboli až tak finančné náročné, dali sa prenášať a popularita jeho prác sa rozšírila do všetkých európskych centier umenia. Za pár rokov dosiahol, že ho všade veľmi dobre poznali. V období renesancie maliari kódovali do svojich diel rôzne odkazy. Význam mali symboly a v olejomaľbách aj farby. Práve Dürerovo grafické dielo je plné symbolov, číselných postupností a ukrytých významov.

Neprehliadnite: 

Objavujme naše Slovensko Dóm sv. Alžbety Košický

Objavujme naše Slovensko.
Cestovanie za veľkými pokladmi malej krajiny, kde všade niečo je… 

Génius Albrecht Dürer

Dürer nebol len maliarom, zaujímal sa aj o teóriu, neuspokojil sa iba s výtvarnou tvorbou. Zaujímali ho matematické zákonitosti, chcel vedieť, ako podľa matematických pravidiel vytvoriť krásu. Využil svoje matematické poznatky o kráse a proporciách vo výtvarnom umení, o geometrii a lineárnej perspektíve, architektúre a fortifikačných systémoch, či o ľudskom tele a zostavil do ucelených publikácií.

Albrecht Durer

Za základ si zobral ešte Vitruviove poznatky, ktoré doplnil o svoje vlastné pozorovania (preštudoval proporcie približne 300 ľudí). Nezaujímal ho ideál krásy ako taký, veril, že krása je v rôznosti a jeho poznatky mali slúžiť k tomu, aby umelec dokázal vytvoriť krásne obrazy.


Najväčší umelec severskej renesancie

Dürer (21. mája 1471 – 6. apríla 1528) bol celý život katolík, hoci sympatizoval aj s reformátorom Martinom Lutherom a mal kontakty aj s ďalšími humanistami tých čias, ich myšlienky sa mu páčili, na protestantskú vieru však nikdy neprestúpil. Dürer mal dobré kontakty s intelektuálnymi špičkami Európy, napísal prvú knižku o matematike pre dospelých, uznávali ho aj matematici. Jeho grafické listy ovplyvnili a inšpirovali Rafaela, Tiziana a ďalších maliarov. Dürera právom považovali a považujú za najväčšieho umelca severskej renesancie a jeho kresby, maľby a grafiky aj po niekoľkých storočiach priťahujú pohľady milovníkov výtvarného umenia.

Albrecht Durer


Tatranská galéria v Poprade
(Hviezdoslavova 12) pripravila zaujímavú rozsiahlu výstavu tohto majstra, vhodnú pre všetky vekové kategórie, opäť niečo pre vzdelanie, pobavenie, ale aj pohladenie duše človeka.
Vernisáž výstavy: 6. júna o 17. hodine.
Výstava potrvá do 28. júla 2024
Kurátorka výstavy: Dr.Anna Ondrušeková                                                                                                                                        

Medzititulky: redakcia
Foto: archív Tatranská galéria a archív redakcie

Viac na: www.tatragaleria.sk