Starovekí filozofi našli odpoveď, prečo sa netreba báť. Stoicizmus je návod, ako žiť lepší život…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
starovekí filozofi stoicizmus

Starovekí filozofi už dávno našli odpoveď, prečo sa netreba báť. Napriek tomu, že nás dnes trápia nízke platy, vysoké ceny v obchodoch, sme prepracovaní, máme problémy s duševným zdravím. A k tomu dokonalé fotografie zo sociálnych sietí. To všetko v nás vyvoláva úzkosť. Valia sa na nás vojny, epidémie, klimatické krízy, a než sa nazdáme, zmietame sa vo víre ďalších katastrofických správ. Ako si poradiť v týchto náročných časoch?

Stoicizmus pomôže zbaviť sa strachu

Záchranou pred životnými neúspechmi a pohromami môže byť filozofia stoikov.
A presne o tom je novinka Prečo sa netreba báť. Starovekí filozofi Seneca, Epiktétos a Marcus Aurelius hľadali odpovede na rovnaké otázky, aké trápia aj nás. V každodennom živote môžeme plne kontrolovať len tri veci: svoj charakter, svoje reakcie a to, ako sa správame k druhým. Uvedomenie si, že ostatné veci sú mimo našej kontroly, prináša v konečnom dôsledku úľavu a vnútorný pokoj. Stoicizmus vám pomôže zbaviť sa strachu a úzkosti a ukáže vám, ako sa stať silným človekom. Autorka knihu rozdelila na 14 kapitol, ktoré sa začínajú Ako – ako poraziť úzkosť a porovnávanie; ako byť na sociálnych sieťach, ako byť pokojný, ako byť bezstarostný, či ako zistiť na čom záleží. Ponúka akési nástroje na rozvoj vnútorného života, ktoré vám pomôže lepšie a krajšie žiť. Úryvok z knihy číta Lucia Vráblicová.

starovekí filozofi prečo


Inšpirácia bola… 

Inšpiráciou k tejto knihe vraj bola jedna správa s názvom: Chcete byť šťastní? Žite týždeň ako stoik.
Existuje totiž 5 zásad, ktoré viete aplikovať aj vy a ktoré drvivej väčšine ľudí pomohlo. Napríklad priznajte si, že väčšinu vecí, ktoré sa vo vašom živote dejú, nemôžete ovplyvniť. Alebo uvedomte si, že vaše emócie sú výsledkom toho, ako premýšľate o svete. Prípadne prijmite, že sa vám z času na čas stane niečo zlé, rovnako ako sa to stáva všetkým ostatným. Už len tieto uvedomenia nás vedia posunúť a otvoriť oči. Nasmerovať a ukázať trošku iný pohľad na život okolo nás.

Neprehliadnite:

stravovacie návyky

Stravovacie návyky seniorov.
Pestrosť stravy rozhoduje o vitalite a spokojnosti aj v zrelom veku. 

Neuveriteľná “metóda pravdy” po tisícročiach stále platí

Možno pri čítaní tejto knihy zistíte, že aj taká stará filozofia ako je stoicizmus môže byť neuveriteľne užitočná a prekvapivo praktická v dnešnej modernej dobe. Že vám dodržiavaním jednoduchých zásad pomôže zachovať pokoj, vyrovnať sa s nepriazňou osudu a nájsť povestné joie de vivre, čiže radosť zo života.

Svetovosť platí nielen o tomto knižnom tipe Prečo sa netreba báť, ale aj o mnohých iných, ktoré pre vás pravidelne starostlivo vyberá knižný publicista Milan Buno.

Úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk 

 

 


TagsKnihy