Okuliare alebo laserová operácia očí? Zásadná otázka a zodpovedná odpoveď: bezpečnosť je prvoradá

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Laserová operácia očí

Okuliare alebo laserová operácia očí? Dilema, ktorú má množstvo Slovákov so zrakovou vadou. Odvetvie mikrochirurgie oka sa neustále vyvíja a moderné operačné metódy sú nielen bezbolestné, ale minimalizujú tiež riziko vzniku neželaných komplikácií. Anglický výraz „safety first“ (bezpečnosť predovšetkým) platí v prípade laserových operácií očí v maximálnej miere.

Je prirodzené, že z operácií máme rešpekt. Obzvlášť, ak ide o taký citlivý orgán, akým sú oči. Dávame si otázky: „Čo ak sa mi zrak ešte zhorší?“ „Čo keď sa u mňa po zákroku začnú objavovať zdravotné ťažkosti, ktoré som pred operáciou nepoznal(a)?“ Každá takáto úvaha zbytočne odďaľuje návštevu očného lekára, prípadne očnej kliniky, ktorá by nás zrakového problému mohla zbaviť raz a navždy.

Lepšie raz zažiť ako tisíckrát počuť

Žiaľ, naše obavy ešte prehlbujú informácie z internetu. Akosi máme v súčasnosti vo všeobecnosti tendenciu viac veriť nepríjemným a negatívnym informáciám, ako tým pozitívnym a overeným. V online prostredí je takýchto mýtov, poloprávd či klamstiev aj z oblasti operácií očí skutočne množstvo. Lenže, ako sa hovorí, lepšie je raz zažiť, ako tisíckrát počuť. A faktom je, že za návštevu očnej kliniky nič nedáte. Práve naopak. Konzultácia so špecialistom a najmä komplexné očné vyšetrenie vám dajú relevantné odpovede na vaše otázky. A čo je najdôležitejšie? Zistíte, čo je príčinou vašich problémov so zrakom a aj to, ako sa týchto problémov zbaviť.

Laserová operácia očí, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Vyšetrenie nie je náročné, zato precízne

Všetky otázky budú zodpovedané

Na základe vyšetrenia vám lekár doslova ušije spôsob liečby. Ak bude pre vás operácia vhodná, odporučí vám metódy, ktoré vám zabezpečia opäť výborný zrak. A nemusíte sa obávať jednostrannosti. Lekár vám vždy okrem výhod odprezentuje aj prípadné riziká tej-ktorej metódy. A rozhodnutie bude následne iba na vás. Určite nám dáte za pravdu, že rozhodovať sa na základe odborných informácií, takpovediac „z prvej ruky,“ je tým najlepším spôsobom.

Neprehliadnite:

Zimná lyžovačka, výstroj, fyzická kondícia, správne oblečenieAko docieliť zväčšenie pŕs bez operácie? Celkom zaujímavá otázka, na ktorú poznáme odpoveď

Je operácia očí bezpečná?

Nie, nie je to len klišé. Pri laserových operáciách očí sa kladie maximálny dôraz na bezpečnosť. Vďaka vývoju sa súčasné metódy s tými, ktoré sa aplikovali pred 10 a viac rokmi, porovnávať už ani nedajú. Faktom však je, že aj tými sa ešte stále operuje. Nie sú nebezpečné, predstavujú však pre pacienta výrazne menej komfortu v porovnaní s najmodernejšími metódami. Tie sú síce o niečo drahšie, no ich pozitívne stránky sú pre väčšinu pacientov podstatne dôležitejšie ako samotná cena.

Takmer žiadne riziko

Súčasné metódy tretej generácie prebiehajú vnútri rohovky. Tým nedochádza k zmene jej vlastností a poškodeniu jej povrchu. Vďaka tomu tieto metódy eliminujú riziko vzniku pooperačných komplikácií, umožňujú rýchle hojenie a v podstate okamžitý návrat k bežným činnostiam či do práce. Zákroky sú vykonávané špičkovými lasermi, ktoré zaručujú maximálnu presnosť a bezpečnosť. Operácie sú vykonávané ambulantne, zákrok trvá len niekoľko minút, pričom pôsobenie laserov sa počíta v sekundách.  

Revolúcia v podobe metódy ReLEx SMILE 3D

V minulosti sa na operácie očí využívali excimerové lasery, ktorých nevýhodou je, že pália rohovku. Tieto metódy tak neboli vhodné napríklad pre ľudí s tenkou rohovkou. V súčasnosti sú tieto lasery dopĺňané alebo úplne nahrádzané femtosekundovými lasermi, ktoré umožňujú vykonávať zákrok v rohovke.
Revolučnou metódou, ktorá dokáže natrvalo odstrániť astigmatizmus a vysokú krátkozrakosť, je ReLEx SMILE 3D. Ako jediná metóda korekcie rohovky využíva výlučne femtosekundový laser. Nie je tak potrebné odklápať žiadnu časť rohovky a nedochádza ani k narúšaniu jej vrchnej vrstvy. Rohovka vďaka tomu zostane naďalej pevná, čo je dobrou správou aj pre ľudí s tenšou rohovkou.

Laserová operácia očí, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Citlivá technika pre citlivé oči

Zakladateľ a hlavný lekár najkomplexnejšej slovenskej siete očných kliník, iClinic, MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH, hovorí:
„Metóda ReLEx SMILE 3D poskytuje pacientovi komfort v podobe bezbolestnosti nielen počas operácie, ale aj po vyprchaní anestézie. Ostré videnie spozoruje pacient takmer okamžite a nepríjemné pocity zo zákroku odznejú behom pár hodín. Spravidla sa pacient do bežného života a do práce vracia už na ďalší deň po operácii, k náročnejším povolaniam či vrcholovému športu do 2 – 3 týždňov. O spoľahlivosti metódy hovorí aj to, že na ňu svojim zákazníkom poskytujeme doživotnú záruku.“

operácia očí v každom veku, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk

Orlí zrak v každom veku…

Laserová operácia očí vás tak navždy zbaví okuliarov či kontaktných šošoviek a prinavráti trvalo ostrý zrak.
Pohodlne, rýchlo a najmä maximálne bezpečne. Ak ju doprajete sebe alebo svojim blízkym – napríklad aj ako príležitostný darček – určite neoľutujete. Investícia do zdravých očí je nepochybne jednou z tých najužitočnejších.