Rakovina a jej štvrtá najčastejšia príčina vzniku – HPV vírus. Je veľká hrozba pre ženy i pre mužov!


420   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
rakovina HPV vírus

Rakovina a jej štvrtá najčastejšia príčina vzniku je nenápadný, zato veľmi nebezpečný HPV vírus. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných približne 550 nových prípadov tohto zákerného ochorenia a zhruba 200 žien naň každý rok zomiera. Nevynechávajte a nepodceňujte preto preventívne prehliadky krčka maternice u gynekológa a starajte sa o svoje zdravie. A výzva o zodpovednosti je adresovaná aj mladým mužom.

HPV ako súčasť života

Počas života sa vírusom HPV infikuje – v období od prvej sexuálnej skúsenosti do 45 roku života – približne 80 % žien.
„K infikovaniu dochádza predovšetkým, nie však výhradne, pohlavným stykom. Cestou prenosu môžu byť aj rôzne iné sexuálne praktiky, no vírusy sa prenášajú v prvom rade kontaktom s kožou. Pozitívnym faktom je, že vo väčšine prípadov ide o prechodný stav a organizmus (so správne fungujúcou imunitou) je schopný v priebehu 18 – 24 mesiacov infekciu z tela vylúčiť, preto niektoré ženy ani nezaznamenajú prítomnosť tejto infekcie. Treba poznamenať, že vzhľadom na dnešné poznatky o vzniku ochorenia, prítomnosť vírusovej infekcie v bunkách krčka maternice neznamená ochorenie uvedeného orgánu. Predstavuje však stav zvýšeného rizika,“ približuje MUDr. Ctirad Mokráš.

Rakovina

Nebezpečné zmeny

Podľa údajov Ligy proti rakovine existuje malá skupina žien (predstavuje približne 10 – 20 %), ktorých imunitný systém nie je dostatočne výkonný, prípadne bola infekcia vírusom natoľko masívna, že s ňou telo nezvláda bojovať. V horizonte niekoľkých rokov môže preto dochádzať k zmenám na bunkách, ktoré môžu prejsť zo štádia prekancerózy do rakoviny krčka maternice.

Neprehliadnite:

sebaláska
Sebaláska. Ako budovať jej zdravú podobu? 5 tipov od terapeuta, ktoré vás privedú na cestu k sebaláske

Rakovina a prevencia nad zlato

Rakovina krčka maternice či rakovina prsníkov a v rámci prevencie týchto ochorení sú pravidelné prehliadky u gynekológa nutnosťou. Napriek tomu ich mnoho žien zanedbáva.
Trend návštevnosti žien v gynekologických ambulanciách za účelom preventívnej prehliadky nedosahuje ani 40 % z celkového počtu fertilných žien. Pri preventívnych prehliadkach nejde len o vyšetrenie krčka maternice, ale aj o prevenciu rakoviny prsníka. Pri sonografickom vyšetrení môže totiž gynekológ odhaliť aj iné ochorenia, nielen gynekologické. Súčasťou preventívnej prehliadky má byť aj vyšetrenie per rectum, keď môže aj gynekológ napomôcť včasnej diagnostike rakoviny konečníka. Vo väčšíne prípadov sa však toto vyšetrenie opomína,” upresňuje MUDr. Jozef Španka. Každá žena, ktorá absolvovala preventívne vyšetrenie u gynekológa, vie, že jeho súčasťou je aj cytologický odber z krčka maternice. Ide o nebolestivé vyšetrenie, pri ktorom gynekológ zrealizuje odber buniek z krčka maternice špeciálnym odberovým kartáčikom /cytobrusch/.

rakoviny HPV vírus

Obdobie čakania nemusí byť pasívne

Podľa MUDr. Ctirada Mokráša sa v prípadoch vyššie uvedených, volí stratégia watchful waiting, teda vyčkávanie a sledovanie v priebehu ďalších štyroch až šiestich mesiacov. Po zvolenom období sa vykoná ďalší kontrolný ster. Čas medzi prvým a kontrolným sterom je pre väčšinu žien psychicky náročný. Pritom výsledok ďalšieho steru môže ukázať, že šlo len o dočasný problém. Pacientka však nemusí len pasívne vyčkávať. Môže konať tak, aby zvýšila pravdepodobnosť negatívneho výsledku v kontrolnom stere. Ak predpokladáme, alebo máme potvrdenú prítomnosť HPV infekcie, je veľmi vhodné využiť toto obdobie „inteligentným“ čakaním. Na podporu zlepšenia cytologických nálezov typu ASCUS alebo LSIL môže pacientka použiť vaginálny gél DeflaGyn®.  Prípravok prichádza na trh v novom ekologickejšom balení – nové balenie obsahuje aplikačnú súpravu 150 ml a 2 aplikátory na opakované použitie.

Foto: pixabay