Hon na líšku ako za starých čias za zvuku lesných rohov. Tak si ho užívali hostia v červených frakoch


497   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Hon na líšku ako za starých čias. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje toto zaujímavé jesenné podujatie v kontexte 200. výročia narodenia grófa Andrássyho.

Rodinná tradícia

Rodina Andrássyovcov mala odjakživa vo veľkej obľube poľovačky a parforzné hony, ktoré sa zvyčajne konali v jesennom období. Každý člen šľachtického rodu Andrássy si túto udalosť za nijakých okolností neopomenul. Všetci sa na ňu počas celého roka nesmierne tešili. Výnimkou nebol ani gróf Július Andrássy, ktorý sa aj napriek svoje zaneprázdnenosti a neodkladným pracovným povinnostiam, či už vo Viedni na cisárskom dvore alebo v Budíne a Pešti vždy snažil byť na sviatok sv. Huberta – 3. novembra na svojom panstve v Trebišove, kde sa usporadúvali hony na líšku. Tie sa neskôr stali tradíciou celej rodiny Andrássyovcov. V tejto tradícii parforzných honov sa pokračovalo aj po smrti grófa Júliusa. Jeho najstarší syn gróf Teodor dbal na to, aby bolo v deň honu všetko potrebné pripravené, pričom svorka psov, master a jeho pomocníci boli dovezení priamo z Anglicka. Príjemnú atmosféru za zvuku lesných rohov si užívali aj pozvaní hostia, odetí do červených frakov.

Hon na líšku

Atraktívny hon na líšku

„Hon na líšku je udalosťou, ktorá nepochybne patrí k obdobiu začínajúcej jesene a k tradíciám šľachticov. Veď aj samotný gróf Július Andrássy bol vychýrený poľovník a jeho trofeje z celého sveta možno obdivovať v kultúrnych zariadeniach Košického samosprávneho kraja. Osobne som sa ešte podobnej akcie nikdy nezúčastnil, preto som rád, že po prvýkrát zažijem hon na líšku práve v našom kraji,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja, pod záštitou ktorého sa podujatie uskutoční.

Neprehliadnite:

Detský lanový park
Veľká Rača a sever Slovenska ako námety outdoorových aktivít.
Využijete najbližšiu príležitosť?

Uchované tradície

Jazdecký klub Larysa Trebišov si pre návštevníkov pripravil ukážku takého honu na líšku. Program sa začne 21.10.2023 o 12. 00 h pred Múzeom slávnostným otvorením a bude pokračovať samotnou ukážkou honu v areáli mestského parku. Následne bude pred kaštieľom slávnostné odovzdávanie trofejí a dekorovanie. 
„Parforzné hony na líšku mali v rodine Andrássyovcov silnú tradíciu, preto sme ju chceli v tomto významnom roku návštevníkom autenticky priblížiť v areáli trebišovského múzea,“ povedala riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

Hon na líšku

Bohatý program

Pre návštevníkov bude pripravený zaujímavý sprievodný program nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Nebude chýbať hudba, lesná pedagogika a aktivity súvisiace s poľovníctvom. Na svoje si prídu aj malí návštevníci, pre ktorých sú pripravené rôzne aktivity a tiež jazda na poníkoch. Hon na líšku sa uskutoční  21.10.2023 .

Text: Mgr. Darina Majovská
Ilustračné foto: pixabay

Viac informácií na www.muzeumtrebisov.sk a na FB Múzeua Trebišov – Kaštieľ Andrássyovcov.