Aké boli začiatky divadelníctva na Zemplíne? Výstava Život v divadle, divadlo v živote k jubilejnému roku slovenského divadelníctva


4347   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Múzeum v Trebišove, Vernisáž výstavy Život v divadle, divadlo v živote

Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva na vernisáž výstavy Život v divadle, divadlo v živote. Premiéra zaujímavého predstavenia po cestičkách zákulisia bude mať svoju premiéru už o pár dní. Ešte sa ladia posledné detaily, aby sa 16. augusta popoludní o 14,30 hod. v priestoroch kaštieľa stretli tvorcovia trochu iného divadelného predstavenia. Nedočkaví diváci sa majú na čo tešiť…

V tomto roku si pripomíname výnimočné jubileum – 100. výročie založenia Slovenského národného divadla. Ide o významný medzník v dejinách slovenského divadla, národnej kultúry a kultúrnej identity a považujeme ho za míľnik celonárodného významu. Vznik Slovenského národného divadla otvoril novú éru a v dejinách divadelníctva a znamenal prelom pre rozvoj kultúry na Slovensku.

Neprehliadnite:
Detský tábor Kaštieľkovo – bezstarostný svet prázdninujúcich malých veľkých dobrodruhov

Rok 2020 je rokom aj 190. výročia uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území. Jubileum je vzácnou príležitosťou ako si pripomenúť významnú dejinnú súčinnosť a prepojenie medzi neprofesionálnym a profesionálnym divadlom na našom území, ktoré odjakživa tvorili harmonický celok. 

Divadelníctvo žilo a žije aj na východe Slovenska

Cieľom výstavy Život v divadle, divadlo v živote je predstaviť hodnoty súčasného a minulého obdobia divadelnej kultúry z okolia Trebišova. Vystavené budú historické fotografie divadelných súborov od počiatkov ochotníckeho divadelníctva v okolí Trebišova a ich kostýmy zo známych divadelných predstavení. Na vernisáži vystúpia divadelné súbory Divadlo GDS Janka Borodáča z Plechotícdivadelnými fragmentmi z ich úspešných hier.

Život v divadle, divadlo v živote, Trebisovske muzeum

 „Vďaka týmto výnimočným jubileám a ich oslavám sa môžeme myšlienkami vrátiť späť v čase a zároveň si uvedomiť aký veľký prínos mal a má slovenské profesionálne a ochotnícke divadlo aj v oblasti kultúry či vzdelanosti,“ vyjadrila sa Beáta Kereštanová, riaditeľka trebišovského múzea.

Počet miest je z pochopiteľných dôvodov obmedzený. Je preto potrebné nahlásiť sa v predstihu na recepcii Múzea v Trebišove, prípadne na adrese muzeumlektorky@gmail.com . Organizátorom tohto atraktívneho podujatia je kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

muzeum trebisov logo

 

 

www.muzeumtv.sk