Výstava ObrazoBOREC


3620   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ObrazoBOREC

V Galérii Jána Koniarka v Trnave sa 4. apríla 2019 otvorí výstava Jiřiho Černického, výrazného predstaviteľa českého intermediálneho umenia s preferovaním práce s obrazovým poľom maľby. Výstava s názvom: ObrazoBOREC potrvá do 2. júna.

ObrazoBOREC

Jiří Černický (1966) sa sústreďuje na tú líniu tvorby, ktorá je na rozhraní maľby, obrazu a objektu. Výstava ObrazoBOREC predstavuje celú sériu diel, ktoré pracujú s hybridnými formami obrazov, panelov, či sietí. Zámerne sa dotýka všetkých možných aj protichodným a radikálnych podôb objektomaľby a ich ideových a formálnych presahov. Prináša obrazoborecké a „defektné“ prístupy aj inú „dementalitu“ modelovania vizuálneho predmetu. Ide o jeho osobité: reaktívne obrazy, neakčné nemaľby, vnútorné maľby, kontaktné maľby, predmaľby a pod. V tejto línií sa nachádzajú diela, ktoré reagujú na Loosov moderný interiér a architektúru (Odstredivý panel, 2017), maľbu na panely s opretým bicyklom a zaparkovaným psom (Dolby maľba, 2013), silné reliéfne panely z cyklu Dlaždice (Dynamický obklad, 2012; Echo ambientu, 2017-18), či objektomaľby, kde sa „aktívna“ minimalistická maľba predmetmi odohráva na samom okraji diel (Minimax, 2012 – 14) a pod.

ObrazoBOREC

Neprehliadnite: Výstava Juraja Kollára Prízemie v Galérii Jána Koniarka

ObrazoBOREC, Jiří Černický

Doc. Mgr. akad. mal. Jiří Černický je absolventom pražskej AVU, držiteľom Ceny Jindřicha Chalupeckého (1998) a Ceny 48 Salon Award v Belehrade (2007). Z výstav: Divoké sny, Rudolfínum Praha, 2016; Metodické sny, Kunsthalle Košice, 2017; Dragon on my back, Galéria Futura Praha, 2018 – 19; OBJEKTívne, Kunsthalle Bratislava, 2018 – 19. V súčasnosti vedie Ateliér maľby na UMPRUM v Prahe, kde aj žije a tvorí.

Zdroj: www.gjk.sk