Kultúrne leto pod Urpínom a Dni mesta Banská Bystrica sú tu! Príďte sa zabaviť aj vy, dôvodov je niekoľko.


5281   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Noc múzeí a galérií

Kultúrne leto býva v Banskej Bystrici každoročne vyskladané z bohatej ponuky atraktívnych podujatí pre všetky vekové kategórie. Aj napriek obmedzeniam, ktoré v súčasnosti platia pri organizovaní hromadných akcií, sa môžu Banskobystričania tešiť na zaujímavý program aj tento rok. Kultúrne leto odštartujú Dni mesta 19. a 20. júna 2020 a budú rozptýlené do viacerých lokalít. Samospráva tak chce zamedziť zhromažďovaniu veľkého počtu ľudí na jednom mieste.

Dni mesta Banská Bystrica 2020 program

Dni mesta, 19. – 20. jún 2020

Po dlhej kultúrnej pauze vsadilo mesto najmä na domácich banskobystrických umelcov. Vďaka nim ožije počas Dní mesta širšie centrum mesta i nádvorie a interiér Robotníckeho domu. V piatok, 19. júna bude z Dolnej ulice, Národnej ulice a Námestia SNP v hodinových intervaloch znieť pouličná muzika v podaní známych Banskobystričanov – Petra Kolárika, Róberta Ragana st., Róberta Ragana ml., Martina Uhereka i Dávida Bíleka. Program vyvrcholí jedinečnou bubnovou šou zoskupenia Campana Batucada a ohňovou šou v podaní skupiny Kyselí Krastafci. V tento deň si budú môcť zberatelia kúpiť pamätnú mincu k 525. výročiu Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti.

Pamatna minca fugger

 Aj keď situácia okolo doznievajúcej pandémie predznamenala, že Dni mesta budeme musieť zrušiť, vďaka uvoľňovaniu opatrení sme opäť pristúpili k ich organizovaniu. Zostavili sme komornejší, no o to atraktívnejší program vyskladaný z banskobystrických účinkujúcich. Chceme ich podporiť a prioritne zaraďovať do vystúpení počas Kultúrneho leta. Podujatia v Robotníckom dome budeme organizovať formou telefonických rezervácií, aby sme dodržali stanovený počet divákov a všetky hygienické opatrenia,“ objasňuje Zuzana Chrenková Srncová z Oddelenia kultúry Odboru kultúry, cestovného ruchu a športu MsÚ v Banskej Bystrici.

Neprehliadnite:
Známy zelený klenot: Národný park Veľká Fatra – Krížna a Kráľova studňa

Sobotňajší program Dní mesta (20. jún) bude patriť koncertu banskobystrickej skupiny – Filip Jánošík a hotoví umelci v Robotníckom dome. Záujemcovia si môžu bezplatné vstupenky rezervovať na adrese:  zuzana.chrenkova@banskabystrica.sk Je možnosť vyzdvihnúť si ich v Informačnom centre na Námestí SNP 1. Sprievodné podujatia ponúknu výstavu fotografií Návraty ku kultúre vo foyeri Radnice a digitálnu výstavu Kultúra v Banskej Bystrici v Robotníckom dome.

Banskobystrické kulturne leto 2020, Jun program v RD 2020

Ďalší program Kultúrneho leta – Sídliskové večerníčky, Promenádne koncerty a iné

V júli a v auguste potešíme najmenších obľúbenými Sídliskovými večerníčkami. V mestskom parku ponúkneme tradičné Promenádne koncerty (26. 7. a 9. 8.), ktoré sa každý rok stretávajú s pozitívnym ohlasom. V Robotníckom dome sa budú môcť záujemcovia zapojiť do tvorivých dielní, vychutnať si filmové melódie pod holým nebom v podaní Movie kvartet (10. 7.), stretnúť sa s obrovským Golemom a menšieho Golema si aj vlastnoručne vyrobiť.  Nádvorím Robotníckeho domu zaznejú ľúbostné spevy Andreja Sládkoviča, verše Jána Smreka i balady Pavla Országha Hviezdoslava v podaní Lukáša Latináka (24. 7.). Posledný júlový deň (31.7.) bude javisko v Robotníckom dome patriť  koncertu domácej skupiny Reunion.  Milovníci historických vozidiel zažijú obľúbenú akciu Grand Retro Show (2. 8.), vyhliadkovú jazdu historických vozidiel na trase Zámok Vígľaš – Banská Bystrica a späť. V auguste bude znieť aj hudba z Voľného pódia (13. – 15. 8.) a pod Pamätník SNP pricestuje netradičné šapitó, v ktorom zahrá Teatro Tatro Štúdio (19. 8.) tradičnú rozprávku Červená čiapočka. V závere augusta nevynecháme ani obľúbené letné kino Bažant kinematograf (22. – 25. 8.).

Dni mesta Banská Bystrica 2020

“Verím, že všetci Banskobystričania si vyberú z pestrej ponuky programu Kultúrneho leta a prídu podporiť umelcov z nášho mesta a blízkeho okolia. Zároveň som rád, že budeme môcť naplno využiť aj Robotnícky dom, ktorý  je na organizovanie komorných podujatí ako stvorený. Som presvedčený, že po dlhšej prestávke znovu vrátime dobrú náladu do všetkých ulíc Banskej Bystrice. Všetkých srdečne pozývam,“ hovorí primátor Ján Nosko.

 

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora mesta