Premiéra predsa len bude! Inscenácia Stvorenie sa uskutoční online zo Starého divadla v Nitre.


6685   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Premiéra inscenácie čierneho divadla Stvorenie Starého divadla v Nitre 2020

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre nachystalo pre milovníkov divadla výnimočnú premiéru Stvorenie. Nepriaznivé okolnosti však zmenili pôvodný scenár. No pri jeho ďalšej úprave sa predsa len šťastena usmiala. Aj napriek zákazu – z dôvodu koronavírusu – sa premiéra predsa len uskutoční. Pôjde o prvé predstavenie bez priamej účasti divákov. Premiéra bude totiž prenášaná online prostredníctvom youtube kanála 13.marca od 18.hodiny.

Premiéra inscenácie čierneho divadla Stvorenie Starého divadla v Nitre 2020

Bulharská špičková režisérka a výtvarníčka Magdalena Miteva prináša na slovenskú scénu svoju autorskú inscenáciu, inšpirovanú biblickými aj vedeckým teóriami o počiatku sveta s názvom Stvorenie. Za cieľ si nekladie len jednoduché prerozprávanie známych príbehov, ale usiluje sa zachytiť ich spoločnú podstatu a varírovať ich. Inscenácia vťahuje divákov do prostredia vznikajúceho života a ponúka im priestor na úvahy o veľkoleposti týchto momentov. Vyhýba sa hľadaniu jedinej pravdy o vzniku sveta a zameriava sa na podčiarknutie krásy ukrytej v prírode navôkol nás.

Premiéra inscenácie čierneho divadla Stvorenie Starého divadla v Nitre 2020

Autorka využíva techniku čierneho divadla, ktorou nadväzuje a odkazuje na podobné úspešné inscenácie z minulosti nitrianskeho Starého divadla. Zároveň, vďaka jedinečným scénickým možnostiam, farebnosti a dávke tajomstva, naplno podnecuje fantáziu detí aj dospelých. Magdalena Miteva nie je len režisérkou a autorkou námetu, ale podieľala sa aj na vytvorení scény, bábok a kostýmov. Hudbu pripravil Konstantin Ilievsky a dramaturgie sa ujala Nikoleta Tužinská.

Neprehliadnite: Divadlo Nová scéna uvádza európsku premiéru muzikálu Turandot

Premiéra inscenácie Stvorenie, nad ktorou prevzala záštitu bulharská veľvyslankyňa na Slovensku J. E. Jordanka Čobanova, sa mala uskutočniť v piatok 13. marca o 18. hodine v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Keďže t.č. je aktuálne platný zákaz pre všetky štátne a verejné inštitúcie organizovať kultúrne, športové a verejné podujatia, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre sa rozhodlo využiť súčasné nové komunikačné možností a premiéru inscenácie Stvorenie uskutočni online.

Premiéra inscenácie čierneho divadla Starého divadla v Nitre 2020

Úžasné Čierne divadlo Stvorenie od bulharskej režisérky Magdaleny Mitevy si budú môcť diváci pozrieť takýmto netradičným spôsobom. Namiesto klasickej návštevy divadla priamo z pohodlia domova. Premiéra bude dostupná prostredníctvom youtube kanála Starého divadla v pôvodne plánovanom čase: v piatok 13. marca o 18. hodine.

Premiéra inscenácie čierneho divadla Starého divadla v Nitre 2020

Viac na: www.sdn.sk

Dušan Nevin, SDKSvN