Divadlo Nová scéna uvádza európsku premiéru muzikálu Turandot: príbeh lásky na prvý pohľad krvilačnej princeznej


6913   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Premiéra muzikálu Turandot v DNS

Kto by nepoznal slávny príbeh o Turandot? Príbeh o krutej princeznej, ktorá odmieta všetkých pytačov a nemilosrdne im necháva stínať hlavy, ak neuhádnu jej hádanky.

Pôvodne perzská legenda inšpirovala talianskeho dramatika Carla Gozziho, ktorý jej dal podobu čínskej rozprávky. O dve storočia neskôr ju geniálne spracoval do nesmrteľnej opery Giacomo Puccini. Súčasnú muzikálovú podobu príbehu o Turandot dali renomovaní kórejskí muzikáloví tvorcovia – autorka hudby Jang Soyeong a libretista Lee Haeje. Divadlo Nová scéna uvedie pôvodný kórejský muzikál Turandot v európskej premiére 6. a 7. marca. V réžii významného maďarského režiséra Róberta Alföldiho a v sprievode 11-členného orchestra pod vedením Ľubomíra Dolného sa v hlavných úlohách princeznej Turandot predstavia Miroslava Drínová a Lenka Fecková, postavu Calafa stvárňujú Peter Makranský a Patrik Vyskočil. Postavu Timura alternujú Pavol Plevčík s Martinom Kaprálikom, postavu Ryu stvárňujú Romana Dang Van a Lenka Machciníková, rolu Altia hrajú Róbert Halák v alternácii so Stanom Králom a postavu Loring, matky Turandot stvárňujú Karin Olasová a Sisa Sklovska.

Premiéra muzikálu Turandot v DNS

Muzikál Turandot mal premiéru v decembri 2010 na Medzinárodnom muzikálovom festivale DIMF Daegu v Južnej Kórei. Získal mnoho ocenení a mimoriadny divácky ohlas. Vďaka účasti Divadla Nová scéna na tomto festivale v roku 2016 s muzikálom Madame de Pompadour ho mali možnosť vidieť aj naši umelci. Generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová: „Divadlo Nová scéna sa na tomto festivale zúčastnilo dvakrát (v roku 2014 s inscenáciou Mata Hari a v roku 2016 s ďalším pôvodným slovenským muzikálom Madame de Pompadour). Domov sme si doviezli niekoľko prestížnych cien, vrátane najlepšej inscenácie”.

Premiéra muzikálu Turandot v DNS

Moderný muzikál

Počas našej návštevy DIMF sme mali možnosť vzhliadnuť veľkolepo spracovaný kórejský muzikál Turandot. Kvalitná hudba, porovnateľná s mnohými zahraničnými titulmi, nás inšpirovala k uvedeniu vôbec prvého ázijského hudobno-dramatického diela v Európe. Príbeh princeznej Turandot je známy mnohými spracovaniami. Vari najznámejšie sú klasické operné inscenácie. My prinášame súčasný pohľad na večne živú tému lásky s jej rôznymi podobami. Ponúkame moderný muzikál o láske i zatrpknutosti, o obeti a utrpení, o hrdosti a pokore, o sile ducha v réžii svetoznámeho maďarského režiséra Róberta Alföldiho.“

Premiéra muzikálu Turandot v DNS

Podľa režiséra Róberta Alföldiho je príbeh Turandot stále aktuálny: „Bolesti, nevyriešené útrapy našich rodín, či rodičov, nosíme v sebe aj my. Tieto nevypovedané a zablokované rodinné príbehy alebo traumy dokážu dokonca zničiť naše životy. Tak ako ničia Turandot a všetkých okolo nej. Súčasne však jej príbeh dáva aj nádej. Keď ho citlivo vnímame, môže nám kedykoľvek ponúknuť riešenie pre životné situácie.    
Napokon, všetci sme sa už stretli s tým, že nám chýbala láska. Nebola možnosť opätovať ju, alebo sme nedokázali niekoho ľúbiť. Alebo ľúbiť tak, ako by sme my chceli.“

A ako sa skúsenému režisérovi pracovalo v Divadle Nová scéna (DNS)?
„Stretol som tu mnoho mladých, otvorených a veľmi zvedavých ľudí, ktorí so mnou pozorne a s veľkou úctou spolupracovali. Na jednej strane to bolo dojemné, až ma to uvádzalo do rozpakov. Na druhej strane však aj veľmi inšpiratívne. Usiloval som sa ich zvedavosť naplniť.“

Neprehliadnite: Stretnutie so slovenskou scénografiou

V titulnej postave princeznej Turandot sa predstaví skúsená herečka súboru DNS Miroslava Drínová: „Turandot je na prvý pohľad záporná postava. Krvilačná princezná. Ale ako v živote, nič nie je čierno-biele. Jej činy pramenia z utrpenia, ktoré skrýva za maskou chladu.
Herecky je to pre mňa zaujímavá výzva. A asi aj istá forma psychohygieny. Čo sa týka spolupráce s pánom režisérom Alföldim, v prvom rade je to obrovská škola. Ukázal nám úplne inú prácu s hercom. Je nesmierne inšpiratívny, zároveň je veľmi ľudský a veľmi, veľmi vtipný. Práca s Róbertom Alföldim je splneným snom, o ktorom som ani netušila, že ho mám. A o to krajšie to celé je“.

Premiéra muzikálu Turandot v DNS

Veľkou hereckou príležitosťou je postava Turandot aj pre Lenku Feckovú, študentku VŠMU:
„Okrem náročných speváckych pasáží bolo pre mňa výzvou dokázať si obhájiť a pochopiť absolútne necitlivé správanie Turandot. Za jej prvotnou tvrdosťou  sa skrýva omnoho viac bolesti a pocitu nespravodlivosti, ako len bezduché ubližovanie ľuďom. A aby pochopila, aké je život cítiť, a nie ho len nenávidieť, potrebuje sa oslobodiť od minulosti. Na prácu s pánom Alföldim som sa veľmi tešila najmä pre zahraničné vnímanie divadla. Okrem silného temperamentu nám odovzdával aj vynikajúce nápady. Táto práca je pre mňa skvelou skúsenosťou a som vďačná, že som sa mohla zase niečo nové naučiť.“ 

Premiéra muzikálu Turandot v DNS

Uhádne princ Calaf hádanky princeznej Turandot a premôže jej nenávisť skutočnou láskou?
A čo sa vlastne skrýva za krutou, neprístupnou maskou chladnej Turandot?
Inscenácia slávneho maďarského režiséra Róberta Alföldiho divadelne originálnym jazykom odpovedá na tieto otázky a prináša pútavý príbeh o kliatbe, slzách a chladnom srdci, o troch hádankách, ktoré znamenajú život, alebo smrť, ale najmä príbeh o  láske, pre ktorú sa oplatí žiť aj zomrieť.

Premiéra muzikálu Turandot v DNS

Európske premiéry muzikálu Turandot budú v Divadle Nová scéna 6. a 7. marca 2020

Kto je Róbert Alföldi?

Narodil sa v maďarskom meste Kalocsa v roku 1967. Je absolventom herectva na Univerzite Filmového umenia v Budapešti (1991). Začínal ako herec v divadle Vígszínház, jeho členom bol v rokoch 1991 až 2000. K tomuto divadlu sa viaže aj jeho réžijný debut Tristana a Izoldy vo vlastnej adaptácii. V rokoch 2000 až 2006 účinkoval vo viacerých televíznych programoch, čo z neho spravilo verejne známu osobnosť. V roku 2006 sa stal riaditeľom divadla Bárka Színház. O dva roky neskôr uspel vo výberovom konaní na riaditeľa maďarského národného divadla Nemzeti Színház. V čase jeho pôsobenia získalo Nemzeti Színház množstvo ocenení aj diváckej priazne. Od 1. júla 2013 je opäť umelcom, divadelníkom a režisérom v slobodnom povolaní.  Po roku 2013 bol porotcom vo viacerých talentových súťažiach.

Róbert Alföldi

Počas svojej kariéry vytvoril vyše 50 divadelných postáv a režíroval viac ako 90 inscenácií, počnúc starovekými gréckymi drámami a končiac súčasnými inscenáciami. Je režisérom mnohých veľkých produkcií, spolupracuje so zahraničnými divadlami, nielen v Európe, ale aj v USA a Južnej Kórei. Režíroval činohru, muzikál, bábkové inscenácie, klasickú operu aj operetu. Je držiteľom mnohých odborných, diváckych aj štátnych ocenení. Má titul čestného občana XIII. obvodu v Budapešti. Známy je aj ako zberateľ umenia. Jeho vlastná maliarska tvorba bola už zastúpená na viacerých nezávislých výstavách.

Foto: Ctibor Bachratý
www.nova-scena.sk