Aké sú farebné pocity a zážitky maliarky Oľgy Buhajovej? Môžete ich obdivovať na výstave vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Farebné pocity a zážitky maliarky môžete obdivovať na výstave Oľgy Buhajovej

Výstavnú kolekciu rodáčky Oľgy Buhajovej tvorí vyše päťdesiat výtvarných diel. Prezentujú autorkinu grafickú tvorbu, knižné ilustrácie, kresbu a maľbu. Vernisáž výstavy sa koná 5. marca 2020 (v deň nedožitých 65. narodenín autorky) o 16. hodine v koncertnej sieni Vihorlatského múzea v Humennom. Prezentačný výber z tvorby akademickej maliarky Oľgy Buhajovej potrvá do 3. mája 2020.

Dielo akademickej maliarky sa vracia do Humenného prostredníctvom projektu Vihorlatského múzea v Humennom Návraty rodákov už po tretíkrát (1987, 2013, 2020). Súčasná výstava Oľga Buhajová – výber z tvorby je venovaná nedožitému 65. výročiu narodenia umelkyne. Akademická maliarka Oľga Buhajová (1955 – 1989) sa narodila v Košiciach. Detstvo a mladosť prežila v Humennom. V rokoch 1981 – 1988 žila a tvorila v Lednických Rovniach. Potom sa presťahovala do Humenného, kde zomrela v roku 1989.

Vihorlatské múzeu v Humennom_2

Na výstave sú výtvarné diela prezentujúce Buhajovej grafickú tvorbu, knižné ilustrácie, kresbu a maľbu. Autorka od študentských čias reflektovala vo svojich dielach osobné pocity a zážitky, celospoločenské témy, ako aj poslanie ženy – matky i výtvarníčky. V tvorbe využívala kompozície alegorických, meditatívnych i symbolických prejavov s dôrazom na farebnosť. Z tohto obdobia tvorby pochádzajú aj vystavované jedinečné grafické cykly.

Neprehliadnite:
Vihorlatské múzeum v Humennom sa pripája k iniciatíve Národný týždeň manželstva 2020

Ide o diela portrétneho a dokumentárneho charakteru zachytávajúce človeka v pracovnom procese. Známe sú napríklad Buhajovej diela – zachytenie sklárov v Lednických Rovniach a žien pri výrobe vlákna v humenskom podniku Chemlon. V podobnom duchu vytvorila aj voľné grafické listy k poézii Miroslava Válka. Výstava ponúka i množstvo ilustračných prác, ktoré vznikli so spolupráce autorky s vydavateľstvami detských periodík. V nich vytvorila autorka pútavými kresbami deťom ľahko zrozumiteľnú cestu k vnímaniu literárneho obsahu.

Vihorlatské múzeu v Humennom_1

Súčasťou výstavnej kolekcie je aj súbor osobných predmetov, ktorý zapožičala jej rodina. Nachádzajú sa medzi nimi fotografie z mladosti, vysvedčenia, študentský index, osobná korešpondencia, množstvo skicárov, autoportrétov a aj menej známa básnická tvorba. Diela akademickej maliarky Oľgy Buhajovej sa nachádzajú v zbierkach Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici, Považskej galérie v Žiline a vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Výstava Oľga Buhajová – výber z tvorby potrvá do 3. mája.

www.muzeumhumenne.sk