Sign in / Join

Aké boli dožinky a aké zvyky sa na dedine zachovali? Oslava pôdy a jej darov v Múzeu slovenskej dediny


3557   -   0
Share:
Dozinky Múzeum slovenskej dediny, SNM, zvyky na dedine

Oslávte s nami tohoročnú úrodu a pripomeňte si zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu na dedine. Ukážky poľnohospodárskych prác a dožinkové slávnosti uvidíte v nedeľu 23. augusta v Múzeu slovenskej dediny počas podujatia Dožinky 2020.

Dozinky Múzeum slovenskej dediny, SNM, zvyky na dedine

Zaujímavé názorné ukážky budú pre mnohých návštevníkov, najmä tých mladších, určite veľkým prekvapením. Doplnia ich vystúpenia folklórnych súborov Kýčera z Ochodnice a Turiec z Martina. Ich členovia predstavia tieto zvyky, ktoré boli v minulosti zaužívané ako prejav vďačnosti pri zbere úrody. Folklórny súbor z Kysúc predvedie dožinkový sprievod a veselicu, Folklórny súbor Turiec dožinkovú zábavu a okrem toho naučí návštevníkov tancovať sečkársky tanec.

Neprehliadnite:
Kam za tradíciami? V Múzeu slovenskej dediny zažijete a spoznáte, že svätojánska noc má svoju moc.

Mnohí návštevníci možno po prvýkrát uvidia ukážky niektorých poľnohospodárskych prác spojených so zberom a spracovaním obilia. Dnes už asi naozaj iba tu uvidíte mlátenie obilia na historickej mláťačke, jeho čistenie na rajtári a rezanie slamy na sečku kosovou rezačkou. Tieto pomaly zabudnuté postupy si dokonca budete môcť aj vyskúšať, napríklad mletie obilia na žarnove. Krátko popoludní o 13.30 hod. sa v drevenom kostole z Rudna uskutočnia ev. a. v. služby Božie.

Dozinky Múzeum slovenskej dediny, SNM, zvyky na dedine

Program bude trvať od 10.00 do 16.00 hod. a organizátor si vyhradzuje právo na jeho zmenu. Podujatie bude prebiehať v zmysle preventívnych zdravotných opatrení. Organizátor prosí návštevníkov o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní nutných opatrení a rešpektovanie maximálneho počtu návštevníkov.

Podujatie Dožinky v Múzeu slovenskej dediny sa uskutoční 23.8.

Foto zdroj: slovakiatravel
www.snm.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.