Fascinujúci Festival Sensorium: NASA, MoMA, Google aj Burning Man – významné osobnosti digitálnej kultúry po celom Slovensku


4330   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Festival Sensorium predstaví významné osobnosti digitálnej kultúry, Inštalácia Evelyn Benčičovej, galeria SNG

Sensorium – medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry sa vráti v nomádskej edícii 19. 8. – 7. 9. 2020. Naživo aj online spoznáte viac ako 20 domácich a zahraničných hostí. Sú známi aj z projektov pre NASA, MoMA New York či Google Arts & Culture, a mnohí boli ocenení festivalom Ars Electronica. Organizátori program rozšírili na niekoľko dní a do piatich miest na Slovensku.  Zúčastniť sa môžete mini konferencií, koncertov v centre Bratislavy aj participatívneho projektu teplovzdušnej galérie Museo Aero Solar.

Program zmaže hranice medzi umením, technológiami a vedou, a ponúkne nové zážitky vo verejnom, fyzickom aj digitálnom priestore. Aj vďaka partnerským organizáciám sa Sensorium tento rok predstaví v Trnave (v spolupráci s Lovely Experience), v Žiline (Fest Anča), v Banskej Bystrici (Stredoslovenská Galéria), v Košiciach (Art & Tech Days) a v Bratislave (SNG). Súčasťou programu sú aj PechaKucha Night Bratislava vol. 46, workshopy a audiovizuálne podujatie Sensorium: Beyond The Sound.

Festival Sensorium predstaví významné osobnosti digitálnej kultúry, Inštalácia Evelyn Benčičovej, galeria SNG

Inštalácia Evelyn Benčičovej

Festival sa prostredníctvom témy Nová senzibilita zameria na fenomény, ktoré sa týkajú nášho každodenného spolužitia s technológiami. Stavia sa naša spoločnosť k digitálnej revolúcii dostatočne aktívne, alebo sa skôr nechávame unášať prúdom? Aké dopady majú technológie na medziľudské vzťahy a životné prostredie? Stenčujú sa hranice medzi človekom a umelou inteligenciou?

Sensorium prvýkrát nielen v Bratislave

Na Trnavskom Nádvorí sa v spolupráci s festivalom Lovely Experience predstaví astrobiologička Michaela Musilová. Je riaditeľkou International Moonbase Alliance, projektu simulujúceho život na Marse a na Mesiaci. Doplní ju Irini Papadimitriou, kreatívna riaditeľka inovačného labu Future Everything. Vo svojej kurátorskej praxi skúma vplyv technológií na spoločnosť a kultúru, ako aj potenciál umenia poukazovať na súčasné výzvy.

Michaela Musilová Astrobiologist, Festival Sensorium

Michaela Musilová Astrobiologist

Hranice animácie na festivale Fest Anča v Žiline rozšíria imerzívne prostredia a vizualizácie komplexných dát oceňovaného štúdia OUCHHH. Kontrastom im bude úspešná ilustrátorka a dizajnérka Ivana Palečková.

Exotické futuristky z kolektívu Hyphen-Labs sa venujú okrajovým oblastiam dizajnu od molekulárnej biológie až po počítačové hry. Ich pozoruhodné diela sa objavili aj na miestach ako Biely dom, SXSW či Sundance. V Košiciach v spolupráci s Art & Tech Days vystúpi aj výtvarný umelec Samuel Velebný so svojím projektom Road to Qatar.

Neprehliadnite:
SNG nažive | aktuálne na tému Ako funguje galéria digitálne?
Podnetné odkazy nielen pre umelecké smery

Hlavnou hostkou programu banskobystrickej Stredoslovenskej Galérie bude Rachel Uwa, zakladateľka neformálnej medzinárodnej školy School of Machines, Making & Make-Believe. Mária Júdová predstaví VR trilógiu Kykeon, ktorý prepája témy šamanizmu a súčasnej spoločnosti. Kykeon bude vystavený ako site-specific inštalácia v jaskyni neďaleko Banskej Bystrice.

Lucia Gregorová Stach, Festival Sensorium

Lucia Gregorová Stach

Dramaturgia večera v bratislavskej Berlinke vznikla v spolupráci s Luciou Stach Gregorovou a Michalom Čudrnákom zo Slovenskej národnej galérie. O budúcnosti komunikácie kultúrneho obsahu v online prednáške porozpráva Freya Murray, vedúca kreatívy v Google Arts & Culture. Digitálny dizajnér, stratég a žurnalista Lukáš Pilka priblíži, ako súčasné technológie presahujú do sveta výtvarného umenia. Súčasťou programu bude aj otvorenie inštalácie Artificial Tears od vizuálnej umelkyne Evelyn Benčičovej.

Sprievodný program zahŕňa aj Design Ethics workshop pod vedením štúdia Tactical Tech a online meet-upy s networkingovými aktivitami pre profesionálov z oblasti digitálnej kultúry.

Ferdi Alici & Eylul Duranagac OUCHHH Studio, Festival Sensorium

Ferdi Alici & Eylul Duranagac OUCHHH Studio

Audiovizuálny program Sensorium: Beyond The Sound

V sobotu 29. augusta návštevníci lokácie v srdci Bratislavy zažijú audiovizuálnu performance z dielne Pjoniho a Jána Šicka, koncert živých cvrčkov v doprovode elektronickej hudby Saši Spačala, virtuózne sólo bicie Árona Portelekiho a vokálne meditácie projektu Line Gate. To všetko na pozadí poletujúcich oblakov inštalácie Ethereal Fleeting od švajčiarskeho umelca Lukasa Trunigera.                          

Prehľad programu:

19. 8. PechaKucha Night Bratislava Vol. 46 Sensorium Festival 2020 Special Edition
Nová Cvernovka, Bratislava

20. 8. Design Ethics Workshop – Tactical Tech

24. 8. Sensorium festival 2020 X Lovely Experience
Nádvorie, Trnava
Michela Musilová, Irini Papadimitriou (Future Everything)

25. 8. Sensorium festival 2020 X Stredoslovenská galéria
Banská Bystrica
Rachel Uwa (School of MA), Mária Júdová
inštalácia Kykeon (Mária Júdová & col.)

26. 8. Sensorium festival 2020 X Art & Tech Days
Tabačka, Košice
Hyphen-Labs, Samuel Velebný

27. 8. Sensorium festival 2020 X Fest Anča
Nová Synagóga, Žilina
OUCHHH, Ivana Palečková

28. 8. Sensorium festival 2020 X SNG
Berlinka, Bratislava
Freya Murray (Google Arts & Culture), Lukáš Pilka, Evelyn Benčičová, Lucia Stach Gregorová (SNG)
Inštalácia Artificial Tears (Evelyn Benčičová & col.) 28.8. – 30.8.

29. 8. Sensorium: Beyond The Sound
Bratislava
Saša Spačal, Line Gate, Áron Porteleki, Pjoni + Ján Šicko, Lukas Truniger

30. 8. Sensorium: Museo Aero Solar
Partizánska lúka, Bratislava

Všetky potrebné informácie a podrobný program nájdete na:
www.sensorium.is.