Návštevníci sa dočkali: Slanický ostrov umenia otvára 48. letnú turistickú sezónu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slanický ostrov umenia, Oravská galéria, lexikon.sk

Oravská galéria ponúka – popri prehliadke expozícií ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia – tradičnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade. Zakaždým je to jedinečný výlet za jedinečným umením na jedinečnom mieste. A aktuálne na prahu 48. turistickej sezóny. Atraktívna plavba a tunajšie expozície zaradili Slanický ostrov umenia medzi najnavštevovanejšie kultúrne miesta nielen Oravy.

Z piatich osád, ktoré navždy zmizli pod vodou priehrady v roku 1953, sa ako ostrov zachovalo iba návršie s kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica.

Slanický ostrov umenia

Slanický ostrov umenia, kostol

O niekoľko rokov nato vznikla myšlienka vytvoriť na tomto jedinečnom mieste stále expozície Oravskej galérie, ktoré boli otvorené v rokoch 1971 – 1973. V interiéri barokovo-klasicistického kostola je nainštalovaná expozícia tradičnej ľudovej plastiky a maľby a v exteriéri ostrova vzniklo lapidárium oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.

Slanický ostrov umenia, lapidárium

Slanický ostrov umenia, Oravská kamenárska tvorba, lapidárium

Ostrov umenia, pokoja, meditácie

Tieto prívlastky patria miestu, ktoré od roku 1971 uprostred Oravskej priehrady každoročne víta mnoho návštevníkov; nielen domácich, ale aj z iných kútov sveta. Expozíciami, ktoré prezentujú vzácne kultúrne dedičstvo v podobe tradičného ľudového umenia, doposiaľ prešlo už viac ako 1 854 700  návštevníkov.

Slanický ostrov umenia, stála expozícia

Slanický ostrov umenia, stála expozícia Tradičného ľudového umenia v interiéri kostola

Neprehliadnite:
Galéria M. Medveckej v Tvrdošíne
– expozícia Oravskej galérie v Dolnom Kubíne konečne otvorená!

Aj tento rok ostrov opäť ožíva. Počas sezóny až do 30. septembra, bude loď denne premávať z prístavu č. 2 v Slanickej Osade. Zvedavých turistov dopraví na miesto, ktoré nemá v strednej Európe obdobu. Okrem samotnej prehliadky expozícií poskytujeme vyhliadkovú plavbu po priehradnom jazere s pôsobivou panorámou okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháčov. Pre zaujímavosť, loď OG Slanica s kapacitou 90  miest bola vyrobená pre Oravskú galériu a zakúpená v roku 2005 z prostriedkov zriaďovateľa OG – Žilinského samosprávneho kraja.

Slanický ostrov umenia

Plavba loďou OG Slanica

Na Slanický ostrov umenia za divadlom

Aj v tomto roku spoločne pripravujú občianske združenie Kult.1629, ŽSK a Oravská galéria druhý ročník podujatia Slanický ostrov divadla, na ktoré umeniachtivú verejnosť včas upozorníme.  

Loď OG Slanica s kapacitou 90 miest bola vyrobená pre Oravskú galériu a zakúpená v roku 2005 z prostriedkov zriaďovateľa OG – Žilinského samosprávneho kraja.

Text: Oravská galéria
Foto: uvodné F. Rišiaň a archív Oravskej galérie

Viac informácií na:
www.oravskagaleria.sk
www.lodslanica.sk/