Galéria M. Medveckej v Tvrdošíne – expozícia Oravskej galérie v Dolnom Kubíne konečne otvorená!


4539   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mária Medvecká, kresba zo Zázrivej

Galéria Márie Medveckej (GMM) v Tvrdošíne konečne môže po roku privítať od 1.5. svojich návštevníkov! Výnimočnou udalosťou bude aj sprístupnenie výstavy diel akademického maliara Ctibora Belana – manžela Márie Medveckej, spoluzakladateľa a riaditeľa Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. S jeho tvorbou sa stretnete vo výstavnej sieni Ateliér, ktorý je v podkroví Galérie.

Galéria Márie Medveckej – stála expozícia Oravskej galérie v Dolnom Kubíne bola otvorená pri príležitosti významného životného jubilea umelkyne v októbri 1979 v budove klasicistickej kúrie v mestskej časti Tvrdošína – Medvedzie.

Galéria Márie Medveckej, TvrdošínGaléria Márie Medveckej, Tvrdošín

Predstavuje výber z celoživotnej tvorby národnej umelkyne Márie Medveckej (11.10.1914 – 23.4.1987), počínajúc obrazmi z obdobia záveru štúdií v druhej polovici 40. rokov a tvorbou 80. rokov 20. storočia končiac. Vystavené diela sú zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Expozícia pozostávajúca zo 177 obrazov a 88 kresieb (úvodné foto – Kresba zo Zázrivej) nie je usporiadaná chronologicky. Pri zostavovaní expozície bolo uprednostnené hľadisko výtvarné a estetické, zdôrazňujúce pôsobenie obrazov v uzavretých celkoch jednotlivých miestností.

Maliarka oravských zákutí i ľudských príbehov

Mária Medvecká sa natrvalo zapísala do dejín slovenského výtvarného umenia 20. storočia nielen ako predstaviteľka realistickej maľby, ale predovšetkým ako vnímavá pozorovateľka oravských ľudí, odpradávna pripútaných k zemi, ktorá ich živila.

Galéria M.medveckej, stála expozíciaGaléria Márie Medveckej, stála expozícia

Neprehliadnite:
Aké sú Plusy a mínusy akvizičnej činnosti? Vernisáž výstav pri príležitosti 55. výročia Oravskej galérie

Výstavná sieň Ateliér

Od roku 2000 sú podkrovné priestory Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne – výstavná sieň Ateliér využívané na krátkodobú prezentáciu výtvarného umenia. V sezóne 2021 sme pre návštevníkov pripravili výstavu diel akademického maliara Ctibora Belana, pri príležitosti 101. výročia narodenia a 30. výročia úmrtia autora zo súkromných zbierok a zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.Tvorba akademického maliara Ctibora Belana (29. 9. 1920 Močiar – 23. 6. 1991 Bratislava) je zastúpená aj v zbierkach Slovenskej národnej galérie a veľmi malým množstvom v ďalších slovenských galériách.Samostatne nikdy nevystavoval. Zúčastňoval sa kolektívnych výstav slovenského výtvarného umenia doma i v zahraničí. Spoločne občas vystavoval s manželkou akademickou maliarkou Máriou Medveckou.  

akad.maliar. Ctibor Belan s manželkou M.MedveckouAkademický maliar Ctibor Belan s manželkou akademickou maliarkou Máriou Medveckou v GMM v Tvrdošíne – Medvedzí, 1979 – 1980

Maliarov bohatý spoločenský život

C. Belan významnou mierou prispel k riešeniu otázok záchrany hnuteľných a nehnuteľných pamiatok Oravy. Znalec výtvarného umenia so schopnosťou predvídavo určovať kvalitu diel na nákupných komisiách nielen Stredoslovenského kraja, ale celého Slovenska. Roku 1965 bol menovaný na čelo prípravného výboru na založenie Oravskej galérie. Podieľal sa na jej vzniku a rozvoji ako spolupracovník, predseda umelecko-vedeckej rady a v rokoch 1977 – 1984 ako jej riaditeľ. Vďaka jeho cieľavedomosti, zásadovosti a pracovnému zápalu sa Oravská galéria vypracovala už koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia medzi najlepšie regionálne galérie na Slovensku. Osobitnú pozornosť venoval príprave expozícií a budovaniu zbierok starého a ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade (1971) a napokon stál aj pri zriadení Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne (1979).

akademický maliar Ctibor Belan, olejomaľbaCtibor Belan, Maliar, olej, sololit, 40. roky 20. stor.

Otvorené:
od 1.5. do 30.9.2021, utorok – nedeľa, 10.00 – 16.00 hod.

Vstupné:
dospelí – 2 €, deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP, vojnoví veteráni – 1 €
v cene vstupenky je zahrnutá prehliadka stálej expozície a výstavy

Kontakt:
Medvedzie – Pod Velingom 2, 027 44 Tvrdošín
Tel.: 0948 197 941
GPS súradnice: N49°19’57.98″ E19°33’3.76″

Viac na: www.oravskagaleria.sk