Aké boli zvyky a tradície počas Vianoc na Zemplíne? Online výstavy v Trebišove Šľachta vs. služobníctvo

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vianoce v Múzeu Trebišov

Poznáte vianočné zvyky a tradície na Zemplíne? Košický samosprávny kraj, aj napriek obmedzeniam súvisiacich s pandémiou, pripravil bohatú ponuku vianočných podujatí. Vychutnať si ich budú môcť návštevníci župných kultúrnych organizácií z pohodlia svojho domova. Vianočnú nádielku pripravilo aj Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. Tentoraz prezentuje komplex unikátnych vianočných minivýstav s názvom Šľachta vs. služobníctvo.

Zvyky a tradície, Vianoce u Andrassyovcov, Múzeum Trebišov

Vianočné minivýstavy Šľachta vs. služobníctvo zahŕňajú dve samostatné výstavy prezentujúce oslavu vianočných sviatkov. Ide o výstavu Kračúnska chyža a Vianoce u Andrássyovcov. Výstava Kračúnska chyža prezentuje tradičné ľudové Vianoce. Odkrýva prostredníctvom zariadenia – zbierkových predmetov – reálny vianočný svet jednoduchých veselých ľudí.

Vianočné zvyky

„Vianociam ako kresťanskému sviatku narodenia Ježiša Krista predchádza jednomesačné obdobie zmierenia sa, obdobie adventu. Takto kresťanský ľud na východe Slovenska očakával narodenie mesiáša. V dedinách vládol pokoj, nekonali sa žiadne verejné zábavy, ba ani svadby, ešte aj krstiny prebiehali v tichosti,“ uviedla riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.Výstava poukazuje na predmety späté s Vianocami. Vo videu si sledovatelia môžu vypočuť aké zvyky boli s nimi spojené.

Vzácne spomienky ožívajú…

Druhá krátkodobá výstava Vianoce u Andrássyovcov je aj treťou doplňujúcou výstavou k stálej expozícii Šľachtické rody trebišovského kaštieľa, v rámci ktorej sa návštevníci dozvedia ako oslavovali členovia rodiny grófa Júliusa Andrássyho vianočné sviatky v roku 1864 v trebišovskom kaštieli. O slávení Vianoc v trebišovskom kaštieli sa dozvedáme z memoárov anglickej vychovávateľky Mary Elizabeth Stevens.

Neprehliadnite:

Betliar, poľovačky, AndrassyPoľovnícky salón Andrássyovcov láka svojou noblesou a odhaľuje spôsoby kratochvíle šľachty

„Chceme ľuďom spríjemniť čas lockodownu a prinášame preto, síce virtuálne, no s veľkou emóciou a šťastím tieto dve vianočné výstavy. Veríme, že aspoň takto k ľuďom prenesieme vianočnú atmosféru, akou momentálne dýcha múzeum,“ dodala riaditeľka B. Kereštanová.
Sledovateľom stránok ponúkne múzeum virtuálne on line prehliadky v dvoch častiach. Prvá časť – Šľachta (ukážka výstavy Vianoce u Andrássyovcov) už bola zverejnená na našom Facebookovom profile 10. decembra. A časť druhá – Služobníctvo (ukážka výstavy Kračúnska chyža) poukáže ako trávili Vianoce obyčajní ľudia.

Vianočné zvyky a tradície na južnom Zemplíne predstavuje séria minivýstav s názvom Šľachta vs. služobníctvo prostredníctvom sociálnej siete Facebook a tiež  webu www.muzeumtv.sk

Text: Mgr. Mária Čatyová
Foto a video: archív Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
Medzititulky: redakcia