Nedeľa v Danubiane III: Daniela Olejníková – Ilustrácie o hľadaní pochopenia a harmónie medzi živými…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ilustrácie, Danubiana

Ilustrácie sú cieľom nedeľného výletu za umením do Galérie Danubiana. Protagonistkou ďalšieho pokračovania je tentoraz výtvarníčka a autorka ilustrácií Daniela Olejníková. Hoci už vyše desať rokov tvorí ilustrácie prevažne digitálnou technikou, jej výtvarnosť formovala cesta, ktorú prešla počas štúdií na Vysokej škole výtvarných umení: od počiatkov na maľbe, cez „domovskú“ grafiku, až k experimentom s grafickým dizajnom.

Záujem o farbu a skúsenosť s tradičnými grafickými technikami – najmä s linorytom a sieťotlačou – sa naďalej silne premieta do jej výtvarných postupov. Vrstvenie transparentných farebných plôch, využívanie rastrov a štruktúr – to všetko vyviera z autorkinej fascinácie nedokonalosťami analógového výstupu a pôvabom chýb.

Prekrývanie mediálnych svetov…

Na výstave dominujú ilustrácie z dvoch detských kníh spisovateľa Mareka Vadasa. V prvej z nich Útek sa autorka orientuje na danosti digitálneho média a naplno využíva nástroje, ktoré ponúka. Napriek tomu si obrazy zachovávajú imunitu voči neprirodzene dokonalej počítačovej podobe a udržujú si precízne imitovanú jedinečnosť analógu. Exotická farebnosť sprístupňuje náročný príbeh o strate a hľadaní domova. Priestorový objekt umožňuje návštevníkovi nahliadnuť do viacerých výjavov súčasne a objavovať odlišné súvislosti, než ktoré ponúka listovanie v knihe. V picturebooku Krutá Marta je softvér v úlohe pomocníka, ktorý drží proces ilustrovania pod kontrolou.

Ilustrácie, Danubiana

Ilustrácie i farebné vrstvenie

Postup tvorby je takmer identický s prípravou primitívnej sieťotlače: každá z farebných vrstiev bola prekreslená ručne tušom na papier, čo do výsledku vnieslo vítaný element náhody. Koláže zo starých herbárov kontrastujú s divokosťou farieb a expresívnymi výrazmi hrdinov rozprávky o hľadaní pochopenia a harmónie medzi živými stvoreniami. V duchu hľadania ideálnej rovnováhy medzi „špinavou“ prácou a digitálnou tvorbou sa nesú aj ilustrácie Hávedníka od Jiřího Dvořáka, v ktorých sa autorka po dlhej prestávke vrátila k linorytu. Samotná kniha je vytlačená žiarivými Pantone farbami, ktoré starú techniku posúvajú do súčasnosti a zabezpečujú nereprodukovateľný zážitok z čítania, podobne ako ďalšie tituly Trinásť a Dita od Jany Bodnárovej.

Neprehliadnite:

K. Vavrová, lexikon.sk,
Vášne básnikov i nespútaná imaginácia v Galérii Danubiana na výstave Kataríny Vavrovej

O autorke…

Narodila sa 17. augusta 1986 v Bratislave. Absolvovala štúdium grafiky na VŠVU v Bratislave. Ilustrovala takmer dve desiatky kníh pre deti a mládež pre domáce i zahraničné vydavateľstvá (Artforum, BRAK, Slovart, Nota Bene, Baobab, Akropolis, Argo, Little Gestalten, Boycott a iné). Pracovala tiež na experimentálnych vydaniach kníh V melónovom cukre Richarda Brautigana (2011) a Neviditeľné mestá Itala Calvina (2016).

Ilustrácie Daniela Olejníková, Danubiana

Jej ilustrácie sa objavili v Denníku N a časopisoch Slniečko a Raketa. Je držiteľkou Plakety BIB 2013 a Zlatého Jablka BIB 2017 a získala niekoľko ocenení v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska a Nejkrásnější české knihy roku. Dlhodobo spolupracuje so združením Čierne diery. Okrem grafických listov s motívmi zabudnutej či ohrozenej industriálnej architektúry preň vytvorila ilustrácie do publikácii Stratená Bratislava (2019) a Čierne Diery I a II (2018, 2021).

 Ilustrácie, Danubiana

Ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Ilustrácie Daniely Olejníkovej ponúkajú viac emócií. Zažijete ich v Galérii Danubiana do 23. októbra, Ut – Ne 10,00 – 18,00 h.

Text: Galéria Danubiana
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Galéria Danubiana      

Viac na: www.danubiana.sk