Pavol Breier: Príbehy zo Zázrivej / Zo života pastierov. Neopakovateľné momentky z minulosti našincov.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pavol Breier

Pavol Breier: Príbehy zo Zázrivej / Zo života pastierov. Pod týmto názvom pripravila Oravská galéria v Dolnom Kubíne (v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) v spolupráci s Galériou umelcov Spiša (kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja) výstavu renomovaného slovenského fotografa.

Je to ojedinelý fotografický dokument zo súčasnosti i minulosti života pastierskej komunity na Orave. Portréty a krajina v rozpätí štyroch dekád tvorby sú obrazovou sociologickou štúdiou o oravských pastieroch. Táto zaujímavá výstava je realizovaná vďaka finančnej a materiálnej podpore obce Zázrivá, spoločnosti Syrex a odbornej spolupráce s občianskym združením Kailás a Domu fotografie.


Kurátorka a riaditeľka Galérie umelcov Spiša Lucia Benická o výstave

„Výstava je príbehom o pastieroch a bačoch zo Zázrivej, s ktorými autora spája niekoľko desiatok rokov priateľstva. Dôvera, ako aj časté stretnutia v košiaroch mu otvorili dvere nielen do pastierskeho, ale aj osobného života aktérov: v roku 2021 navštevoval bačov – dôchodcov v ich súkromí. Konfrontácia farebných súčasných portrétov s čierno-bielymi obrazmi z minulosti poukazuje na zdanlivú idylu pomaly vymierajúceho cechu – tradičného pastierstva a salašníctva. Breier ostáva verný klasickému dokumentu, jeho „rukopis“ charakterizuje aj široký objektív a takmer kinematografické zaznamenávanie deja.”

Dialóg s farebnými, formátovo dominujúcimi sugestívnymi portrétmi z prítomnosti

Výstavná mozaika prináša staronový príbeh v novej optike – kabinetné vyskladanie spomienok na minulosť nám približuje salašníkov od 70. rokov 20. storočia pri tradičnom pastierskom živote v nedotknutej krajine, dramaticky obkolesenej vrchmi, v dialógu s farebnými, formátovo dominujúcimi sugestívnymi portrétmi z prítomnosti. Hory a život v nich sa stali Breierovou (*1952) trvalou inšpiráciou nielen na Slovensku, ale aj v Himalájach, kde sa pravidelne vracia. Dokumentárna fotografia je nosným žánrom v autorovej tvorbe, s prevažujúcim záujmom o sociálnu reflexiu – životy v horách a ich podobenstvá bez ohľadu na hranice sa prelínajú v celom doterajšom diele.

Pavol Breier


Pavol Breier ‒ fotograf, horolezec, cestovateľ a pedagóg

Je absolventom FAMU v Prahe ‒ odbor umelecká fotografia (r. 1974). Ťažiskom tvorby je dokument a reportáž, krajina, reklamná a divadelná fotografia. Od konca 70. rokov 20. storočia programovo vytvára cykly z horských oblastí, tematicky zamerané na život ľudí v horách a na veľhorskú prírodu (cykly Orava, Pamír, Himaláje, Tibet a iné). Je zakladateľom občianskeho združenia Kailás, kde vedie a organizuje fotografické kurzy a workshopy. Svoju tvorbu prezentoval na desiatkach kolektívnych aj autorských výstavách doma i v zahraničí (individuálne výstavy na Slovensku, v Českej republike, Francúzsku, Belgicku, Poľsku). Žije a tvorí v Bratislave a v Zázrivej.

Neprehliadnite: 

Račkova Dolina, potulky po Slovensku, turistika, výlet

Jarné potulky po Slovensku pokračujú: Západné Tatry sa prebudili do krásy  

Stretnutie s tvorbou

Publikuje v obrazových časopisoch, je autorom a spoluautorom viacerých katalógov o výtvarnom umení a obrazových publikácií, napr. Pamír, Karpaty – Malé, Biele, Na streche svetaSvet tibetského budhizmu. Breierove fotografie sú zastúpené v zbierkach Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi, Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Kysuckej galérie v Čadci, Galérie Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch, Národnej galérie v Prahe (CZ) a The Navigator Foundation v Bostone (USA). V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského a Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac o autorovi nájdete na: www.breier.sk

Kurátor:                      Mgr. Lucia Benická
Organizátor:               Oravská galéria v Dolnom Kubíne, s krajskou pôsobnosťou pre ŽSK
Spolupráca:                Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi, o. z. Kailás,
                                   Dom fotografie, obec Zázrivá, Syrex Zázrivá
Trvanie výstavy:         do 18. 8. 2024
Miesto konania:          Koridor, Župný dom v Dolnom Kubín

 

Kde nás nájdete?

Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Hviezdoslavovo námestie 11, 026 01 Dolný Kubín

GPS: N49°12’25.64″ E19°17’48.25″
telefón: +421 43  586 3212                              
e-mail: orgaldk@vuczilina.sk

 

Oravská galéria

 

 

 


Viac informácií na:

www.oravskagaleria.sk 
www.lodslanica.sk/