Zabudnuté zákutia Slovenska. Pozvánka do Žilinského kraja, kde sú mnohé nečakané prekvapenia.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zabudnuté zákutia Slovenska

Zabudnuté zákutia Slovenska sú pre mnohých návštevníkov veľkým prekvapením. Žilinský kraj nie je výnimkou. Napriek tomu, že je dostatočne známy svojimi malebnými horami, historickými miestami a bohatou kultúrou, predsa len skrýva mnohé nepoznané zákutia.

Popri dobre známych a hojne navštevovaných turistických atrakciách, ako sú Západné Tatry, Malá Fatra či Oravský hrad, sa v tomto regióne nachádzajú aj menej známe miesta, ktoré stoja za objavenie. Zabudnuté zákutia ponúkajú autentický pohľad na prírodu, históriu a kultúru Žilinského kraja, čím poskytujú návštevníkom jedinečné zážitky. A o tie nám ide…

Kysuce – Prírodná rezervácia Veľký Javorník

Veľký Javorník je najvyšším vrchom Javorníkov, nachádzajúcim sa na slovensko-českej hranici. Táto oblasť ponúka nádherné panoramatické výhľady, husté lesy a bohatú flóru a faunu. Prírodná rezervácia je ideálna pre turistov a milovníkov prírody, ktorí hľadajú pokoj a únik od rušných turistických trás.

Veľký Javorník a Stratenec, turistika


Liptov – Vlkolínec

Malebná obec Vlkolínec je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ide o jedinečnú zachovanú osadu s tradičnými drevenými domami. Hoci je tento skanzen známy, stále sa cíti ako zabudnutý kút, kde čas zostal stáť… Návštevníci tu môžu vidieť pôvodnú architektúru, tradičný spôsob života a okúsiť autentickú atmosféru starobylého slovenského vidieka.

Vlkolínec

Orava – Slanický ostrov umenia

Slanický ostrov umenia sa nachádza uprostred Oravskej priehrady a je prístupný len loďou. Tento ostrov bol kedysi kopcom, na ktorom stála dedina Slanica, ktorá bola zaplavená pri výstavbe priehrady. Na ostrove sa nachádza barokový kostol a kalvária, ktoré teraz slúžia ako galéria a múzeum tradičného ľudového umenia. Tento jedinečný ostrov je skvelým miestom na relaxáciu a obdivovanie umenia v pokojnom prostredí.

Slanickom ostrove umenia


Turiec – Hrad Blatnica

Hrad Blatnica, nachádzajúci sa v Gaderskej doline v pohorí Veľká Fatra, je fascinujúcim historickým miestom. Hrad bol postavený v 13. storočí, ponúka návštevníkom možnosť preskúmať zrúcaniny a vychutnať si nádherné výhľady na okolitú krajinu. Hoci je menej známy ako iné hrady na Slovensku, jeho história a poloha robia z neho skrytý klenot Turca.

 

Neprehliadnite: 

Albrecht Dürer – norimberský renesančný umelec.
Pozvánka na výstavu Hry s umením 2024.   

 

Rajecká dolina – Súľovské skaly

Súľovské skaly sú prírodnou rezerváciou so spektakulárnymi vápencovými útvarmi, ktoré vytvárajú nezabudnuteľnú scenériu. Táto oblasť je ideálna pre turistiku a horolezectvo, pričom ponúka rôzne chodníky a trasy pre všetky úrovne zdatnosti. Menej známa, no mimoriadne krásna Rajecká dolina je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a prírodné krásy bez davov turistov.

Zabudnuté zákutia Slovenska

Považie – Lietavský hrad

Lietavský hrad, nachádzajúci sa na strmom kopci nad obcou Lietava, je jedným z najväčších a najlepšie zachovaných hradov na Slovensku. Hoci nie je tak často navštevovaný ako iné hrady, jeho monumentálne zrúcaniny a nádherné výhľady na okolitú krajinu ho robia skutočným skvostom Žilinského kraja.

A ešte raz Kysuce – Obec Korňa

Korňa je malá obec v Kysuciach, známa svojimi prírodnými krásami a najmä tichom. V blízkosti obce sa nachádza známe Korňanské ropné pramene, ktoré sú jedným z mála miest v Európe, kde ropa prirodzene vyteká na povrch. Tento prírodný úkaz je fascinujúci a poskytuje jedinečný pohľad na geologické procesy. V roku 1984 bol prameň vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Priestor, kde tekutina vyteká je ohradený a dobre označený. V jeho blízkosti je takisto informačná tabuľa, ktorá oboznamuje návštevníkov o prameni a jeho zložkách.

zabudnuté zákutia , Korňa


Pozvánka platí pre všetkých, najlepšie už na toto leto…

Žilinský kraj je plný skrytých pokladov a zabudnutých zákutí, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky a pohľady na históriu, kultúru a prírodu Slovenska. Tieto menej známe miesta sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú autentické a pokojné destinácie mimo hlavných turistických trás. Či už ide o prechádzku po historických zrúcaninách, objavovanie prírodných krás alebo obdivovanie tradičného umenia, Žilinský kraj má čo ponúknuť každému dobrodruhovi. (RE)

Foto: Lubos K a archív redakcie