Vedeli ste, že Poludnica patrí medzi najkrajšie výhľady v Nízkych Tatrách? Máme dôkazy…


2661   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Poludnica

Mnohí aktívni turisti poznajú známy vrch Poludnica. Na dnešnej trase však zdoláme aj niekoľko nižších kopcov. Prvým je Končitý vrch. Tesne pod jeho vrcholom sa otvára – ak však, pravdaže, počasie praje – výhľad smerom na druhú stranu. Ako na dlani tu môžeme pozorovať hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Pomerne jednoduché je tiež identifikovať vrch Chopok; a to podľa viditeľnej Rotundy – hornej stanice lanovky.

Východzím miestom pre našu túru je Liptovský Mikuláš, presnejšie mestská časť Iľanovo. Túra sa začína miernym stúpaním po lúke, ktorá však zakrátko končí a začína les. Ideme po modrej turistickej značke. Prvý výhľad, ktorý sa nám naskytá je na konci jednej zo serpentín a vidíme prevažne Liptovské kotlinu. Zdolávame prvý kopec – Končitý vrch.

Poludnica

Zaujímavý reliéf

Z Končitého vrchu pokračujeme hrebeňom smerom k miestu, ktoré na niektorých mapách nesie označenie Predná Poludnica. Ide o miesto s nádhernou vyhliadkou na Liptov, Západné Tatry a časť Vysokých Tatier, ktorým dominuje Kriváň. Okolie je trávnaté s menšími skalami, takže sa dá aj dobre posedieť a pritom sa kochať naozaj nádherným výhľadom.

 

Chodník z Prednej Poludnice na Poludnicu je mierny, pred koncom sú však prudšie úseky. O necelých 30 minút však už stojíme na vrchole, ktorý je ďalším výborným vyhliadkovým bodom.

Neprehliadnite:

Vrch Kohút, Stolické vrchy, KST
Spoznávame menej známe lokality: Stolické vrchy a vrch Kohút ako tip aj pre turistov – seniorov

Poludnica (1548 m n.m.) je vrch v Nízkych Tatrách, ktorý ohraničujú Iľanovská dolina zo západu a Jánska dolina z východu. Meno jej vraj dali starí Liptáci, ktorí si všimli, že keď sa slnko dostalo nad jej vrchol, bolo práve poludnie – teda čas obeda. V prípade dobrej viditeľnosti je možné pozorovať napríklad hlavný hrebeň Nízkych Tatier – vrátane Ďumbiera, Chopka, Derešov alebo aj Kráľovej hole. Nemenej fotogenické sú i vedľajšie vrcholy Nízkych Tatier – napríklad Krakova hoľa, Pusté, Siná, Demänovská hora alebo Slemä. Zraku pozorného turistu neuniknú Chočské vrchy, Liptovská kotlina vrátane Liptovskej mary, Veľká Fatra, Malá Fatra. Trošku vzdialenejšie, no na pohľad ľahko identifikovateľné sú – ako ináč – Vysoké Tatry, ich západná časť s Kriváňom

Poludnica

To najťažšie nás ešte len čaká: úsek Poludnica – Kúpeľ

Na vrchole sme pobudli niekoľko oddychových minút a vyrážame ďalej. Z Poludnice pokračujeme stále po modrej značke smerom do sedla pod Kúpeľom. Tento úsek je pomerne ťažký na orientáciu. Neskôr sa dostávame pod skalné útesy. Po prechode najťažších úsekov sa chodník mení na lesnú cestičku. S tým ako sme opustili vrchol Poludnice sme sa aj rozlúčili s akýmkoľvek výhľadom. Ďalší vrchol na trase je Kúpeľ. Smerovník s názvom Kúpeľ leží niekoľko stoviek metrov za vrcholom a pripája sa tu zelená značka vedúca z Liptovského Jána, ktorá nás bude sprevádzať spolu s modrou do sedla pod Kúpeľom.

Poludnica

Ťažké, no správne rozhodnutie

V sedle nás čaká rozhodovanie, pretože pôvodný plán bol pokračovať ďalej po modrej na Krakovu hoľu, Pusté a cez Iľanovské sedlo do Iľanovskej doliny. Z dôvodu zlého chodníka medzi Poludnicou a Kúpeľom však máme určitý časový sklz. Celá turistická trasa: Iľanovo – Za Vrátami – Pod Kúpeľom – Poludnica – Predná Poludnica – Iľanovo meria 13,7 km a na jej zdolanie si treba rezervovať zhruba 6 hodín.

Pri objavovaní nových zážitkov po Slovensku vám pajeme dobré počasie a veselú myseľ!

KST

 

 


Turistické tipy pripravuje a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Text, foto a video: Tomáš Grman
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kst.sk