Kam s deťmi po Žilinskom kraji? Železničky majú nové kilometre atrakcií


5687   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kysucká Lesná úvraťová železnica

Železničky kedysi slúžili na prepravu dreva, dnes sú vyhľadávanou turistickou atrakciou. Po KysuciachOrave svojich prvých návštevníkov čoskoro odvezie aj železnička na Liptove.

Oravská Lesná želežnička

Historická Kysucká lesná úvraťová železnica Vychylovka – Nová Bystrica je dnes jedinou fungujúcou úvraťovou železnicou v Európe a jednou z troch na svete. Vo svojom vozovom parku má historické parné a motorové rušne, jazdu po areáli je možné absolvovať aj motorovou drezinou s kapacitou desať cestujúcich.

Železničky, Remeselný Dom

Čakanie na vlak si môžu návštevníci skrátiť prehliadkou skanzenu, pre najmenších návštevníkov múzeum pripravilo novinku.

“Každoročne nás navštívi veľa rodín s deťmi. Aby bolo čakanie na vlak čo najpríjemnejšie, vybudovali sme detskú izbu v priestoroch Raganovho mlynu, kde si rodičia spolu so svojimi ratolesťami môžu oddýchnuť, pozrieť ľudové rozprávky, zabaviť sa, či prečkať daždivé počasie,” povedal Miloš Jesenský, riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci. Vlak na svoju cestu vychádza zo Stanice Skanzen a pokračuje do Sedla Beskyd, odkiaľ sa môžu cestujúci vrátiť späť alebo prestúpia na Oravskú lesnú železničku.

Železničky

Na stanici Tanečník začína svoju jazdu Oravská lesná železnica, ktorá dnes patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie Oravy. Pri návšteve železnice si môžu turisti pozrieť aj expozíciu tejto atraktívnej lesnej železnice, rušňového a vozového parku i spracovania dreva. Tento rok pribudla nová expozícia remesiel.

Neprehliadnite: Letný Oravský expres

Železničky, Remeselný Dom

,,Spolu s letnou sezónou sme otvorili aj nový Remeselný dom, ktorý nemá v prihraničnom regióne obdobu. Vo vnútri sa nachádzajú zbierkové predmety z dreva, ukážka kováčskej aj hrnčiarskej tvorby, ale aj bytové textílie či modrotlač. Počas letných víkendov budú mať návštevníci možnosť vidieť a aj osobne vyskúšať rôzne druhy remesiel, ktoré už postupne upadajú do zabudnutia,“ povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

Oravská Lesná železnica Tanečník,Sedlo Beskyd

Trojkilometrová jazda zo stanice Tanečník na stanicu Sedlo Beskyd trvá asi 15 – 20 minút. Tu si vlak urobí prestávku, počas ktorej môžu návštevníci vystúpiť na 12-metrovú vyhliadkovú vežu neďaleko stanice alebo navštívia dobovú goralskú drevenicu.

Rozhľadňa V Sedle Beskyd

Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá asi hodinu a desať minút. Oravská lesná železnica je v prevádzke počas celého roka okrem mesiaca november, úvraťová železnica vo Vychylovke jazdí od mája do októbra.

Považska Lesná železnica

Na jazdu Považskou lesnou železnicou si budú musieť návštevníci ešte chvíľu počkať. ,,Prostredníctvom eurofondov sa nám podarilo dobudovať úzkorozchodnú trať, ktorá spája areál Múzea liptovskej dediny v Pribyline s depom Považskej lesnej železnice.

Upravila sa takmer kilometer dlhá trať, kadiaľ budú premávať historické vlakové súpravy zachránené z pôvodnej železnice. Momentálne čakáme na povolenia,“ uzavrel Hromada. Žilinská župa predpokladá, že po skúšobnej prevádzke, by sa prví návštevníci mohli Považskou lesnou železnicou odviezť už na jar budúci rok.