32. Mesiac fotografie v znamení domácich a svetových osobností o okamihu pravdy uboleného sveta


2743   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mesiac fotografie

Mesiac november v hlavnom meste tradične prežívame ako Mesiac fotografie. Tento rok obyvatelia a návštevníci Bratislavy budú môcť už po 32. krát obdivovať individuálne aj kolektívne výstavy slovenských a zahraničných autorov.

Mesiac fotografie je historicky najstarším a najväčším, a jediným kurátorsky koncipovaným festivalom fotografie a vizuálneho umenia na Slovensku. Festival sa tradične zameriava na svetové fotografické dianie, súčasnú fotografiu v stredo- a východoeurópskom priestore ako aj na fotografickú tvorbu na Slovensku. V rámci programu sa organizátori usilujú prezentovať projekty, ktoré sú aj odpoveďou na aktuálne dianie vo svete. Presvedčia aj o autonómnych hodnotách fotografickej tvorby. Záleží im na na podnecovaní dialógu rôznych kultúr a uhlov pohľadu na to, čo je kľúčové pre súčasné umenie i spoločnosť.

Mesiac fotografie

Čo je vo fotografii najlepšie?

Budúcnosť Európy aj sveta obklopuje neistota. Preto nádeje na pokojný a harmonický zajtrajšok neboli nikdy silnejšie. Posledných pár rokov bolo určite znepokojujúcich a zmenilo náš život i spoločnosť. Fotografia ako súčasť kultúry a umenia nám umožňuje predstaviť a zdieľať hodnoty, rozmanité vízie a prierezy pohľadov na rozličné témy z rôznych perspektív.
Veľký záujem zo strany laickej verejnosti aj profesionálnej umeleckej obce je to, čo nás poháňa. Aby sme sa napriek nie vždy priaznivým podmienkam pokúsili priniesť to najlepšie vo fotografii.

Mesiac fotografie

Mesiac fotografie – výnimočné momenty, výnimočné mená

Festivalový program je už tradične rozdelený do blokov. Prinášajú široký výber toho najlepšieho, čo fotografia ponúka. Každý tematický blok má svoje osobnosti a zvučné mená. Ako aj aktuálne pohľady na svet, históriu, inovatívne a inšpirujúce projekty, „emerging stars“ umelcov. Prilákajú nielen skalných nadšencov fotografického umenia, ale aj širokú verejnosť.
Blok Stredná a východná Európa prináša rad autorských výstav. …treba vidieť!

Mesiac fotografie

Z plejády vystavených treba vyzdvihnúť diela slovenských fotografov Tibora Borského, Miloša Dohnányho, Martina Kollára alebo Juraja Mravca. Rovnako tak aj diela českých umelcov a umelkýň, napr. renomovaného českého fotografa Antonína Kratochvíla alebo fotografiek Silvie Milkovej a Jany Butzke. Maďarskú fotografiu bude zastupovať Martin Munkácsi, rakúsku Gregor Sailer, bulharskú fotografiu Denislav Stoychev a poľskú fotografickú tvorbu Michał Szalast.

Neprehliadnite:

Stanovište Ikar
Rozčítané Slovensko: Rusko je v troskách…
Postapokalyptické sci-fi Dmitryja Glukhovského Stanovište

Z nich treba vyzdvihnúť diela slovenských fotografov Tibora Borského, Miloša Dohnányho, Martina Kollára alebo Juraja Mravca. Rovnako tak aj diela českých umelcov a umelkýň, napr. renomovaného českého fotografa Antonína Kratochvíla alebo fotografiek Silvie Milkovej a Jany Butzke. Maďarskú fotografiu bude zastupovať Martin Munkácsi, rakúsku Gregor Sailer, bulharskú fotografiu Denislav Stoychev a poľskú fotografickú tvorbu Michał Szalast

Mesiac fotografie

Zoči-voči…

Keď sa vlani pripravoval program tohtoročného ročníka festivalu, nikto nemohol vedieť, že jednou jeho mimoriadne dôležitou súčasťou bude výstava Juraja Mravca. Pred rokom nikomu nenapadlo, že je možné, aby susednú krajinu napadol imperiálny ruský agresor, rovnako ako našu krajinu v roku 1968. To, o čom sme sa učili v škole, že sa už nikdy nevráti; prezentuje sa to v citlivých a pritom hrôzou nasiaknutých obrazoch. Dúfame, že Mravcova výstava otvorí oči tým, ktorí tvrdia, že tisícky mŕtvych na oboch stranách sú čímkoľvek ospravedlniteľné…

Mesiac fotografie, Juraj Mravec

Mesiac fotografie aj o stave civilizácie…

Výnimočné miesto v programe 32. ročníka Mesiaca fotografie patrí rozsiahlej výstave Erwina Wurma, autora, ktorý slobodne prekračuje hranice fotografie a sochárstva. Jeho vtipné, ale aj štipľavo ironické komentáre k stavu civilizácie sú vizuálne neobyčajne príťažlivé, ale pritom otvárajú priestor na diskusiu o hodnotách, umení a kultúre. Už dávno Bratislava nemala možnosť navštíviť rozsiahlu výstavu takejto hviezdy svetového umenia. Výstava tohto výnimočného umelca je usporiadaná v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy.

Detailný program a rozpis jednotlivých výstav môžete nájsť na stránke: www.mesiacfotografie.sk