Začnite s vysťahovaním! Udalosti, ktoré v minulosti otriasli ľudskými osudmi, varujú súčasníkov


2328   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Naše dejiny, Začnite s vysťahovaním, SNP

Začnite s vysťahovaním! Tento nekompromisný rozkaz ovplyvnil životy mnohých. Bohužiaľ, odohral sa v histórii Slovenska. Ide o nezabudnutú, neslávnu a bolestivú kapitolu o nútenom vyťahovaní nepohodlných spoluobčanov. Bolestivá súčasť našej minulosti. Obsahovo veľmi zaujímavá a v mnohom prekvapujúca naprieč generáciami. Vraciame sa k nej najmä v období, keď si pripomíname historické míľniky, na ktoré sa nezabúda. Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) aj tohto roku pripravilo sériu zaujímavých rekonštrukcií o tejto neslávnej a pre mnohých prelomovej etape v živote jednotlivcov i celých rodín.

Múzeum SNP a Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko Vás pozývajú na prvú z tohtoročných tematických komentovaných prehliadok s názvom Začnite s vysťahovaním! Vďaka nej budete môcť tentokrát netradične spoznať dejiny Španej Doliny! Už dnes o 12:00 h a 16:00 h budete mať príležitosť spoznať málo známe príbehy z obdobia 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania, ktoré sa odohrali v Španej Doline. Zažijete vyhlásenie SNP, dozviete sa viac o pôsobení partizánov v dedine a v jej blízkom okolí a ocitnete sa vo výcvikovom tábore.

Začnite s vysťahovaním, SNP

Historické udalosti priblíži historik Múzea SNP a dobovú atmosféru dotvoria hrané scénky klubov vojenskej histórie. Svojimi príbehmi nás všetkých navyše poctí aj jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov SNP, pán Vladimír Strmeň.

Neprehliadnite:

multimediálna digitálna výstava Múzeum SNPDigitalizácia odhaľuje nepoznané míľniky histórie.
Pozvánka na multimediálnu výstavu SNP 1944 v Banskej Bystrici

Ako sa dá odhaliť nános dejín?

Súčasná expozícia Múzea Slovenského národného povstania (SNP) bola otvorená v roku 2004. V dnešnej dobe už nespĺňala požiadavky na modernú a výpovednú expozíciu. Pôvodné zámery – otvoriť  pri príležitosti 75. výročia SNP úplne novú expozíciu – sa z rôznych dôvodov nepodarilo realizovať. Príprava novej expozície s využitím najnovších prezentačných prostriedkov, tak ako to je bežné v popredných európskych múzeách, si vyžaduje začať s prácami v dostatočnom časovom predstihu. V prípade Múzea SNP išlo minimálne o dva až tri roky a – pravdaže – aj s nevyhnutným finančným krytím.

Začnite s vysťahovaním, SNP

Výročie SNP je každoročne príležitosťou pripomenúť si etapu našich dejín vo výstavných priestoroch, ktoré sú súčasťou multimediálnej výstavy. Tento dôležitý krok bol dôkaz moderného pôňatia a spôsobu doplnenia súčasnej existujúcej expozície a príspevkom k atraktivite spoznávania našej histórie.

Začnite s vysťahovaním, Múzeum SNP

Lístky na aktuálnu “živú” rekonštrukciu Začnite s vysťahovaním! je možné zakúpiť si online okamžite, prípadne osobne na mieste konania prehliadky.

Zdroj foto: www.zahoramizadolami.sk
Viac na facebookovej stránke Múzea SNP a na www.muzeumsnp.sk