Tradičné zemplínske dožinky zažijete a ochutnáte v trebišovskom kaštieli


5906   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dožinky

 

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pripravilo na 17. augusta tradičné DOŽINKY v areáli trebišovského kaštieľa.

Zachovať tradície zemplínskeho regiónu a priblížiť ich aj mladej generácii. To je hlavné motto podujatia. Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené so slávnosťou sa začnú v areáli trebišovského kaštieľa o 14. hodine.

Barokovo Klasicistický Kaštieľ Trebišov

Dožinkové slávnosti (Dožinky) patria medzi tradičné podujatie, ktoré organizuje Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína. Osobne som veľmi rád, že si ho obľúbilo také množstvo Zemplínčanov, ktorí každý rok prichádzajú do areálu trebišovského kaštieľa. Raz v roku máme možnosť vidieť, ako sa zrno mení na múku a ako sa kedysi piekol chlieb. Veľkým lákadlom bude aj prezentácia tradičných remesiel. Asi najväčším unikátom je splietací stroj z 19. storočia, na ktorom si návštevníci môžu sami vyskúšať upliesť lano“. pozýva do Trebišova predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Barokovo Klasicistický Kaštieľ Trebišov

Obdivovatelia tradičného varenia budú mať možnosť vidieť ukážky pečenia chleba v peci, varenie slivkového lekváru v kotli, či zemplínskej „zameški“ ale aj pečenia tradičných domácich koláčikov a ďalších jedál, ktoré budú môcť ochutnávať. Tí zdatnejší sa okrem ochutnávania budú môcť zapojiť do súťaže vo varení šúľancov. Chýbať nebudú ďalšie gastronomické špeciality, či degustácia tokajských vín.

Dožinky

Areál múzea ožije poľnohospodárskymi činnosťami, dávnymi tradíciami, či remeselníkmi, ktorí sa neodmysliteľne spájajú s dožinkovými tradíciami. Nebude chýbať ani pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia, ktorým sa Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zapísalo v roku 2011 do Slovenskej knihy rekordov. Keďže sa múzeum orientuje vo veľkej miere na poľnohospodárstvo, návštevníci si budú môcť pozrieť historické.

Neprehliadnite: Betliar – skvelý tip na výlet

Aj súčasné poľnohospodárske stroje, no vychutnať si môžu aj zážitkovú jazdu na historickom traktore s vlečkou. Deti potešia aktivity pripravené v rozprávkovej krajine Haliganda, prehliadka mini ZOO a vyskúšať si budú môcť aj boj s drakom. Súčasťou podujatia bude trh s ručne vyrábanými výrobkami Zlaté ručičky. Prekvapením podujatia je interaktívna drevorezba Cesta k sebe – Tancuj v drevenom objatí. „Navyše, každú celú hodinu budú prehliadky múzea/kaštieľa,“ spresnila Beáta Kereštanová, riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína.

Vidumaňec

Pódium, na ktorom sa sústredia sprievodné aktivity, bude patriť folklórnej skupine Vidumaňec z Kuzmíc a folklórnemu súboru Orgonina z Vranova nad Topľou. Predstavia sa domáci mladí hudobníci, členovia skupiny MITODA. Pre priaznivcov skupiny Heľenine oči je o 17. hodine pripravený koncert. V závere programu zahrá a zaspieva talentovaný Kristián Kohút.

Dožinky

www.muzeumtv.sk