Betliar – skvelý tip na výlet

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Betliar

Neveľká obec Betliar v Košickom samosprávnom kraji spolu s najbližším okolím je významným turistickým strediskom, navštevovaným najmä kvôli zaujímavému múzeu.

Múzeum Betliar má tri historické objekty: Kaštieľ Betliar, Hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov.

Kaštieľ Betliar má zaujímavú históriu

Betliar

 

Pôvodne renesančná pevnosť Bebekovcov bola prestavaná Andrássyovcami na kaštieľ v klasicistickom slohu a v r. 1886 v historizujúcom štýle. V roku 1985 bol kaštieľ vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Dnes je v ňom špecializovaná umelecko-historická expozícia o živote a bytovej kultúre uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí. Zbierky sú nainštalované v pôvodných priestoroch a pochádzajú z mobiliáru šľachtickej rodiny Andrássyovcov. Múzeum má hodnotné zbierky nábytku rôznych slohov, obrazov, porcelánu a poľovníckych trofejí i exponátov.

Pozrite si: Rožňava – poznáte ju?

Kaštieľ je obklopený rozsiahlym pôvodným prírodným parkom s rozlohou 81 hektárov. Patrí medzi najcennejšie prírodné parky na Slovensku. V roku 1977 bol zapísaný do zoznamu historických záhrad a parkov sveta. Vyniká pestrosťou rastlín z celého sveta, drobnou záhradnou architektúrou, dômyselne vybudovaným vodným systémom potôčikov, rybníkov a fontán. Všetko spolu vytvára príjemný harmonický celok.

Hrad Krásna Hôrka

Krásna Hôrka

sa stavebne člení na najstaršie gotické jadro, stredný a dolný hrad. Od r. 1961 je národnou kultúrnou pamiatkou. Žiaľ, po rozsiahlom požiari je hrad v súčasnosti v celkovej rekonštrukcii.

Mauzóleum Andrássyovcov

Mauzoleum Andrassyovcov

 

v blízkom Krásnohorskom Podhradí z r. 1904 patrí medzi najhodnotnejšie pamiatky secesného umenia na Slovensku. Je miestom posledného odpočinku grófa Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky.

www.snm.sk
www.betliar.eu