Príjemný relax v Starej Ľubovni

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ľubovni Sorea

Severospišská obec Nová Ľubovňa pri meste Stará Ľubovňa sa nachádza na severnom okraji Levočských vrchov, pri sútoku potokov Jakubianka (kedysi Ľubovnianka) s Kolačkovským. Región sa v minulosti preslávil minerálnymi prameňmi v kúpeľoch Nová Ľubovňa a dnes tým, že patrí ku klimaticky najčistejším oblastiam strednej Európy. Práve tu je turistami vyhľadávaný hotel SOREA v Starej Ľubovni.

V katastri obce na konci doliny Ľubovnianskeho potoka, medzi svahmi s ihličnatými stromami vyvierajú v piatich prameňoch uhličité – zemito-železité studené kyselky s mineralizáciou 2 500 mg/l. Na pitie sa využívali Andrej a Amália. Vody prameňa Veronika sa dnes plnia do fliaš ako prírodná minerálna voda Ľubovnianka (stredne mineralizovaná, uhličitá, hydrogén-uhličitanová, horečnato-sodno-vápenatá, so zvýšeným obsahom horčíka, sodíka a kyseliny metakremičitej). Miestni obyvatelia využívajú aj prameň Mária a Alfréd. Domáci miesto volali a aj dnes volajú – Kvašná voda.

Ľubovni Hotel Sorea

Relax kúsok od Starej Ľubovne

O liečebnej sile tunajších minerálnych prameňov sa vedelo už dávno. Roku 1795 známy chemik a balneológ profesor Pavol Kitaibel, ktorý sa tu zastavil na ceste z Bardejova do Pešti, konštatoval, že chemické zloženie tunajšej minerálnej vody je veľmi podobné zloženiu bardejovských kyseliek. Koncom 18. storočia (1802) tu boli vybudované kúpele, ktoré boli takmer sto rokov vyhľadávané najmä poľskou šľachtou, rovnako ako neďaleké kúpele Vyšné Ružbachy.

Ľubovni Hotel Sorea

Odporúčame: Extra víkend pre ženy…

V roku 1813 Jozef Lippits, lekár provincie 16 spišských miest, píše o kúpeľoch ako o vybudovaných a úspešných, uvádza tiež chemický rozbor minerálnej vody a došiel k záveru, že ide o liečivé pramene „vhodné na posilnenie organizmu, na liečenie nervových a srdcových chorôb, chorôb krvného obehu a ciev.“ Kúpele poskytovali pitnú a kúpeľnú kúru a robili sa tu aj bahenné zábaly z tunajšieho bahna.

Ľubovni Hotel Sorea

Prvá svetová vojna na jednej strane znamenala nižší počet hostí, na druhej strane už dosť staré objekty, ako aj nedostatočná propagácia, prispeli k postupnej stagnácii kúpeľov a po druhej svetovej vojne sa už kúpeľná liečba neobnovila. Zo známych kúpeľov ostal už len názov miesta a minerálna – kvašná – voda, na ktorú chodia ľudia zo širokého okolia, a naberajú si ju do fliaš pre domácnosť rovnako, ako to robili v minulosti ich predkovia.

Nový život hodnotné prírodné prostredie získalo až v rokoch 1985 – 1991, keď tu vyrástla zotavovňa Ľubovňa. Dnes, po rekonštrukcii, je to známy Hotel SOREA v Starej Ľubovni. Moderný hotel s bezbariérovou dostupnosťou hotelových priestorov má krytý bazén, sauny, solárium, klasické a vodné masáže a rôzne relaxačné procedúry, telocvičňu, fitnescentrum, športoviská i lyžiarske vleky.

Zdravý relax

Nová Ľubovňa je ideálnym miestom pre aktívny oddych veľkých turistických skupín i rodín s deťmi vo všetkých ročných obdobiach. Poskytuje širokú ponuku doplnkových športovo-relaxačných služieb, ktoré v kombinácii s nádherným prírodným okolím vytvárajú skvelé podmienky pre zdravý relax.

Foto: archív Sorea