Cesta vojnových hrdinov a vojenská história vás zavedie na Duklu, do Svidníka a okolia. Záujem o minulosť rastie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Nemecký Vojenský Cintorín V Hunkovciach, Cesta vojnových hrdinov a vojenská história vás zavedie na Duklu, do Svidníka a okolia. Záujem o minulosť rastie

Cesta vojnových hrdinov a vojenská história láka čoraz viac mladých ľudí. Záujem o minulosť je cesta do budúcnosti, vravievajú múdri a skôr narodení. A ideálne slnečné počasie sa pridáva. Po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch láka na vychádzky do prírody. Severovýchod našej krajiny poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode a navyše aj s užitočným rozmerom poznávania. V okolí Svidníka sú najväčším magnetom pamiatky vojenskej histórie, ktoré sú tu hojne zastúpené.

Cesta vojnových hrdinov je venovaná najväčšej a najkrvavejšej vojenskej operácie 2. svetovej vojny na území bývalého Československa. Na tejto ceste je niekoľko pozoruhodných múzeí, pamätníkov a monumentov. Viac zaujímavých hitorických informácií je rozosiatych doslova po celom tunajšom kraji. Sústredené sú vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku, ktoré sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska v období rokov 1914 – 1945. Voľne prístupné exponáty vojenskej bojovej techniky sú v blízkosti budovy Múzejného oddelenia Vojenského historického múzea. Neďaleký monumentálny pamätník s vojnovým cintorínom vo Svidníku je venovaný sovietskej armáde, ktorej prílušníci obetovali v boji za našu slobodu svoje životy. Do histórie tohto kraja sa výrazne zapísal generál Ludvík Svoboda ako veliteľ 1. československého armádneho zboru pri oslobodzovaní Svidníka a neskorší prezident Českolovenskej socialitickej republiky.

Dukla, Pamätník na Dukle, vojenská história

Pamätník na Dukle

Údolie smrti

Medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Písaná je v teréne rozmiestnená tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. Symbolizuje ju 8 tankov T-34/85 ako spomienka na náročné vojnové operácie a množtvo obetí. Tie pripomína  monumentálny pamätník s vojnovým cintorínom na Dukle obetí československého armádneho zboru v ZSSR.

Neprehliadnite:
Balíček zdravia v Bardejovských kúpeľoch – Post Covid liečebný pobyt v aktuálnej ponuke

Vyhliadková veža

Nachádza sa v priestore Duklianskeho priesmyku na slovensko-poľských hraniciach. Návštevníkovi sa z nej ponúka široký panoramatický pohľad na slovenské a poľské pohraničné územia – dejiská bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.

Vyhliadková Veža Na Dukle, vojenská história

Vyhliadková veža na Dukle

Početné pomníky v areáli Duklianskeho bojiska – vojenská história

Pomníky na Dukle pripomínajúce významné udalosti, ktoré sa odohrali počas bojov Karpatsko-duklianskej operácie.

Dukla Vyhliadková Veža Interier, vojenská história

Dukla, Interiér vojenského múzea

Tri pomníky, ktoré návštevníkom pripomínajú významné udalosti sa nachádzajú v katastri obce Vyšný Komárnik, v blízkosti slovensko-poľskej štátnej hranice. Prvým z nich je pomník v tvare puknutého srdca pripomínajúci tragickú smrť veliteľa 1. čs. brigády 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, generála Jaroslava Vedrala-Sázavského, ktorý zahynul v priebehu bojov Karpatsko-duklianskej operácie pri výbuchu protitankovej míny. Druhý pomník predstavuje plastika s názvom Ruky ženistu, ktorá v nadživotnej veľkosti znázorňuje ruky zneškodňujúce nemeckú tanierovú protitankovú mínu.Tretí pomník predstavuje plastika Míľnik – Volanie, ktorá symbolizuje vstup čs.prieskumnej hliadky na územie Československa.

Nemecký vojnový cintorín v Hunkovciach

Na cintoríne (úvodné foto) je pochovaných takmer 3 100 nemeckých vojakov, ktorí zahynuli v priebehu Karpatsko-duklianskej operácie. Na každom z hrobov je umiestnený kríž s menami, údajmi a vojenskými hodnosťami padlých, pričom na každej strane kríža sú uvedení štyria padlí vojaci. Zaujímavosťou je, že plot okolo cintorína, podmurovka vstupnej brány na cintorín, parkovisko pred ním, mulda okolo centrálneho kríža a chodník v areáli cintorína sú vybudované z bridlice pochádzajúcej z miestnych okolitých lesov.
K ďalším pozoruhodným miestam so zbierkami artefaktov z obdobia 2. svetovej vojny je Múzeum tokajíckej tragédie. Veľavravná je celá expozícia Múzea SNP s názvom Fašistické represálie na východnom Slovensku. Všetkým obetiam je postavený na večnú slávu Pamätník fašistických represálií v obci Tokajík.

Záujem o minulosť je cesta do budúcnosti. Vojenská história a poznanie faktov o nej ukazuje smer budúcim generáciám.

Text a foto: OOCR “ŠARIŠ” BARDEJOV

Viac na: www.dukladestination.com