Vysoký cholesterol a mylné informácie o ňom môžu ohrozovať naše zdravie


3213   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vysoký cholesterol a mylné informácie o ňom môžu ohrozovať naše zdravie

Vysoký cholesterol nebolí, môže nám však spôsobiť nemalé komplikácie. Najmä vtedy, ak máme o cholesterole množstvo nesprávnych informácií. S kardiológom a obezitológom MUDr. Ivanom Majerčákom sme sa pozreli na najčastejšie mýty o cholesterole.

Na internete dnes nájdeme mnohé domáce rady na tému vysoký cholesterol, ktoré však nie sú od odborníkov. Kontrolu hladiny cholesterolu často podceňujeme a neuvedomujeme si následky. Jeho zvýšená hladina sa spája s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré na Slovensku spôsobujú ročne dvakrát viac úmrtí ako rakovina. Cholesterol sa ukladá v stene artérií a spôsobuje arteriosklerózu. Ide o ochorenie tepien, pri ktorom sa obmedzuje prietok krvi a môže dôjsť k infarktu. Preto je dôležité poznať svoj organizmus. Aké sú najčastejšie mýty o cholesterole, na ktoré by sme si mali dávať pozor?

Vlašské orechy obsahujú veľa cholesterolu

Jedným z omylov je nerozlišovanie tuku a cholesterolu. „Ľudia často nevedia, čo obsahuje veľa cholesterolu. Predstavujú si, že sú to mastné jedlá; napr. bôčik, slanina. Nevedia ani ktoré orechy sú zdravšie. Často sú prekvapení, že náš vlašský orech patrí medzi najzdravšie. Dôležitá je aj edukácia o „skrytých tukoch“. Tie sú napríklad v rôznych „keksíkoch“, ale aj v syroch,“ uvádza MUDr. Ivan Majerčák a dodáva: Základným problémom je, že sa vlastne nemali kde naučiť, čo je zdravá strava a množstvo protichodných informácií nájdu na adrese Dr. Google. Dôležité je vedieť rozoznať, ktoré tuky sú tie zdravšie. Pre zdravie prospešné sú skôr rastlinné tuky, t. j. za studena lisované oleje (napr.olivový alebo ľanový olej). 

Plytvanie jedlom, Ovocie a zelenina na každý deň, zdravie

Ovocie a zelenina na každý deň

Cesnak a jeho vplyv na cholesterol

Známu pravdu o soli nad zlato pozná skoro každý. Pre zdravú hladinu cholesterolu však soľ prospešná nie je. Vhodnejšie je nahradiť ju bylinkami. Pacienti však prichádzajú do kardiologickej ambulancie aj s inými chybnými informáciami o jedle: „V súvislosti s tlakom a cholesterolom je populárny asi najviac cesnak, ktorý samozrejme neškodí. Ak by som si však chcel zvýšenú hladinu cholesterolu liečiť len cesnakom, to by som asi musel byť „trvale na homeoffice,upresňuje odborník a dodáva: “Cesnak vôbec nemá také účinky na cholesterol, aké sa mu pripisujú.”

Antikoncepcia zvyšuje hladinu cholesterolu

„Pacienti chodia do ambulancie s množstvom „zázrakov“, ktoré našli na internete,“ hovorí MUDr. Majerčák. Sú to napríklad informácie o spaľovačoch tukov, bylinkách na detoxikáciu organizmu alebo o antikoncepcii, ktorým sa tiež pripisujú mylné účinky na hladinu cholesterolu.

Vysoký cholesterol a mylné informácie o ňom môžu ohrozovať naše zdravie, MUDr Ivan Majercak

MUDr. Ivan Majerčák

Pohyb nie je až taký potrebný

Chybným informáciám podliehajú Slováci aj v spojitosti s vplyvom pohybových aktivít. „Pacienti, už dnes vedia, že máme dobrý a zlý cholesterol. No prekvapivá je pre nich informácia, že zlý cholesterol znižujeme hlavne stravou a tabletkami a dobrý si vedia zvýšiť pravidelnou pohybovou aktivitou. Netušia, že pohyb má takýto vplyv na hladinu cholesterolu,“ dodáva obezitológ a kardiológ. Pohybovými aktivitami nemusia byť len náročné cvičenia s činkami. Pre zdravie organizmu je prospešná aj dlhá prechádzka. „Ľudia si počas pravidelnej pohybovej aktivity uvedomia, že pohyb nielen zvyšuje energetický výdaj, no má aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov. Mnohí si uvedomia, že “zlý pocit zo seba samého”, zlý dojem zo svojej telesnej schránky, ktorý pripisovali len nadbytočným kilogramom, často pramení z totálnej fyzickej nevýkonnosti a zo straty kondície,“ dodáva odborník.

Zlý cholesterol sa týka len starších?

Mnohí si myslia, že problémy s cholesterolom majú len staršie vekové skupiny. Nie je to pravda. „Zaujímavú štúdiu urobili v Maďarsku. Merali elasticitu artérií u detí v škôlke. Zistili, že ku zvýšeniu tuhostí artérií dochádza už u malých detí. Takže o svoju hladinu cholesterolu by sme sa mali zaujímať už ako deti,“ hovorí MUDr. Ivan Majerčák. Tuhosť artérií sa dnes začína kaziť už aj u 12-ročných detí. „Ako u dospelých, tak aj u detí platí, že ak je ich pás viac než polovica ich výšky, sú ohrozenou skupinou. Minimálne u tejto skupiny detí by sme sa mali zamerať na vyšetrenie hladiny tukov v krvi,“ dodáva odborník. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi nespôsobuje bolesť a často sa o ňu začneme zaujímať až keď je neskoro.

Neprehliadnite:
Budúcnosť je tu: aquaponické systémy pestovania mikrozeleniny. Zdravie pre ľudí, zdravie pre Zem

Ignorácia cholesterolu

Ďalšou chybou je neudržiavanie zdravej hladiny cholesterolu. Ak ho máme v dobrej hladine, neznamená to, že sa nemôže zmeniť. Udržiavanie zdravého životného štýlu je alfou a omegou. Nápomocný a jedným z vhodných doplnkov je produkt na prírodnej báze ArmoLIPID Plus od spoločnosti Viatris. Obsahuje bioaktívne zložky izolované z rastlín (berberín, polikozanol a astaxantín) a k normálnej hladine cholesterolu prispieva berberín. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou je astaxantín a koenzým Q10. Nedostatok koenzýmu Q10 spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.

Čo na záver?
Asi iba zopakovať: Vysoký cholesterol nebolí, môže nám však spôsobiť nemalé komplikácie.

Foto: Pixabay a archív