Lososový olej ako najlepší zdroj omega-3! Už ste o ňom počuli? Ak náhodou nie, spolu to doženieme…


492   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
omega-3

Zdroj omega-3 kyselín v podobe rybieho tuku poznáme všetci. Viete však, že existuje aj extra panenský olej z lososa? Je to rovnako vynikajúci zdroj týchto kyselín. A to je dôvod, aby mu venoval zvýšenú pozornosť každý z nás!

Viete, čo sú to omega-3?

Nenasýtené mastné kyseliny sú zdravé tuky. Podieľajú sa na vývoji a funkcii mozgu i nervovej sústavy, nesmierne prospievajú srdcu a podporujú oči. Telo si ich samo nevie vyrobiť, a preto mu ho musíme dodávať pomocou stravy. Prečítajte si, kde môžete omega-3 hľadať:

Superzdroj omega-3: lososový olej

Rybí olej patrí medzi najzdravšie tuky vôbec. Mastné kyseliny omega-3 nájdeme ako v rastlinných, tak aj v živočíšnych potravinách. Všeobecne platí, že jednotkou sú tučné morské ryby. Obsahujú totiž ešte viac omega-3, než tie sladkovodné. Rybí olej má aj druhú výhodu: je to prirodzený zdroj vitamínu D na podporu imunity. Uvádza sa, že mastné kyseliny pochádzajúce z rybieho tuku sa v organizme vstrebajú a využijú až na 98 %. A to je veľký rozdiel oproti mastným kyselinám z iných zdrojov.
Špičkou na trhu je olej z lososa. Vyberajte podobne, ako pri rastlinných olejoch – chcite extra panenský olej z lososa. Nájdete ho napr. v produkte OmegaMarine PREMIUM.

Neprehliadnite:


7-krát zdravo žiť! Sledujte svoj jedálniček,
nepodceňujte pohyb a postava aj trávenie sa zavďačia

A čo rastlinné omega-3?

Omega-3 obsahujú oleje a najrôznejšie oriešky a semienka. Z olejov musíme vyzdvihnúť repkový. Problémom je, že nenasýtené mastné kyseliny sa z rastlinných zdrojov horšie vstrebávajú. Ľudské telo ich využije oveľa menšie množstvo, než nenasýtené mastné kyseliny potraviny živočíšneho pôvodu.

Dobré rady nakoniec

Pozor si dajme aj na skonzumované množstvo rastlinných olejov. Stále ide o tuky, ktoré sú vysoko kalorické!
Všetkým odporúčame pravidelnú a častú konzumáciu tučných morských rýb. Problém je v tom, že rýb jeme veľmi málo, a tak má väčšina populácie nedostatok omega-3 kyselín. Pre optimálny príjem to znamená 2-3 porcie rýb týždenne. Vynikajúci je aj lososový olej v kapsuliach. (WP)

Foto: pixabay